[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

lone_wolf32

Cred ca se lucreaza la intersectia cu DN5... era un excavator mic si nivelasera mai multe zone foarte aproape de actuala centura... imediat inainte de virajul la dreapta spre Giurgiu

mirceaeliade

In zona aia se lucreaza de ceva timp cred la utilitati.  Numai ca se misca extrem de incet.

adix


captiva

La ieșirea de pe sectorul nou spre nord și mai ales pe intrarea pe sectorul nou spre sud e în continuare haos, cu marcajele vechi ramase pe poziție. Mi s-a părut nasol ziua și știind zona, nici nu vreau să mă gândesc cum e pentru un șofer care ajunge prima dată acolo noaptea pe ploaie. Dar cei de CNAIR și MT își încasează liniștiți salariile și eventual ne dau nouă lecții

mirceaeliade

#6094
^E impresionant de tampit gandit acest giratoriu.  Puteau sa bifurce realmente banda de pe dreapta care duce spre A1 si sa lase un giratoriu cu o singura banda pe o jumatate, care
(1) ar fi redus probabilitatea manevrelor riscante care le fac unii tiristi de a trage la stanga in giratoriu de pe prima band in timp ce au o masina mica pe a doua banda,
(2) nu ar fi creat nevoia acelui 'cedeaza trecerea' care va exista pe varianta de ocolire a giratoriului - soferii nu vor folosi varianta pt ca vor trebui sa incetineasca chiar mai mult decat daca aleg giratoriul, ceea ce va duce la o incurcareala absolut inutila pentru aceasta parcare de (lunga) durata. Vei fi obligat sa incetinesti DUPA giratoriu daca o iei pe varianta...

AdrianB1

Nu poti sa faci stanga intr-un giratoriu de pe banda 1. Legal in giratoriu "inainte" inseamna sa te invarti in giratoriu si legal nu ai voie sa faci dreapta (ca sa iesi) de pe banda 2.

Asta nu schimba cu nimic faptul ca proiectarea si semnalizarea sunt proaste, dar necunoasterea legii duce la afirmatii dubioase despre tiristii care circula ... regulamentar. Ce tupeu la ei, sa mearga legal!