News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Puffyk 1

Tocmai m-am întors de la rondul de lângă A1 al DNCB și traficul s-a mutat pe benzile asfaltate astfel..... către Domnești prin stânga giratoriului, spre Chitila prin breteaua din dreapta. Este posibil să fi asfaltat și vechile două benzi dar nu am observat, noapte fiind..... In ceea ce privește deschiderea până la giratoriul Domnești la începutul lunii aprilie....cred că sunt fix aceleași șanse câte are și Aktor cu inaugurarea la finalul verii....

Sorinus

Carpesc cumva tronsonul A1-DN7?

cosminn

"CNAIR a suspendat licitația de 450 de milioane lei pentru modernizarea celor 11 kilometri dintre DN 2-Afumați și Autostrada Soarelui (lotul cu Pasajul Cernica)"

Sursa - Economedia

Sorinus

Clasificările sunt bune. Înseamnă că, chiar au de gând sa lucreze. Mai bine e asa decât un șantier nesfârșit.

danutzu_1069

@Sorinus, da, rașchetează și asfaltează (deci nu cârpesc) DNCB, începând de la DN7, de fapt pe panta de coborâre de pe pod. Au început cu b1, și au trecut de primul rond spre Petrom. Cred ca lucrează noaptea, deși când au început, au început pe timp de zi, dar a fost nebunie pe sensul spre A1.

Puffyk 1

Waw, ce veste buna..... Eu stiam ca au avut termen sau solutie cu DELTA ACM pe 01.02.2024. Or fi ajuns la vreo intelegere amiabila iar CNAIR asfalteaza in regie proprie?

Sorinus

Asta ar fi prea de tot. Eu mi-am pierdut complet speranta ca tronsonul asta va deveni civilizat in urmatorii 5 ani. Dar da, mare lucru nu mai e de facut, si in regie proprie, lucrand lejer, l-ar termina in 2 luni.

Dar cred ca totusi sunt doar interventii punctuale, pt ca devenise ingrozitor, mai ales coborarea de pe pod pana-n Giratoriul de la Remat sau ce-i acolo. Asfaltul era macinat si brazdat de santuri, dar mai nou aparusera si gropi cat o roata.

Macar de ar reface marcajele, noaptea mergi ca pe camp acolo.

Puffyk 1

#5887
M-am intors de pe DNCB...am facut o plimbare de nevoie intre A1 si Pasajul Domnesti. Incepusera asfaltarea dinspre Domnesti....mi s-a parut trecerea de la 2 la 1 banda(4-2) extrem de scurta....probabil ca avand in vedere ca vor continua proiectul s-au gandit la ceva provizoriu.... Apropo de continuare....echipe multe de la VertaTel pe teren, muncesc ca furnicutele. In curtea unitatii militare se vad defrisari si interventii serioase, probabil ca mai tin gardul doar asa, de forma. Apoi peste tot s-a daramat, defrisat, rupt..... Incep sa ii cred pe baieti ca in aprilie vom merge pe 4 benzi! Doamne Ajuta!A, si sa nu uit....in giratoriu efectiv cazi! Este senzatia pe care o ai cand treci cu telecabina de stalp. Sper sa ridice cumva nivelul pentru ca parca vad ca se inunda si sufletul din intersectia aia....

carutasul

nu prea înțeleg unde zici că începuseră asfaltarea "dinspre Domnești"

Puffyk 1

Capatul dinspre Domnesti al minitronsonului...

danutzu_1069

Apropo de asfaltarile pe care le face DRDP, sa nu uitam ca actualul strat este binder, binder care nu are aceleasi proprietati mecanice precum stratul de uzura., si dupa cum spuneam, se rascheteaza stratul existent.... deci, in teorie, tot binder pun.... si nu fac mare lucru daca nu pun si uzura....

Cat priveste minilotul la care se lucreaza, nu mi are mult pana o sa fie gata...
In continuare, asa cum spunea si colegul, spre Jilava, Vertatel este... pe felie cu relocarile / "plantarea" de utilitati cam pe tot sectorul. (am fost si eu astazi pe DNCB, ca asa mi-a dat waze, ca e mai rapid.... si asa a fost, pe sens del a Chitila spre Jilava) Mi se pare ca si expropierile sunt in curs... Important este ca se misca ceva si pe sectorul asta..
Si cred ca urgenta cu largirea este de a lega minilotul de giratoriul Domnesti...
S-ar rezolva multe blocaje in zona...

Sorinus

Știm cu toții ca nu e uzura. E f grunjos și se macină urat. Foarte frustranta zona aia.

VladVulpe

Quote from: cosminn on February 15, 2024, 10:22:29 AM"CNAIR a suspendat licitația de 450 de milioane lei pentru modernizarea celor 11 kilometri dintre DN 2-Afumați și Autostrada Soarelui (lotul cu Pasajul Cernica)"

Sursa - Economedia

Dupa ce s-a stat un an in proceduri de evaluare rest de lucrari ramase dupa reziliere .. acum s-a suspendat licitatia .. pur si simplu este bataie de joc ce face CNAIR. Pe alte loturi reziliate cu Tirrena s-au miscat f repede cu relicitarea si deja se lucreaza..de aici se intelege clar ca DNCB nu se vrea a fi modernizat prea curand..

Sorinus

Nu cred ca nu vor cât nu pot. Tot ce e lângă București are o complexitate mai mare decât restul tarii. Utilități multe, parcele mici, trafic f mare constant, calea aia ferata ce face lucrul și mai dificil. Cum ziceam, sa nu înceapă pana nu-s siguri ca termina, altfel e strike 3

Puffyk 1

Mi-am rupt mașina până la Chitila aseară....s-a asfaltat pe poțiuni de la pod și până pe la Mercedes. De fapt nu este vorba de asfalt ci binder sau cum s-o numi.... Zona aceea trebuie abordată cu atenție, e jale....