News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Ionut

Un reportaj-fluviu, mai mult o investigatie Digi24.
Am participat si eu cu declaratii din partea API.

Sunt luate declaratii din multe parti. :)




ROMÂNIA FURATĂ. Centura Capitalei și cocktailul letal care o ține în dezastru
Digi24

panzer

#1471
Foarte frumos.  :thumbsup:

E cam ascuns pe pagina principala a lor. Trebuie sa stii ca exista ca sa il gasesti.
As mai fi pus Mogosoaia pe lista.

Superbe explicatiile pt 500.000 euro giratoriul de la Stefanesti. "Este o un giratoriu complex!". Adica se inta din 3 parti pe 2 benzi si gata. :)

Si mai faine explicatiile domnului de la Tunari: "Noi putem sa va dam avizele foarte usor!" Nu spunem ca pentru A3 am stat 5 ani sa dam avizul si pana la urma au schimbat legea sa nu mai fie nevoie de PUZ. :)

Cifra cu care trebuie sa ramana toata lumea este: 218+645 = 863 de morti si raniti pe DNCB in 10 ani.

NGC

Quote from: panzer on September 25, 2017, 01:12:24 PM
PS: NGC nici o veste despre pasajul de la Mogosoaia?

Ba da, cum sa nu. :lol:

Quote from: NGC on September 05, 2017, 09:40:31 PM
Quote from: NGC on August 21, 2017, 01:28:09 PM
"Proiectare si executie Pasaj Mogosoaia pe Centura Bucuresti peste DN 1A"

Quote from: NGC on August 10, 2017, 10:59:11 AM
Contestatia STRABAG a fost acceptata partial, iar contestatia CONSITRANS a fost respinsa.
Se vor adopta masuri de remediere si se va amana.

Noul termen este 07.09.2017.

Acum noul termen este 28.09.2017, dar nu va faceti mari sperante, pentru ca cel mai probabil vom mai avea inca cel putin o amanare.

Intre timp CNAIR a contestat la CAB decizia CNSC.

Adica asta.

QuoteObligă autoritatea contractantă la eliminarea factorului de evaluare nr. 8 Obținerea calificativului ,,bună" conform reglementărilor CD 155/200 pentru capacitatea portantă starea de degradare planeitate și rugozitatea drumului recepția finală a lucrării, punerea la dispoziție a informațiilor necesare identificării și protejării rețelelor de utilități din amplasament și completarea documentației de atribuire cu dispozițiile Ordinului ministrului transporturilor şi infrastructurii nr. 600/2017 de modificare a Anexei 1 la Ordinului ministrului transporturilor şi infrastructurii nr. 146/2011.

Ghiciti voi ce nu le convine. ;) :lol:

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 30.10.2017. Este o mica amanare de 1 luna, pentru ca la CAB noul termen este 19.10.2017.

Sorinus

In reportajul DIGI scrie: ''Pe 25 august 2017, la doi ani şi jumătate de la reziliere, Compania de Drumuri anunţă încheierea unei noi proceduri de achiziţie publică pentru lucrările de pe cei 11 kilometri de centură. 12 oferte sunt depuse pentru un contract de aproape 74 de milioane de euro. ''

Exista termene ptr anuntarea castigatorului? Largirea asta ar pune in valoare f mult A3.

Ionut

^ Este licitatie activa.
Pe 24 august au fost depuse ofertele sau nu?

NGC, ma ajuti?

NGC

Asta?

"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Da, 24 August. Apare in sinteza licitatiilor. Mai aruncati si voi acolo o privire ca sunt toate acolo.


scriemesaj

Cum întreba și altcineva, nu reușesc nici eu să identific tarlaua asta a Europapier.

GDPR

Era o expropriere uitata in zona Petrom, am marcat terenul cu verde pe plan:


rocklee

Adrian  Roşca. ..Cum mai sta treaba  la  apeduct .o poza dacă  se poate. ..

GDPR

#1480
Toate grinzile sunt montate, 2/3 din suprabetonare finalizata, restul in curs de armare, 1/3 din hidroizolatie montata. Poze n-am, ca nu am mai trecut pe acolo pe timp de zi.

Ionut

Te pomenești că vor să termine în noiembrie.

GDPR

Au tras tare in ultima vreme, asfaltarile de la apeduct spre giratoriul Dragomiresti sunt in mare parte facute, asa ca au sanse bune sa termine.

Ionut

Unde ar fi minunea.
Au bani sa puna și uzura pe tot segmentul dintre A1 și Chitila?

GDPR

Cand zic ca termina, ma refer doar la darea in circulatie pe 4 benzi pe segmentul de la Dragomiresti la apeduct. Uzura poate la anul.