News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

MRS

Se misca bine la DNCB/DJ200B Pipera/Tunari
Bretea Pipera-Otopeni gata, insula centrala aproape la nivel.
Din pacate nu se contureaza banda separata pt Otopeni-Stefanesti ca la A3 https://goo.gl/maps/tHH5qfVeKzwWJ6Re8



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

razvan96

#2671
Deci probabil peste 2 saptamani ar trebui ca Trameco sa intre in teren.

QuoteAm semnat autorizația de construire a pasajului Berceni

Astăzi am semnat autorizația de construire pentru obiectivul ,,Lărgirea la 4 benzi a Centurii Rutiere a Municipiului București, între A2 (km 23+600) și A1 (km 55+520), Lot II amenajare nod rutier Centură București - DJ 401 (Berceni), km 33+190 – km 35+600, Etapa 1, județul Ilfov.

Săptămâna viitoare vom emite ordinul de începere a lucrărilor.

Sursa

voicul

Deci practic ce s-a semnat?
Noroc ca a pus planurile!

Vad ca Selina a ajuns la 4 proiecte. Sper sa ii tina.

razvan96

Autorizatia de construire pentru Pasaj Berceni s-a semnat, dupa cum scrie in postare. A pus si poza cu prima pagina din AC de altfel.

horatiu.cosma

^^
Doar cu CNAIR are 5 (2 pe A3, aici, 2 pe DN76), dar mai are o grămadă prin Oradea/Bihor.

medicul de garda

Quote from: razvan96 on June 12, 2020, 11:25:41 PM
Ati putea pune pe harta proiectelor si Pasajele Berceni si Oltenita de pe DNCB? Pentru Berceni pe langa documentatia beneficiarului avem si imaginea asta, din pacate rezolutia nu e foarte buna dar poate ajuta:


Ma fascineaza cum la nodul Berceni e prevazut giratoriu temporar pe partea sudica, ce va fi modificat odata cu constructia A0, ceea ce va avea loc foarte curand. Intrebarea mea este de ce nu construiesc direct varianta definitiva, asa arunca aiurea cu banii? Oricum dpdv al fluentei cea mai buna varianta e cea definitiva...
Trust me, I'm an east-european doctor!

cutter

Dacă e cineva curios, atașat aveți un plan de situație cu lucrarea de la intersecția DNCBxDN1A/Pasaj Mogoșoaia.

Sunt 4 deschideri pentru acest pasaj, prin urmare - 2 culee și 3 pile. S-au executat piloții pentru pila centrală (din mijlocul giratoriului) și o pilă și culeea dinspre Chitila. Cred că în prezent se armează radierele și se fac testele de capacitate portantă ale piloților.

Pentru pila rămasă și culeea dinspre Otopeni nu se poate lucra până nu se relochează bretelele (care au numerele 7 cea dinspre București și 8 cea dinspre Mogoșoaia). Se pare că sunt ceva probleme cu relocările de gaze (Distrigaz), dar mai ales Enel care are vreo 2 linii de medie tensiune îngropate și care se mișcă nesimțit de lent ca de obicei. Până nu se finalizează relocările, nu se poate executa breteaua 7 pe aliniamentul final și nu se poate lucra la fundatiile pilei 3 și culeei 2.

O primă estimare de finalizare a proiectului ar fi vara 2021, dar știm că Strabag nu prea ne-a dat pe spate cu viteza șantierelor de infrastructură.

Mai e de menționat că bretelele dinspre Chitila trebuie și ele relocate și din motive de #ȘtefanIoniță (care în 2017 a decis că e în regulă SF-ul din 2008 pentru această lucrare, nu e nevoie de actualizare de SF/PT) nu sunt prinse în contract. Cel puțin cea nordică, dinspre Mogoșoaia, trebuie executată undeva în exteriorul carosabilului actual, la cea sudică s-ar putea să fie mai mică problema. Din câte am înțeles, CNAIR și-a propus să le execute în regie proprie sau să le scoată la licitație separat.

punktnet

Au început defrișări între DN2 și DN3
Just kidding.

punktnet

De asemenea între Cernica și A2 se fac săpături din loc in loc cred că pentru verificări arheologice probabil
Just kidding.

miahi

^ La Cernica am vazut ca a aparut si ceva armatura pentru pilotii forati ai giratoriului suspendat.

paulmare

^cutter multumesc, ma mirasem de ce Zublin a retras foreza

miahi

^ Dupa cum zice @subway pe topicul dedicat, foreza lucreaza la Otopeni la ultimii piloti pentru CF,  totusi in apropiere :)

zuma80

Cateva poze de azi - Pasaj Mogosoaia
Nu am reușit să prind un cadru din rond ar fi fost un cadru spectaculos cu radier turnat pe langa capetele pilotilor foarati si multa forfota.
Pentru A6!

voicul

Eu zic ca e spatiu de service desi semnalizarea e cu verde.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

punktnet

#2684
Defrișările merg înainte între DN2 și DN3 între zidul casei și unde se termină pădurea.
De asemenea sunt câteva utilaje și fier beton la intrarea spre Cernica semn că încep în forță.
Just kidding.