News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Sorinus

Deci, pe A2-DN2 se semneaza cu Tirrena?

v46is

Confirm si eu prezenta topometristilor sambata 20 Julie dupa-amiaza in apropiere de intersectia cu Sos Berceni in lungul cai ferate . Munca in weekend mi s-a parut ciudat pentru noi   . Nu am reusit sa fac poza .

TibiV

^
ultras_30 a scris despre Oltenitei, tu despre Berceni...

Deci ar fi doua vesti bune, pentru ca in cazul asta s-au apucat de ambele pasaje (ma rog, s-au apucat de masuratori, dar si cel mai lung drum incepe cu primul pas... )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#2358
"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Quote from: NGC on July 04, 2019, 11:11:43 PM
Quote from: NGC on June 15, 2019, 11:28:48 AM
Quote from: Ionut on June 09, 2019, 04:20:47 PM
Sunt ceva semnale ca pana la urma ar ajunge A2-DN2 la Tirrena... sa vedem.

Quote from: NGC on April 16, 2019, 10:10:22 PM
Exact despre DNCB si TIRRENA vroiam sa scriu si eu, dar mi-ai luat-o inainte. :p

Situatia este totusi putin diferita.

Quote from: NGC on February 06, 2018, 09:48:30 PM
O vrabiuta zice ca o veste ar fi ca asocierea OYL COMPANY HOLDING AG - STRACO GRUP a contestat clasarea pe locul 3.

Asta e de anul trecut, dar important e ca ei erau pe 3. SINOHYDRO era pe 1, dar au fost descalificati, si TIRRENA pe 2.

Comisia de incompetenti de la CNAIR a dat acum castigator pe TIRRENA, dar cum ziceam si acum ceva vreme, OYL COMPANY HOLDING era si ea in carti.

Quote from: NGC on June 09, 2019, 05:32:50 PM
Io is curios ce o sa zica CAB in cazul asta referitor la situatia datoriilor la fisc "la momentul prezentarii ofertei", care e cerinta de calificare. ;)

Exact de problema situatiei la fisc s-a legat acum si OYL COMPANY HOLDING si a contestat declararea ca si castigator a celor de la TIRRENA.

In plus, TIRRENA a cerut acum la CAB revizuirea deciziei CAB prin care au ramas descalificati exact din cauza datoriilor la fisc la licitatia anulata recent pentru DN6.

Io imi pregatesc popcorn si astept sa vad ce are acum CAB de zis.

Contestatia OYL COMPANY a fost respinsa. Mai poate urma CAB.

OYL COMPANY nu a mai facut recurs la CAB, dar mai asteptati putin ca o diligenta de-a postei e putin intarziata.

Quote from: Sorinus on July 24, 2019, 11:29:20 AM
Deci, pe A2-DN2 se semneaza cu Tirrena?

Cand celelalte conditii sunt indeplinite, si daca ramane asa, da.

panzer

Al 2-lea an cu mai nimic pe DNCB. Altceva decat cozi si hartii.

Pe teren Strabag a schimbat uzura pe un singur sens intre Pipera si Otopeni. In dreptul unitatii militare era nevoie. In rest nu prea.
Ar mai fi nevoie de schimbat uzuta intre Mogosoaia si Otopeni pe sensul spre Otopeni, in dreptul Cimitirului mai ales. Dar acolo nu stiu daca s-au rezolvat problemele cu falimentul Alpine.

Acum ca s-a reziliat DN7-A1, asteptam ce? Termina in regim propriu? Sau reliciteaza ce a ramas? A auzit cineva ceva? O sa incerc zilele astea sa intru sub pasaj la Chitila sa vad ce se intampla cu re-consolidarea pasajului vechi.

@Ionut, ce mai spun vrabiutele despre Mogosoaia? Au primit macar toate avizele? S-au apucat de proiectare? E singurul loc unde putem spera sa vedem ceva anul acesta.

