News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

Ce se întâmplă cu Centura Capitalei
,,Ne-am propus ca până la sfârşitul anului să înceapă lucrările pe toate cele trei tronsoane de autostradă de Centură a Bucureştiului din zona de sud, astfel încât într-un timp cât mai scurt să reuşim construcţia autostrăzii", declara premierul la sfârșitul lunii trecute, subliniind că probabil Bucureștiul este singura capitală din Uniunea Europeană care nu are autostradă de centură.

,,Noi ne-am propus ca până în 2023 inelul de centură al Bucureștiului, la profil de autostradă, să fie finalizat ca parte componentă a coridorului principal pan-european Constanța-București-Pitești-Sibiu-Nădlac", a arătat ministrul transporturilor.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/planuri-pentru-centura-capitalei-4-benzi-intre-jilava-si-chiajna-si-o-premiera-intersectie-pe-trei-niveluri-1407296

panzer

Bleah. Poti sa stergi postul. De DNCB stim si noi cum stam. N-a spus nimic nou. Iar cel care a scris ce rosteste doamna acolo, a gasit mai multe intersectii denivelate pe 3 nivele. Care o fi a doua? Sau a 3a!

Despre A0 nici nu mai comentez.

Dar tot e campanie, tot i-au platit ca sunt in pandemie, asa ca sa "cante" ce spune partidul.

survola

Ce îmi place că suntem atât de acizi când chiar începe să se facă ceva și pe amărâta asta de centură (DNCB și A0).
Oare era mai bine să nu facă nimic anul ăsta, să nu miroasă a campanie?

vm75

La Mogosoaia au iesit din pamant cu armaturile pentru culeea dinspre Otopeni si ultima pila.





Cei de la DRDP au avansat cu lucrarile la breteaua lor, au asternut deja asfalt si se lucreaza la zidul dinspre poligonul de tragere





pasa_andrei

Videoclip de ieri de la Mogosoaia. A fost prima oara cand am vazut mai mult de 10 oameni pe santier.



Enjoy!

:D

TibiV

Doamne, tampiti sunt astia din CxxxR...

Cand faci o autostrada noua in plin camp, OK, pretul poate fi criteriul cel mai important...

Dar cand este vorba despre o lucrare care va sufoca o sosea functionala (care, by the way, este cea mai circulata sosea din Romania...) sa pui pretul ca principal criteriu mi se pare o idiotenie maxima...

Criteriul "Zero zero zero" ar fi trebuit sa fie durata lucrarilor - si care sa nu depaseasca sub nici o forma 12 luni de la prima "sapa/cazma".
Plecand de la durata asta (in jos) se putea discuta despre pret...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Si asa va iesi Strabag salvatorul situatiei.
Eu nu vad cum, chiar si in acest ritm lent, nu ar termina lucrarea intr-un an.

AlexxC

@TibiV inteleg fustrarea legata de termenul de finalizare,dar nu inteleg afirmatia "o lucrare care va sufoca o sosea functionala".
Nu era nimic functional inainte acolo si in prezent traficul se desfasoara fix in aceleasi conditii ca inainte.

panzer

#3083
@Andrei_Pasa @pasa_andrei: multumim.

LE: tzi-am stalcit si numele. Mea culpa.

alexandru_m

@panzer

Sunt dispus la un mic pariu cu tine si spiun ca parcarea aceea va fi mereu plina, cel putin noaptea. Este rusinos ca pe o centura in lungime de zeci de km a unei capitale europene sa nu existe nici macar o parcare pentru camioane. Iar benzinariile acelea...hai sa fim seriosi. Nu stiu daca sunt macar 10 locuri per benzinarie, oricum insuficiente si acestea. Faptul ca acum camioanele se parcheaza pe strazi in fata depozitelor, in parcarea din fata cimitirului de la Domnesti si prin toate tufele posibile si imposibile nu inseamna ca asta este o normalitate ce trebuie incurajata. Macar un cos de gunoi si o toaleta sa aiba si oamenii aia la dispozitie. Pana la urma nu au omorat pe nimeni si merita si ei niste minime conditii.

panzer

S-a lansat pe forum idea cu pariuri. Nu este o idee de pe strada mea.
Nu am insa nici o problema sa dau o cafea la PUM After Hours Meeting. Si nici sa imi recunosc greselile.

adiarc

Tibi...pe mine ma frapează tare ce spui tu...dar mai rau cum s-au facut devierile traficului si lipsa totala de respect fata de timpul si nervii pierduti de noi toti
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

panzer

#3087
D-na Ionita interview la ZF.

Pe la minutul 12 vorbeste de DNCB.

Probleme mari cu proiectul pe Dn2-A2. S-a cerut si schimbarea PM-ul de la TS.
Spera la Mogosoaia deschis in 2021. E multumita de Strabag.
La fel la Selina (Berceni) tot in 2021.
Se inteleg bine cu Itiniera.
Restul in 2022.

kitsune

Pentru că ieri am plecat mai devreme, am luat-o pe DNCB, am zis să fac un update  :headbash:



Am tăiat din filmarea completă partea cu DNCB
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul

5 minute sa faci toata disnta aia  :o ... ma intreb de ce mai fac A0?

Lasand gluma: si prin oras probabil ca faceai la fel de mult SI practic vorbind: asta e momentan.
Noroc ca se merge incet pe acolo ca altfel rupeai masina prin denivelari.