News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Mentenanța, modernizarea și extinderea infrastructurii STB

Started by doryan93, November 14, 2013, 02:56:59 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

panzer

Incepe sa imi placa din ce in ce mai putin primarul asta de la S2. Parca prea vorbeste doar sa se afle in treaba. Cam ca Firea.

Intai spune o mare magarie, apoi ca metroul lui are o prioritate mai mare decat metroul altora. Cum nu sunt bani suficienti nu-i asa ca ar trebui oprit M6.1?!

Pana le face licitatia la M5.2 + proiectarea, M6.1 e la jumatate din executie.

Sau USR-ul ne pregateste pentru oprirerea licitatiei de executie la M6.1? Catalin n-ar trebui sa il lase pe acest pacalici sa vorbeasca in numele Ministerului Transporturilor.

Valentin

Sunt de acord cu tine, M6.1 are sanse mai mari sa ajunga la prima sapa decat M5.2, desi, as putea sa zic ca sunt partial de acord cu el, dar poate sub alte circumstante.
Strict la subiect, M6.1 intra in executie, apoi se poate prioritiza M5.2, apoi M6.2/M4 Sud, etc. Desi, parca pentru M6.2 aveam niste fonduri de la japonezi care nu stiu cat pot sa il mai ofere... si o alta intrebare, nu e fezabila constructia a doua magistrale de metrou (M5.2 si M6.2)? Intreb, doar fiindca sunt relativ departate una de cealalta si ariile lor de deranj nu s-ar interescta atat de mult.

Lyvyoo

Cine si cum salveaza statiile nou montate de gruparea de indivizi care au lipit pe majoritatea amplasamentelor celebrele afise cu rable? Mi se pare incredibil ca aproape fiecare statie din S2 si S3 sa aiba lipit acest anunt, iar lipiciul curs siroaie sa afecteze definitiv probabil geamul si cadrele metalice :(





AndreiB

Cred ca cel mai bine ar fi un contract de concesiune al adaposturilor unei firme de publicitate, cu obligatia lor sa le mentina intr-o stare adecvata/sa le modernizeze.

Daca toate semnele astea ar fi permanent curatate in timp lumea s-ar opri sa le mai puna ca ar fi inutil efortul. O entitate privata cred ca se descurca mult mai bine cu asta.

TVlad

Politia locala e platita degeaba in anumite sectoare, 6 de exemplu. Ar trebui sa ii amendeze pe astia, ori ii suna la numerele respective si ii cheama la o discutie, ori ii prind in flagrant. Nu e imposibil flagrantul iar daca e insotit de o amenda serioasa poate fi si eficient. Am un prieten care in sect. 3 s-a apucat sa lipeasca afise cu 'inchiriez apartament'. La al treilea lipit, s-a trezit cu Militia in spate. A trebuit sa le dezlipeasca pe toate ca sa nu il amendeze. S-a lecuit.

Stb ar trebui totusi sa trimita oameni sa curete porcariile. Cu cit stau mai mult afisele, cu atit creste tentatia de a lipi altele.

Eu duc lupte grele cu cei care lipesc pe scara blocului. Am facut si reclamatie la Politia locala sect. 6, cu poze si tot. Raspunsul a fost ca au venit si nu au gasit nimic. Logic, ca doar curatasem.

Lyvyoo

Eu am vazut  mai demult un tip care lipea afise pe statii RATB / stalpi si parea un om vai de capul lui, care nu va avea in veci bani de amenda, in genul celor care mai vand ambulant cate un ziar. Cred ca trebuie mers mai sus de atat si verificat cine sunt cei care si-au facut o afacere de advertising pe spatele STB, cu rable si puturi, vandalizand statiile prin intermediul unor semiboschetari. Dar asta inseamna colaborare institutionala deci imposibil pt atata lucru.

jonny

QuoteSTB SA și PMB au început realizarea stației de tramvai din Pasajul Victoria
STB SA și Primăria Capitalei au demarat lucrările la realizarea stației de tramvai aferentă liniilor 1/10/46 din Pasaj Victoria. Este o primă etapă a interconectării mijloacelor de transport din zona cu tramvaiul, următoarea etapă fiind reprezentată de conectarea la stația de metrou Piața Victoriei. Conform reprezentanților STB, stația ar urma să fie pus în funcțiune în aproximativ o lună de zile.

sursa: pagina de facebook stb

panda_no 5

Asa cum spunea un coleg mai sus e foarte simplu daca chiar vrei sa rezolvi problema.

