News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

voicul

Deja DNCB nu prea mai e C de mult si e o artera (mai indepartata) din B.

Pe langa terminara a ceea ce s-a inceput, trebuie A0 urgent si poate dupa o sa fie mai ok.

razvan96

^^ Intre Berceni si Oltenita vor fi 4 benzi, da.

carutasul

nu știu dacă s-a zis pe ici și care e anvergura proiectului dar la supratraversarea de la Măgurele se făceau lucrări la pilonul dintre centură și calea ferată...

dr4qul4

La Magurele? Acolo ce se mai face? Reparatii?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

Da, reparații la o pilă. Am trecut cu mașina, nu am văzut dacă mai lucrează și la altceva...

zuma80

Câteva poze de ieri 18.10 de la pasaj Mogoșoaia.
Se circulă pe ambele bretele.
După cum mă așteptam pe sensul DN1 - A1, configurația actuală este un plus față de inițiala pentru că se intra aproape tangențial in giratoriu și permite abordarea mai rapida a giratoriului. Pe sensul A1-DN1 am prins ceva mașini dar am stat sub un minut, poate pentru că nu exista trafic Mogoșoaia - București.
Pentru A6!

voicul

Era liber pentru ca era duminica. Traficul acoloe Krunt. E prima data cand vad ca e plin pana dupa DN1.

Dar inca suntem in termenii contractuali  >:(





Powered by API/PUM imgur uploader

ionutb

pe direcția DN1 - A1 se intra în rond pe 2 benzi(nu ajuta după cum se vede mai sus) chiar daca anterior se spunea ca ar fi o singura banda ...

MindRuler

Ieri la ora 17.30 era horror pe sensul Bucuresti-Mogosoaia. Coada incepea de la statia de metrou Straulesti. :o O coloana care inainta foarte greu. Ultima data cand am prins asa a fost acum vreun an, in perioada aia dinaintea sarbatorilor cand era nebunia cu cumparaturile.
Poate stie cineva sa explice de ce in giratoriile DNCB-Chitila (zilnic) si DNCB-Mogosoaia (frecvent, dar nu chiar zilnic) aveam dimineata politie care dirijeaza traficul, iar la amiaza nu prinzi picior de politist, niciodata? Ar ajuta foarte mult sa ai un politist acolo, ar decongestiona vizibil traficul pe toate sensurile.
Eu ma gandesc serios ca, daca nu se amelioreaza traficul (slabe sanse), sa fac un ocol de 10-15 km zilnic pentru a ajunge in Mogosoaia pe ruta sos. Bucuresti-Ploiesti - Otopeni - Corbeanca - Buftea - Mogosoaia. Prefer sa merg mai mult decat sa stau minute in sir in coloana.

punktnet

Din diverse motive, ieri a fost haos peste tot inclusiv in oras.
Abordarea OK pe care am prins-o sa ajung din DN7 in DNCB a fost pe Sos. Chitila - Mogosoaia - fosta centura - unde nu am prins nici o masina pana la LukOil, iar de acolo am trecut de giratoriu in aproximativ 3 minute fiind liber.
Chestia este ca si dupa ce termina pasajul, va fi la fel de aglomerat din pacate. Si daca acum stai cam 10 minute la Dragomiresti spre A1, mi-e groaza cum o sa fie dupa ce nu mai este dop la Mogosoaia.
Just kidding.

MindRuler

punktnet, pe sos. Chitilei aglomeratia este la cote foarte inalte. Coloana incepe de pe la Mezes (acolo unde intoarce tramvaiul), si faci minim 25-30 min. pana intri in sensul giratoriu. Asta pentru ca incinta Colosseum a devenit autostrada, tone de masini care intra pe-acolo pentru a veni in sos. Chitilei si care evident creeaza un dop. Nu mai spun ca-s multi smecherasi care o iau pe stradutele din stanga paralele cu sos. Chitilei si ies la semaforul de la Colosseum. Iarasi, alt dop. Sos. Chitilei e gatuita in zona aia si stai si astepti..si astepti.
Cea mai periculoasa nu e aglomeratia, ci nesimtirea soferilor care incalca orice regula (de bun-simt, rutiere, n-are importanta) pentru ca timpul lor e cel mai important, fuck the others.

In rest, sunt si eu convins ca pasajul DNCB Mogosoaia nu va rezolva mare lucru. Daca virajele la stanga in sens vor fi permise atunci cand pasajul va fi gata, ne vom consuma nervii in aceeasi aglomeratie ca pana acum.

raresc

a mai trecut cineva pe sectiunea DN2-A2? Mai lucreaza TS? multumesc

StefanD_

^^ La ce te referi prin "viraje la stanga in sens"? Adica sa fie permis doar drept spre Mogosoaia/București si dreapta pe DNCB?

Puffyk

Quote from: raresc on October 20, 2020, 03:02:32 PM
a mai trecut cineva pe sectiunea DN2-A2? Mai lucreaza TS? multumesc
Am trecut eu acum cateva zile. Era noapte si nu se vedea mare lucru dar se pare ca nu exista progrese. Cel putin dupa cate am observat eu...

panzer

^^ Normal ca vor fi permise. Pasajul va rezolva problema DNCB nu si problema Bucurestii Noi - Mogosoaia.

Similar este acum la Chitila si stim ce probleme apar. Problema se va replica la toate giratoriile suspendate care se fac. E posibil ca la un drum cu trafic subtire (Berceni si partial Domnesti) sa faca fata giratoriul. La un DN mare (gen DN7) sau o suburbie dezovoltata (gen Mogosoaia - Buftea) sigur nu va face fata.

Trebuie sa mai avem ce discuta si peste 5 ani, nu? Altfel ne-am plictisi!  :lol: