News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

carutasul

ăsta era scopul proiectului, rezultatul... vom vedea  :)
Câtă vreme o să fie bulibășeală la trecerea pe o bandă eu sunt cam sceptic că va funcționa pentru că sunt toate șansele ca bulibășeala să blocheze și intrarea în giratoriu. Mai era nevoie de încă 300 m pe doua benzi...

Puffyk 1

Asa este! Nu inteleg, insa, de ce nu se deschide turbogiratia.....

AdrianB1

Mai era nevoie de 500 de metri langa A1 si alti 500 de metri langa pasajul Domnesti pentru a fluidiza circulatia in zona si ramaneau 1000 de metri intre ele pe o banda. De fapt e nevoie de cei 2 km largiti, zero structuri, proiect care se poate face in doar cateva luni.

carutasul

De acord. Noi așteptăm de la chinezi pe A0 să facă o bucată de autostradă în același timp :)

scorillo

Quote➡️ 𝗟𝗮𝗿𝗴𝗶𝗿𝗲𝗮 𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗹𝗮 𝟰 𝗯𝗲𝗻𝘇𝗶 𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲 𝗔𝟭 𝘀𝗶 𝗗𝗼𝗺𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶: proiect ce presupune modernizarea la 2 benzi pe sens a Centurii București între A1 și Domnești, unde se construiește și prima parcare de lungă durată pentru camioane. Lotul 1 in curs de Recepție și lotul 2 in procedura de emitere a autorizației;

Sursa: Facebook Irinel Ionel Scriosteanu

bogdan4ice

Detalii din proiectul pasajului DNCB de la Dragomiresti/Chiajna.

FB MIrcea Minea

vermont

#6081


Am zis sa pun si o poza :)

Puffyk 1

Ar fi minunat dar planurile acestea ma fac sa zambesc amar.... daca o amarata de asfaltare dureaza ani buni, ce sperante sa am la sosele suspendate?!?
S-ar corela excelent si cu Virtutii-A1.....
In alta ordine de idei, sa revenim la megalucrarea de sub A1. 800 de metri... Am incercat o aroganta, am luat-o pe turbogiratie. E ok, nu inteleg de ce inca o tin inchisa....
Azi dimineata era un trafic infernal, un coleg a facut o ora la intrarea in Bucuresti dinspre A1. Joia intotdeauna apar probleme, se pregateste lumea de week-end....

ionutb

Chiar am vazut pe turbogiratie azi o masina si ma gandeam cum de nu am vazut si eu intrarea.. Apoi am vazut ca la iesire inca avea semnele de santier ....

Legat de traficul dinspre A1 catre centura azi in jurul orei 8.10 cand am intrat eu din BNCB am vazut ca era o platforma cu vreo 6 masini care le desacra in fata la GC Autodealer asistata de politie !! (bloca total sensul A1-DNCB si se circula alternativ dirijat de politisiti)

paraschivrazvan25

Quote from: adix on December 10, 2022, 09:18:57 AMSalut!
Filmare de la Pasajul Oltenitei.
O zi buna tuturor!


Sa speram ca vom avea astfel de pasaje in tot orasul

Puffyk 1

Am fost ieri pe ruta A1-Pasaj Domnesti si retur....
1. A fost blocata turbogiratia cu doua elemente, acum nu mai poti intra printre ele...
2. Lucra un excavator prin zona OMV...
3. M-am luat la intrecere cu un tren de Giurgiu....arata chiar foarte frumos.... si mergea cu 80 km/ora!

robert_b

Salut. Aveti idee cum se circula la intrarea iesirea din Chiajna de cand circula trenurile GdN- Gara Progresu-Giurgiu? Pe site-ul CFR observ ca exista 7 trenuri dus si tot atatea de intors, asta insemmaa ca bariera de la Chiajana o sa faca traficul un cosmar in zona.

vermont

Circula deja , de pe 1 iunie, nu am vazut aglomeratii in plus. Te uiti pe mersul trenului si incerci sa nu il nimeresti :)

carutasul

^^ câtă vreme nu blochează virajul la stânga la A1 nu prea are sens să mai deschidă breteaua către înainte... numărul mașinilor care întorc la girație e mult prea mic ca să deranjeze traficul. Problema e cu "descărcarea" la trecerea pe o bandă, coada formată probabil că ar putea să blocheze girația; trebuie cumva făcut ca banda celor care întorc să fie lăsată liberă în cazul în care se blochează stânga la A1 ca să nu încurce prea tare. Și acolo zici că a lucrat Dorel, dacă scapi un pic volanul în zona în care trebuie să intri pe o singură bandă dai în șanț, măcar acolo cu trei roabe de moloz și tot puteau să facă un racord omenesc...  Oricum  arată ca și cum ar fi finalizat treaba și o pun la păstrare ori pentru vreun rând de alegeri ori pentru când or lărgi restul centurii, pare că nici "ei" nu știu ce să facă cu lucrarea asta, au făcut-o pentru că s-a licitat...

Alexandrei22

Văd ca nu a scris nimeni. La nodul cu A3, la sensul giratoriu spre Dn1 și frezat o bucată de drum pe ambele benzi pe la 20:00(erau deja frezate) iar apoi pe la 21:30 când am mai trecut pe acolo deja începeau să asfalteze. Nu știu sincer de ce au frezat acolo, nu țin minte să fi fost gropi sau ceva dar poate vor intr un final să dea drumul la turbogiratia spre Dn1 din rondul ăla.