News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

punktnet

Status report, in zona Tirrena nu mișcă nimic, nada, zero. Ora 1630
Just kidding.

Duta C

Deprorabili...macar sa lucreze la giratoriu suspendat...........

pasa_andrei

Nou clip de la Mogosoaia. Au avansat destul de bine fata de ultima vizita. Aseara lucrau chiar si ora 20. Se pare ca inagurarea este in septembrie - octombrie 2021. Suprastructura este finalizata. Rampa de la Otopeni este si ea la cota, rampa Chitila mai are putin si ajung cu ea la cota. In mod normal trebuie sa incepem sa vedem asfalt .



Enjoy!

PlayStation

Am o singura nedumerire
De ce se face pasaj subteran la magurele si nu se face la A1?

pasa_andrei

Pasaj Subteran la Magurele? Se face doar un giratoriu pe oval si cam atat.

minisoferul

Da, in anuntul initial asa era anuntat: "Proiectul are o valoare estimată de aprox. 700 de milioane de lei și cuprinde denivelarea intersecțiilor de la DN6 (Bragadiru), DN5 (Giurgiu), DC18 (Măgurele)."

danutzu_1069

Cam asta ar fi textul:
"Pentru Lotul 1: Centura Bucureşti între A1 - km 55+520 şi km 54+700, inclusiv parcarea de lunga durata de la km 54+765 şi presupune realizarea intersecţiei între Autostrada A1 Bucureşti – Piteşti şi Centura Bucureşti.

Pentru Lotul 2: Reabilitarea şi lărgirea la 4 benzi a Centurii Bucureşti între Autostrada A1 şi DN5 în lungime de 14,7 km şi realizarea următoarelor lucrari:

-  Intersecţia Centura Bucureşti, km 40 + 550, existent – DN5 (Giurgiu) – realizarea unui nod rutier amenajat pe 3 nivele care conţine pasajul subteran existent pe DN5; amenajare bretele de viraj la dreapta şi sensuri giratorii; pasaj suprateran pe Centura Bucureşti amenajat la 4 benzi

-  Intersecţie Centura Bucureşti, km 44+700, existent – DC18 (Măgurele) – realizarea unui nod rutier amenajat pe 3 nivele care conţine pasajul subteran pe Centura Bucureşti, amenajare bretele de viraj la dreapta şi sensuri giratorii; pasaj suprateran pe DC18

-  Intersecţie Centura Bucureşti, km 47+040, existent – DC20 (Vârteju) şi Cazarma Măgurele, km 46+040, care presupune realizarea unui sens giratoriu

-  Intersecţie Centura Bucureşti, km 49+000, existent – DN6 (Alexandria) - realizarea unui nod rutier amenajat pe 3 nivele care conţine pasajul subteran pe Centura Bucureşti, amenajare bretele de viraj la dreapta şi sensuri giratorii şi pasaj suprateran existent pe DN6."

medicul de garda

Ma bucura foarte mult sa vad calitatea ridicata a nodurilor de pe noua largire proiectata. Totusi, sunt curios daca se lucreaza macar in interiorul CNAIR pentru a corecta nodurile rutiere dezastruase care s-au construit sau urmeaza sa fie construite pe centura de nord. Pentru A1, A2, DN2 si preferabil si DN1 era suficient un pasaj subteran pentru sensul spre est, astfel incat sa ai la suprafata iesirile pe partea stanga a DNCB, pentru cei ce merg spre vest. Astea sunt urgente, Bucurestiul si Ilfovul tot se dezvolta si traficul pe centura creste. Si de perspectiva, trebuie pregatite si pasajele pe directia DN7 si DN1A...

NB: tin minte ca atunci in 2016 cand s-a pregatit studiul pentru largirea DNCB de sud, au publicat o solutie destul de complexa pentru bucata dintre Glina si A2, care evita cu totul intersectia cu Splaiul Unirii. Daca s-ar licita si bucata asta, am putea spune ca rezolvam definitiv toate conflictele de trafic de pe centura, nu mai e musai nevoie sa largesti centura in afara de ce se lucreaza deja.
Trust me, I'm an east-european doctor!

TibiV

Da, și dacă nu greșesc Horatiu postase plansele...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alext

#3744
Am ajuns astazi pe DNCB si am facut niste poze din fuga masinii. Am marcat traseul pozelor pentru a se intelege mai bine ce am pozat
Sper sa va puteti da seama de progres si sa fie exemplificatoare....

Prima parte: DN4-DNCB (un sfert de sens)




























ne apropiem de intersectia DNCB cu DJ Berceni






Powered by API/PUM imgur uploader

Si avem si surpriza: grinzi ridicate pe pozitie.

alext

#3745
a doua parte: DNCB-DJ Berceni







































Powered by API/PUM imgur uploader

Duta C

Multumim! Cum ti se pare ritmul la pasaj Oltenitei?

alext


alext

a treia parte: DJ Berceni - DNCB




















Powered by API/PUM imgur uploader

Cam atat.

Scuze anticipat pentru calitatea pozelor.

^^
Cu placere!
Nu pot sa ma pronunt cu privire la ritmul lucrarilor pentru ca trec destul de rar.
Dar cred ca ne dorim cu totii sa vedem finalizarea tuturor proiectelor in cel mai scurt timp posibil..

RaduG

La ultimele poze ți-a focalizat pe firele de încălzire ale parbrizului. Ca să eviți asta (sau focalizarea pe picături de apă sau insecte de pe parbriz) trebuie să lipești obiectivul de parbriz. Astfel, primele obiecte vor fi sub focala minimă a aparatului și el se va duce și va focaliza pe primul obiect de la distanță.