News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Mentenanța, modernizarea și extinderea infrastructurii STB

Started by doryan93, November 14, 2013, 02:56:59 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

misiekwas

^da, ma refeream la ideea de gara terminus. :)
În general, avem declarații privind tramvaiul și carioca din partea PMB (AMU avea o propunere mult mai buna, pe latura vestica și nordica parcului, cu doua stații, una în zona unde acum este "statuia" lui Decebal. Nu cred ca va fi întârziat din cauza planșeului, pentru ca eficienta administrativa de PMB este cam de un melc turbat și nu cred ca oricum erau bani în momentul de fata.
Sunt sceptic privind viaductul, pentru ca ar face schimbul de pasageri la Piața Unirii un chin și ar scade foarte mult atractivitatea liniei.

voicul

Nu stiu de unde idea de gara terminus la Unirii.
Sigur ar fi util si multi s-ar duce pana acolo ca e centru si ajungi usor in orice punct din B.
Pe de alta parte raport - unde e Gara de N vs. cate sute de milioane probabil ar fi proiectul asta ... intrebarea ar fi: chiar nu mai avem ce face cu banii? + De unde bani?

carutasul

^ da, bine, până nu l-aș vedea desenat nici eu nu știu ce să zic că nu știu dacă și ce e posibil. Mă gândesc doar că merită investigată posibilitatea. Eu personal mă gândeam că poate ar merge un traseu la sol pe la "Horoscop" (sau ce mai e acum acolo, Irish Pub parcă) și abia după să traversezi Dâmbovița și bulevardul undeva în zona sf Vineri, în nici un caz la un viaduct care să traverseze toată piața Unirii. Dar nu mi-am pus în minte să îl proiectez eu :) Evident că transferul trebuie îmbunătățit, nu înrăutățit, altfel faci mai mult rău decât bine. În fine, m-aș mulțumi și cu un traseu la sol oricum ar fi el. Chiar am făcut într-o vreme naveta asta: 32 până la Unirii (atunci stăteam în oraș pe la 11 Iunie) și apoi 14 până la Obor și e mult timp pierdut să traversezi, nu rentează, pe vremea aia nu aveam încotro că nu aveam mașină... 

TibiV

Cred ca nu va intelegeti intre voi...

Unii vorbesc despre "gara terminus STB - tramvaie" (realist), altii se gandesc la "gara terminus CFR" (Star Wars...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

da, eu de fapt îi răspundeam colegului @misiekwas care a vorbit de viaduct. Să traversezi de-a dreptul piața Unirii ar fi urât cred :) Dar dacă te duci mai după Biblioteca Națională cred că e un teren viran unde s-ar putea face un pod care ar trece pe lângă niște construcții brutalist-comuniste cu care s-ar potrivi destul de bine, bulevardul ăla oricum a fost proiectat de arhitecți care în copilărie desenau "noi în anul 2000" cu monorail-uri și mașini zburătoare :)

reiny2000

Cei de la Metrou Ușor au avut o propunere interesantă pentru tramvaiul din Piața Unirii, mult mai bună decât desenul cu carioca de la PMB, să vedem până la urmă care va fi varianta finală.

TibiV

@carutasul ,

ce spui tu este traseul optim pentru viitorul M7...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

... cu care vor circula nepoții dacă nu se mută de aici :)