News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Discutii despre exproprieri

Started by Ionut, August 11, 2015, 11:03:08 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hvm

Pana de curand a tot stat CNAIR-ul, dar acu a recuperat cu varf si indesat.

Eu ma intreb cum de s-a putut ca anul acesta sa se poata atat de mult?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

horatiu.cosma

Cum ziceam și pe threadul Craiova-Pitești, dacă s-a dormit pe ele luni de zile, la un moment dat se adună în conductă și producția pare foarte bună. Însă realitatea e că dacă era viteza de adoptare de anul trecut (unele le-am trecut și în 2 săptămâni), acuma era autorizația de construire pe CraPi4 la nodul cu A1, UMB se ocupa de utilități, se defrișau ultimele păduri, pe PiSi2 se apuca CNAIR de tăiat copacii și dat front de lucru la foreze geo etc.

hvm

eu nu ma refer la anul asta comparativ cu anul trecut. ma refer la tot ce s-a facut in acesti ultimi 2-3 ani comparativ cu restul de 20. Mie mi se pare diferenta de la cer la pamant (cum e vorba aia). Si impresia mea e ca s-a tot accelerat in ultimii 3 ani.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

AlinC

Sunt aproape 10 ani de când oamenii au fost deposedați de terenuri, iar unii dintre ei nici acum nu au primit despăgubirile. Culmea, mai și plătesc impozite pentru terenul de sub autostardă:

https://ziarulunirea.ro/un-albaiulian-plateste-impozite-pentru-autostrada-a10-sebes-turda-856471/

DragosC

Usor pe topic:

Am casa la 50-60 (53-55 mai exact, in functie de distanta de la marginea proprietatii pana in coridorul autostrazii) de metri de autostrada A0, in constructie de cativa ani (zona Domnesti, sectorul 3 Sud, antreprenor e Aktor).

Zilnic am parte de zgomot, praf, compactoare care imi fac casa sa vibreze, au aparut crapaturi in tencuiala, etc. Eu si sotia lucram de acasa si e foarte deranjant.

Nu m-au expropriat pentru ca sunt chiar putin peste limita de 50 de metri distanta de culoarul autostrazii. Nu exista panouri fonoabsorbante, nu exista nimic, doar deranj.

Pot oare actiona in judecata antreprenorul, respectiv CNADNR pentru daune morale, reparatii constante si obligativitatea instalarii de panouri fonoabsorbante ?
Nu spera si nu ai teama

TibiV

Legal ai tot dreptul sa ii actionezi in judecata...

Ramane la latitudinea ta sa decizi daca merita deranjul (proces, avocati (costisitori), expertize etc).

Dar parerea mea este ca merita sa le dai o durere de cap tehnica. Ca in rest cred ca au doar dureri de cap bahice...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Parcă la Alba Iulia a fost un caz cu Pizza și au reușit să îi oblige să pună panouri, nu? Sau îmi amintesc greșit?

DragosC

Au blocat si lucrarile o vreme, prin instanta, cei de la Alba. Acuma n-as vrea sa ma injure absolut toata lumea ca din cauza mea intarzie si mai mult Aktorii finalizarea lotului, dar chiar incep sa ma sece astia si sa-mi scot macar parleala cu cele 3 ture de zugravit si tencuit in tot atatia ani.

Si asta daca nu cumva aduc un inginer sa faca o expertiza si sa vada daca nu mi-au afectat rezistenta casei si fundatia, caz in care mi-as putea achita mai rapid ce mi-a ramas din creditul pentru casa pe banii lor.
Nu spera si nu ai teama

carutasul

lasă că dacă tot nu ridică grinzi înseamnă că au niște oameni fără încărcare iar panouri oricum trebuie să pună în final, nu știu dacă sunt de ajuns alea "finale" dar oricum sunt mai bine decât nimic... Sunt curios daca ai încercat "amiabilă". Poate zic: "hai boss că în două săptămâni terminăm" și trag și ei un pic :)   Ei au trei poduri mari de terminat și îi întârzie niște panouri? :)

crystale

Asemenea situații desprinse din teatrul absurdului numai într-o țară semi-bananieră se pot întâmpla.

DragosC

#190
Nu stiu cum sunt panourile alea puse la final, ca zgomotul si deranjul sunt mult mai deranjante in timpul santierului, cand e trafic greu tot timpul, sapaturi, compactari, forari, etc.

Dupa aia, e trafic normal, te deranjeaza putin, dar e ca si cum ai sta in oras, poate nici atat.

Voi lua legatura cu un avocat, sa vad ce optiuni as avea si ce sanse de reusita.

Nu am incercat amiabil inca, nici nu stiu cum as putea face asta, ca nu e ca si cum ma duc la muncitorii de peste drum si le zic "take me to your leader, bitches". Sau asa se face ?  :lol:
Nu spera si nu ai teama

carutasul

Nu știu, eu stau un pic mai departe și se mai aud camioanele  (mă rog, la mine au cam terminat) dar nu a fost deranjant asă că nu m-am interesat, abia simțeam și eu că lucrează, când ești aproape e mai rău. Ce e oarecum amuzant e că toți ceilalți ne plângem de ei că nu lucrează, dar bineînțeles că doar un utilaj dacă e tot face o grămadă de zgomot... Mă gândesc că ori cu un șef de pe șantier ori cu un mail/scrisoare la firmă poate merge mai repede, că la viteza justiției noastre termină ăștia (Doamne-ajută)  până ajunge pe rol :)

oneLess

^^ Sunteți mai multe gospodării în situația asta?

dr4qul4

La Alba era vorba de rampa pasajului care bloca accesul la proprietate si trecea la cativa metri distanta. Si acolo SF-ul a fost facut pe repede-inainte, exact inainte de licitatie. Pe A0 traseul a fost blocat de ani buni.
Eu sunt curios daca AC-ul casei a fost inainte de aprobarea traseului. Daca e ulterior, slabe sanse sa se puna panouri (vezi pe A3 in Voluntari).
Poate ar trebui sa faceti niste drumuri la primarie. Sa faca si ei presiuni sau macar sa planteze niste copaci langa Autostrada (daca exista teren domeniu public).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

DragosC

#194
@oneLess da, eu si vecinul de langa am fi o data, si mai sunt 2 case la vreo 30 de metri de noi, tot peste drum de A0.

@dr4qul4 AC-ul s-a dat in 2014. Noi am preluat casa o data ce a fost gata, in 2015.

Se stia ca va trece A0 prin apropiere 100% de catre cei de la primarie.

Evident nimeni nu s-a sinchisit sa ne spuna atunci, poate nu as fi cumparat, de fapt aproape sigur m-as fi reorientat.

Cam asa sta situatia:



Nu spera si nu ai teama