Sunat la numerele de telefon spunand ca vrei sa ii vinzi o rabla
Amendat cel care este posesorul numarului de telefon si atentionat ca in termen de 2-3 saptamani va fi amendat individual pentru fiecare afis gasit pe raza sectorului
200 de afise identificate X amenda prevazuta =   o suma semnificativa greu de suportat ( bine ar fi sa se si incaseze amenzile ca sa simta efectiv masura aplicata )

La fel si pentru cei cu cu afisele : PUTURI DE ADANCIME.
Vine primavara si urmeaza si alea sa apara



Lozzo

Legea 185/2013 privind amplasarea si autorizarea mijloacelor de publicitate. Lege nr. 185/2013 (poate s-a completat ulterior cu alte amendamente, nu am cautat in MO)

Quote
    Capitolul VI - Sanctiuni
Art. 49
  (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
      ...
     o) amplasarea afiselor publicitare si a anunturilor de mica publicitate in alte locuri decat pe panourile special destinate acestora
  (2) Contraventiile prevazute la alin. (1), savarsite de persoanele fizice sau juridice, se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
     ...
     e) cu amenda de la 500 lei la 5.000 lei, cea prevazuta la lit. o).


Posibil oricum cel care isi face publicitate sa nu foloseasca SRL sau sa il plateasca pe unul la negru sa lipeasca. Prins cu mata in sac chiar el cu afisul in mana oricum va fi persoana fizica amendata si nu cea juridica, ca nu o sa gaseasca documente care oficial sa demonstreze ca firma l-a pus sa printeze pe imprimanta de acasa afisul.  Legea oricum nu pare sa diferentieze intre persoana fizica si juridica, asa ca e discutabil daca ajunge sa plateasca si ca firma amenda de la limita superioara.

Amenda oricum e ridicol de mica si nu exista oficial spor de recidiva, din nou discutabil daca polististul va da ceva mai mult de 500. Cu prins in fapta la lipire, poti sa ai ghinion ca prietenul din S3 care nu le lipea profesionist de 10 ani si nici nu se ascundea ca nu stia, sau nu.

Flagrant cu sunatul la numar e o idee buna in principiu, numai ca nu vad politia sa se sesize pentru niste afise (decat daca li se ordona ierarhic cea ce din nou nu vad inca), iar sa organizeze flagrant pentru a da o amenda de 500 nici atat (ma astept ca birocratia de aprobare, documentele de intocmit pentru un flagrant sa fie munca titanica pentru ca e gandita sa nu dea nastere la abuzuri si sa fie folosita ca proba irevocabila in tribunal). In plus legea romaneasca nu e deloc permisiva cu flagrant in care politisti in civil sa incurajeze/solicite savarsirea actului pentru a avea probe prin flagrant. De obicei se acopera cand exista o victima si este parte in flagrant. Daca suni la 112 sa reclami risti amenda tu, iar cand suni la politia de sector, pe langa plimbatul prin centrala de fiecare data, mai dai si de oameni sictiriti si te cearta ca vad ridicola cererea.


Singura solutie pe moment o vad ca noi sa intervenim direct. Daca vezi afis ca asta il rupi. Nu risti nimic* decat daca nu il arunci la gunoi, nu distrugi nici bun public, nici privat (sa te dea in judecata cel cu afisul  :) ). Poti si sa te plimbi cu markerul negru dupa tine, dar aici se cam risca. TVlad a incercat cu politia si pana la urma s-a intors tot la rupt. Cinste lui ca o face.

*risti daca esti prins tu in flagrant cand le rupi de cel care le lipeste si poate te judeca direct  :D Dar sa fim atenti cand o facem
Drumul preferat: intre cel stiut si cel drept este tot timpul cel care nu este ultimul.


voicul

^E chiar pe bune cu statia de STB din Pasaj.
Traim in Romania, fara 1000 de confirmari nu prea stii daca chiar se face sau se face politica  :D

E terminata la nivel de borduri laterale.

oc7avian


TVlad

Ce motiv au avut sa ingusteze peronul, cita vreme din constructie este suficient spatiu disponibil?

oc7avian

Din ce citeam, motivul pare că pe termen mediu vor să lege stația și direct de cea de metrou. Personal îmi pare o aberație peronul îngust, dar nu am acces la documentație ori planuri să pot analiza logica.

frunzaverde

Stiu ca a fost acces prevazut acolo pentru metrou, dar "s-a taiat" la iconomiile anilor '80...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!