News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

survola

^ Lasă să mai încerce și alții, UMB are destule pe farfurie.

AdrianRO

Am trecut astazi pe sub pasajul DN2 peste DNCB si arata ingrozitor. S-a facut cumva / exista in plan o expertiza in scopul verificarii respectivului pasaj?

carutasul

Am mai scos o filmare de pe cameră, de la  benzinărie (aveau promoție :) ) către Domnești. Cât mai am cardul în computer dacă mai aveți vreo curiozitate mai pot scoate poze din celelalte filmări... Mi s-a părut interesant că dincolo de giratoriu se vedea Vertatel lucrând și părea că pun un canal colector .

carutasul

câteva poze de pe următorul clip, după ce se termină lucrarea IBB. Se vede relativ clar în dreapta că se lucrează ceva, ca șofer vezi mai bine că ai deschiderea ceva mai mare decât camera...













Powered by API/PUM imgur uploader

VladVulpe

#5749
In urma unei petitii catre CNAIR referitoare la situatia lotului Dn2-A2 am primit ca si raspuns ca s-a finalizat si aprobat expertiza tehnica a lucrarilor din contractul reziliat cu Tirrena. A fost intocmita documentatia necesara iar in urmatoarea perioada urmeaza a se lansa procedura de achizitie.

Peste 1 luna se implineste 1 an de la rezilierea contractului cu TS .. in ritmul acesta de desfasurare a activitatilor cred ca un termen fezabil pt finalizara lucrarilor pe acest lot este 2026 ( asta daca viitorul antreprenor se va mobiliza)

GIV

care e graba? mai tare arde curiozitatea cu cei de la rizzani


VladVulpe

Pun intrebarea ta legata de graba pe seama subiectivismului..explicatiile pt graba lucrarilor pe zona respectiva este arhi-cunoscuta nu are rost sa o detaliez pt tine.
Good news : mr Pistol a anuntat ca a trimis la ANAP documentatia pt relansarea lucrarilor pe DN2-A2 / pasaj Cernica

vladfero

Cat de bine ar fi fost sa avem A0 Sud complet si DNCB Nord dublat complet. E doar parerea mea, dar cred ca altfel ar fi trecut anii de asteptare macar pana la A0 full, ca la DNCB full mi-e si teama sa ma gandesc.

cosminn

^^
"
𝗟𝗮𝗿𝗴𝗶𝗿𝗲𝗮 𝗖𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲 𝗗𝗡𝟮 𝘀𝗶 𝗔𝟮, 𝗶𝗻 𝗹𝗶𝗰𝗶𝘁𝗮𝘁𝗶𝗲
În urma finalizării și avizării expertizei tehnice în Consiliul Tehnico-Economic al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere #CNAIR, astăzi a fost transmisă spre validare la Agenția Națională pentru Achiziții Publice #ANAP documentația de atribuire pentru reluarea lucrărilor de largire la 4 benzi a Centurii București între DN2 și A2.
Noul constructor va relua lucrările de la stadiul fizic de 20,76% și va executa:
✅️ lărgirea la 4 benzi a Centurii București
✅️ pasaj rutier peste DJ301 la Cernica, în lungime de 400 metri
✅️ pasaj rutier peste calea ferată București - Constanța, în lungime de aproximativ 124 metri
✅️ pasaj rutier peste calea ferată București - Oltenița, în lungime de aproximativ 105 metri
Durata contractuală va fi de 6 luni pentru proiectare și 18 luni pentru evecuție, iar sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Transport #PT.
Reamintesc faptul că în luna decembrie 2022, așa cum am promis, au fost reziliate contractele de lucrări cu antreprenorul inițial, Tirrena Scavi, pentru trei lucrări ale acestuia: acest sector al Centurii Capitalei, Lotul 1 al Drumului Expres Craiova-Pitești și Centura Timișoara.
Au fost executate toate garanțiile aflate la dispoziția CNAIR, iar prejudiciul, penalitățile și dobânzile calculate se ridică la 752 milioane lei, aplicate acestui antreprenor, pe care am reușit să îl scoatem de pe piața românească, odată cu rezilierea.
Las la această postare fotografii din una din vizitele pe șantier înainte de reziliere.
🇷🇴 𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲! "


Sursa


mirceaeliade

Nu cumva exista o gaura cu largirile intre A2 si DN4? Parca contractul cu Rizzani parca se opreste pe la Jilava sau Berceni.

misiekwas

Exista, dar oricum lotul aia de Rizzani arde rău și e prea lung pentru a fi gestionat rezonabil. Sunt 15 km, de lărgit sub trafic intens, în momentul în care mai tot trafic de tranzit va trece de la a1 pana la Bragadiru.

panzer

Bineinteles ca exista o bucata lipsa! Exact cea care ar trebui sa gasesca o solutie la intersectia Splai DNCB.
Acolo nu exista nimic: nici macar SF.

carutasul

ar fi bine dacă s-ar opri la Berceni că de acolo e deja lărgit :) Însă de data asta sper ca italienii să fie suficient de indolenți și să nu strice mare lucru până nu termină Aktor lotul lor, că excavații la Bragadiru și Măgurele pe direcția centurii înseamnă.... nu știu cum să zic, ar putea face și un zid că tot aia e :)

misiekwas

^o sa fie cursa exceptionala, intre doi melci pierduti.