PS: Strabag a refacut uzura prin Chitila. M-am distrat anul trecut cum Dimar a refacut toate capacele de canal si n-a nimerit nici unul corect desi pe unele le-au facut de 3 ori. Ba mai jos, ba mai sus, ba s-au scufundat. Anul acesta face si Strabag acelasi lucru. Si nici ei n-au nimerit nici una la nivel. Toate sunt mai inalte. Cum a reusit Strabag sa refaca tot drumul si nu i-a iesit plan!?! Nici macar Strbag nu reuseste...


Ionut

^ Cică la Mogoșoaia este gata proiectul tehnic. A fost predat și acum așteaptă OK-ul verificatorilor. Apoi intra in CTE CNAIR la aprobare. Apoi se eliberează AC. Termenul optimist pentru emitere AC este final de septembrie. Deci poate, POATE în octombrie sa vedem primele utilaje în teren.

NGC

Sunt sanse si pentru tronsonul DN2 - A2 daca semneaza repede cu TIRRENA, pentru ca de saptamana trecuta avem AC acolo.

22.07.2019: "Continuarea lucrărilor aferente Autorizației de construire nr. 038/20.07.2017,din cadrul obiectivului de investiție, "Modernizarea centurii rutiere a municipiului București între A1 – DN 7 și DN 2 - A2,Lot 2: Sector DN 2 - A2 între km 12+300 - km 14+050, km 14+700 - km 19+700 şi km 20+800 – km 23+750, exclusiv lucrările care afectează terenurile aflate în administrarea M.A.P.N. și S.N.S.P.A.""

Valoarea lucrarilor autorizate este de 159.491.000,00 RON fara TVA, asa ca ar fi destul de lucru.

NGC

#2362
^^^

"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Am uitat sa va zic ceva. Am scris mai sus "daca semneaza repede cu TIRRENA". Sansele sunt totusi destul de mici.

Quote from: NGC on July 25, 2019, 10:11:56 PM
OYL COMPANY nu a mai facut recurs la CAB, dar mai asteptati putin ca o diligenta de-a postei e putin intarziata.

Diligenta intarziata a ajuns si contine si recursul celor de la OYL COMPANY, asa ca mai avem de asteptat. Va tin la curent. ;)

Ionut

Teoretic ar trebui sa respinga recursul. Apoi se poate semna. Vestea este foarte buna cu emiterea AC, se va putea intra in teren imediat...

NGC

^^^

Quote from: NGC on June 15, 2019, 11:28:48 AM
Quote from: NGC on June 09, 2019, 05:32:50 PM
Io is curios ce o sa zica CAB in cazul asta referitor la situatia datoriilor la fisc "la momentul prezentarii ofertei", care e cerinta de calificare. ;)

Exact de problema situatiei la fisc s-a legat acum si OYL COMPANY HOLDING si a contestat declararea ca si castigator a celor de la TIRRENA.

[...]

Io imi pregatesc popcorn si astept sa vad ce are acum CAB de zis.

Io inclin sa cred ca recursul va fi admis.

Earthchild

Nu aia de la OYL au reparat A2 de a ieșit "in valuri"? Ce-i aia planeitate. La asta se rezuma expertiza lor în rutier...

voicul

Compenseaza cu partea de avocatura si statul prin tribunale. Daca zic ei ca au dreptate ...

E buna vestea cu Mogoșoaia.

paulmare

^panzer nu e nici o miscare la chitila
cand misca ceva - o sa incerc sa pozez

panzer

Merci frumos tuturor. Buna vestea despre Mogosoaia.

NGC

Nu stiu daca asta e topicul bun, dar o sa trec aici licitatia asta lansata astazi.

[SCN1049936] / 06.08.2019: "Actualizare PT + DE + Executie lucrari pentru finalizarea obiectivului Gard de protectie cazarma 3270 Mogosoaia - Fluidizarea traficului pe DN 1 intre km 8+100 - km 17+100 si centura rutiera in zona de nord a Municipiului Bucuresti - Obiect 7 - Completarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti prin constructia sectorului cuprins intre DN 7 si DN 1A"

Valoare estimata: 654,277.22 RON fara TVA

"Durata de realizare a obiectivului este de 100 de zile, din care: - 40 de zile Servicii de Proiectare; - 60 de zile Executie Lucrari."

Termen depunere oferte: 26.08.2019

Documentatia o gasiti aici.