News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.


alexandru_m

@miahi

Eu unul cred ca Oltenita va fi gata inainte de Berceni si ca nu va fi nici la foarte mult in urma Domnestiului. Pe langa faptul ca au spatiu de manevra mi se pare ca lucreaza si cel mai "logic" cumva.

Spre exemplu la Berceni inca nu au iesit cu toate structurile din pamant in timp ce la Oltenita cred ca mai au doar un rand de cuzineti.

La Oltenita mai au doar la rampa de urcare de la Glina de terminat peretele si in rest doar balast. Nici Berceniul, nici Domnestiul nu sunt gata din punctul acesta de vedere.

La cum se misca la Oltenita cred ca saptamana viitoare vor avea 2 din 4 rampe de pe centura suprabetonate, la Domnesti media e de o rampa pe luna desi lungimea nu este egala.

miahi

@alexandru_m Aproximativ aceleasi puncte de comparatie expuse de tine am obervat si eu cand m-am gandit ca poate cumva Oltenitei "a luat fata" celor de la Berceni . Putem spera ca la toamna cu aceste 3 pasaje gata lumea va pierde mai putin timp, nervi si bani pe rusinea DNCB, cel putin pe sud. 

NGC

"PROIECTARE ŞI EXECUŢIE ,,Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre Al (km 55+520) si DN 5 (km 40+000) - LOT 1 Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre Al (km 55+520) si km 54+700 inclusiv parcarea de lunga durata de la km 54+765 - LOT 2 Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud intre km 54+700 si DN5 (km 40+000)":

LOT 2

Quote from: NGC on March 08, 2022, 07:52:53 PM
Quote from: NGC on January 26, 2022, 01:54:46 PMVrabiutele spun ca la lotul 2 castigatorul initial ar fi asocierea condusa de RIZZANI DE ECCHER. Inca nu s-a anuntat oficial.

Se pare ca e totul gata si se va anunta zilele astea castigatorul initial (RIZZANI DE ECCHER).

In 15.03.2022 a anuntat in sfarsit si CNAIR castigatorul initial despre care v-am zis, iar zilele trecute ALSIM ALARKO a contestat rezultatul procedurii si a cerut constatarea neconformitatii ofertei asocierii conduse de RIZZANI DE ECCHER.

miahi

#4414
Update de la Ionut Ivasca :

1. Oltenitei - pare ca au ridicat deja aprox. 50% din oval.


2. Berceni -


TibiV

Tot de la Ionut Ivasca, o filmare intreaga cu tot DNCB.
Doar ca nu este "Bird's eye view", este "Driver's Eye View".
Adica ce este mai important cand vrei sa "calci cu rotile pe acolo".
Este lunga filmarea (o ora si 17 minute), dar cred ca a prins un "moment bun". In perioadele proaste, parcurgerea celor ~60 km poate depasi lejer 2 1/2 ore..
Pentru cei mai putin familiari cu subiectul, filmarea incepe la pasajul DNCB peste DN5, (adica "coltul" sudic) si merge spre A2. Se termina tot la DNCB-DN5.
Filmarea asta spune tot despre jalnicul DNCB...
Daca cineva doreste, va pot spune principalele repere/intersectii din filmare.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Breteaua de legatura DN6-DNCB de la Bragadiru, filmare de la Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Pasajul Berceni, filmare de la Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

oare cei care lucrează la CF sunt cei de la Porr? E București-Giurgiu?

Duta C

Pai cam nu.Linia de cale ferata duce direct catre M2.

carutasul

și atunci? E proiectul cu "centura feroviară"? Că mă intrigă că se lucrează la calea ferată :)

dr4qul4

posibil sa fie cei de la statia de metrou. Si dupa cladire lucreaza o portiune la cf.
Probabil refac racordul ca sa poata aduce alte trenuri (cand va fi licitatia gata)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

danutzu_1069

Va venii momentul in care trebuie ridicat tablierul pe restul de semicerc... Asta nu se poate face peste trafic, asa ca asta trebuie deviat.... Aia va fi zona de circulatie, iar motivul pentru care au scos si liniile de CF nu-l banuiesc... dat poate fi din cauza conditiilor din teren....

adix

#4423
Sa traiasca baietii!

Las si eu aici o filmare de la Pasajul Oltenitei.

O zi frumoasa tuturor!

TibiV

Foarte buna filmare!

Dar pun si o alta filmare, din aceiasi zi, 8 aprilie, de la Ionut Ivasca, care a fost facuta probabil cu cateva ore inainte de filmarea lui @adix.
Se pare ca a fost o zi buna pentru ei. Observati cate grinzi din beton au ridicat in cateva ore ale aceleiasi zile...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)