News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

Nici o sansa la Mogosoaia. Minim 2...3 luni. Blocaje birocratice o gramada. De la faptul ca se vrea facut un supermarket in zona...si alte surprise surprise...in care SF ul nu e deloc in accord cu realitatea din teren.
Drumurile noastre POATE;

MindRuler

Pai supermarket-ul e gata, cred ca-i dau si drumul in maxim 2 saptamani. Au lucrat cu o viteza incredibila la acel Lidl de pe sos. Buc-Targoviste, de langa benzinaria Mol. Cred ca s-au apucat prin luna mai si acum e finalizat. Ma gandesc ca despre acel supermarket e vorba...
Au pus ieri dale de beton pe vreo 200-300m cred, de la sensul giratoriu si pana dupa Lidl astfel incat sa interzica accesul masinilor care vin dinpsre Mogosoaia spre Bucuresti sa faca stanga in parcarea Lidl.
Sper totusi sa se apuca de acel pasaj. M-am mutat in Mogosoaia in 2015. Mai erau zile in care sos. Buc-Targoviste de la Doi Cocosi la sensul giratoriu de la Mogosoaia era aglomerat, indeosebi vinerea. Insa in ultimii 2 ani a devenit necirculabil, e coada in permanenta de la Doi Cocosi la giratoriu la orele de varf.
Nu ma astept sa rezolve definitiv problema aglomeratiei (vezi cazul DNCB-Chitila unde e la fel de aglomerat, chiar daca sunt doua bezni si pasaj suprateran), dar macar sa mai fluidizeze un pic.

alecu26

^de fapt e o dezvoltare mai complexa. Lidl e doar inceputul. Parca si Kaufland vrea un magazine in lungul DNCB...de la benzinarie incolo...cu o intrare vis a vis de Heidelberg ciment.
Drumurile noastre POATE;

Rapaport

Eu nu știu dacă acei parapeți de pe mijlocul șoselei sunt montați pentru cei care se deplasează pe Șoseaua București-Târgoviște dinspre Centură și care ar vrea să facă stânga, peste dublă linie continuă ,spre Lidl. Eu cred că e vorba mai degrabă despre o încercare de a împiedica pe cei care se îndreaptă în sens opus, de a ocoli coada ce începe uneori de la Doi Cocoși până în Centură, luând-o pe drumuri secundare și ieșind înapoi pe drumul principal taman înainte de sensul giratoriu de pe Centură. Iar acest lucru nu se poate face decât pe străduțele de pe partea stângă a șoselei principale.

razvan96

@NGC:Problemele de la contractele semnate cu Tirrena pe CraPi si VO Timisoara Sud pot impiedica atribuirea/semnarea contractului cu ei pentru largirea DNCB? :o Sau nu are neaparat legatura cu cine a castigat contractele respective ci doar cu CNAIR?

albert.arifovici

Deci sa ma lămurească și pe mine cineva. Momentan se face A0-Centura Bucuresti Sud împărțită pe 3 loturi unde avem pentru toate loturile contracte. Sa înțeleg ca exista licitații și pentru Centura Bucuresti Nord in regim de autostrada. Înțeleg treaba asta, dar noi avem deja DNCB-Șoseaua Odăii. Cu porțiunea aceea ce se va întâmpla?

Ionut

Nu înțeleg ce nu înțelegi. Despre ce porțiune vorbesti?

albert.arifovici

#2392
Pai intre Chitila și Voluntari avem deja centura cu 4 benzi. De ce ar mai fi nevoie de A0? Și in eventualitatea construirii A0 ce se va întâmpla cu porțiunea DNCB dintre Chitila și Voluntari? De asemenea, nu vad cum ar putea face loc in asa fel încât sa construiască A0 paralela cu DNCB. Mi se pare imposibil de realizat asa ceva, sunt foarte multe pasaje de facut...

voicul

Acum, doar nu vrei sa o distrugem doar pentru ca se face A0 N si s-a chinuit CNAIR la jdemii de ani si dupa 2 inaugunari finale, tot nu e gata!
DNCB N va ramane un bulevard al B.

nenea_hartia

@albert.arifovici: A0 va fi la kilometri buni mai departe de DNCB, cu mult în exteriorul orașului, vezi aici.

slartibartfast

Pe vremea guvernului Cioloș s-au făcut niște analize din care a rezultat că e nevoie de amândouă și că amândouă sunt eligibile pentru finanțare europeană, vezi cutter: http://epochtimes-romania.com/news/drula-n-am-acceptat-raspunsul-nu-legat-de-acest-proiect-sunt-mandru-sa-vad-rezultatul-muncii---273007

Ionut

DNCB in relatie cu A0 se observa foarte bine pe Harta API, aici. Va rog sa discutam despre A0 pe thread-ul dedicat.

alex8

#2397
Sondare geo azi la oră 16





Powered by API/PUM imgur uploader

albert.arifovici

#2398
Chiar nu vreau sa fac off-topic vorbind despre A0 aici, doar am vrut sa înțeleg eu unele lucruri. De asemenea, mi se pare o prostie ca nu se mai continua lărgirea DNCB la 4 benzi in zona de sud. Mi se pare o prostie ca nu se mai lucrează la DNCB momentan. Părerea mea e ca trebuia sa lucreze și la DNCB, și la A0 si eventual sa fie ambele inaugurate in același timp.

alecu26

La care e orizontul si timpul de implementare..ar trebuii facuta si DNCB sud. DNCB nord e deja in lucru de 10...15 ani? Si e departe de a fi gata.

Drumurile noastre POATE;