News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

oricum postarea lui @Puffyk e un pic optimistă: se circulă pe bretelele normale dar doar pe o bandă, în față la benzinărie încă mai e de asfaltat. Abia după ce termină (cred că vor fi și parapeti ca am văzut că sunt deja pe ici pe colo) vor trasa benzile și bănuiesc că atunci va fi posibil să reorganizeze traficul. Nu știu precis care e planul dar alt rost al giratoriului ăla nu poate fi; nu știu ce vor face cu breteaua de la Hornbach dar cred că e destul spațiu pentru încadrare după intrarea pe centură până la rond. Oricum azi am făcut neobișnuit de puțin pe centură, chiar și așa ajută un pic.

Puffyk 1

@carutasul
Aseara am facut giratoriul...venind dinspre A1.... Cine stie...poate or fi uitat aia popicii pe centru! Intr-adevar, am fost sigurul care a facut asta..... In plus, coada pana la Hornbach se facea datorita virajului la stanga. Catre dreapta se elibera imediat!
PS. Am observat si o urma de popic, cred ca au asfaltat pe langa el! Hai ca vedem ce iese....

panzer

Asta spun si colegii: interzis stanga sub A1. Doar dreapta cu intoarcere la noul giratoriu. Solutia de la DN1 practic.

danutzu_1069

Se muta coada de pe breteaua autostrazii, pe centura, inainte de giratorii... :lol:  :lol:
Si se aduna trafic dublu pentru ca ambele bretele ale autostrazii dau trafic... la dreapta.

carutasul

da, dar nu cred că e chiar așa mare traficul încât să blocheze cele două benzi ( bănuiesc că nu vor fi chiar trei deși ar fi o idee)

voicul

Nu o sa se blocheze giratoriu ca nu prea are de la cine:
Cei care vin de la Domnesti nu prea au de ce sa intoarca acolo.
Cei veniti de pe A1 care intorc acolo, nu ii blocheaza pe cei veniti de la Domnesti ca astia, bine "mica majoritate", o iau pe turbogiratie.
Totusi, probabil 1 - 2 luni "mare majoritate" tot prin giratoriu ca na: o coada, o vorba, o injuratura ... balkanik, ce vrei domnule!
Nu poate romanu sa se adapteze asa repede cu binele.

carutasul

oricum important e să funcționeze bine când or termina Aktorii A0 și atunci vor fi ceva mai puține TIR-uri. Rondul oarecum "în oglindă" de la Carrefour e deja funcțional și eu nu prea am stat acolo, chiar am fost surprins la început dar de fiecare dată dinspre Domnești spre oraș a funcționat suficient de OK.
Azi a fost o chestie interesantă la Domnești pentru că am avut un TIR în față (venind de la Bragadiru) care mergea destul de încet; când a virat spre oraș am constatat că în față nu era coadă aproape deloc. Tot sunt de părere că dacă s-ar îngusta traficul înainte de giratoriu la o bandă s-ar merge mai bine :)

danutzu_1069

Aceiasi teorie s-a vehiculat si cu giratoriile adiacente DN1...si iată ca sunt cozi, nu mici, pana in giratorii...

carutasul

Da, dar la DN1 nu au rezolvat toată problema, se face stânga din giratoriu spre Otopeni blocând un sens (sensul spre A2 e liber). Aici nu va fi cazul însă problema va fi la încadrare, cei care merg drept pe centură va trebui să facă o schimbare de bandă cu cei care vor să facă stânga. Câtă vreme traficul va fi predominant de TIR-uri va fi o problemă, pentru că manevra se face mai lent, deci ceva-ceva deranj o să fie; când ele o să se mute pe A0 probabil că nu va mai fi deloc... În fine, o să vedem curând, și eu aș fi preferat o supratraversare pentru întoarcere și cred că era și spațiu.

Goldmund

Eu cred ca am citit undeva despre un proiect destul de ambitios despre o supraetajare (peste DNCB si A1!) pentru sensurile "curba la stanga" din A1...Ce nu am inteles din acel articol, nu reiese daca supraetajarea va fi "dubla", sau doar din A1 spre DNCB sens Otopeni.
Poate stie cineva mai multe...

Sorinus

N-am auzi nimic aici, doar la Dragomiresti va fi ceva asemenator, cu pod peste giratoriul care este peste calea ferata. Sincer, dupa dublarea DNCB pana la giratoriul de intoarcere, inaugurarea A0 sud+nord si intr-un final reabilitarea completa a DNCB A1->DN7 , nevoia scade drastic, iar costurile ar fi bombastice.

Practic, sa faci stanga de pe A1 spre Chitila va avea sens doar daca ai treaba pana-n DN7 sau in Chiajna, restul vor evita acest tronson avand alternative mult mai bune. Fara sa luam in calcul eventualele radiale, ce ar degreva intersectia asta si mai mult.

carutasul

nu știu ce anume s-a întâmplat dar azi nu era coadă la Domnești spre A1 deloc. Dar chiar deloc, am mers în viteză, 30 de minute de acasă până pe Iuliu Maniu, majoritatea timpului consumat în Bragadiru și pe bulevard. Văd că și acum banda asta e cu verde pe google maps, ori e blocată prelungirea Ghencea, ori e zi liberă și nu știu eu ori s-a întâmplat un miracol :)

bgd77

Nu a fost asa toata saptamana? Au copiii vacanta saptamana asta.

lone_wolf32

Astazi asfaltau la Chitila o bucata imediat la nord de giratoriul de la fort Chitila.
Era coada pana la A1...si mai ramasese si un tir pe avarii inainte de strada Eroului

carutasul

@bgd77 săptămâna trecută a fost vacanță.