News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

panzer

Multumim Ionut.

Ar fi bine sa se semneze ceva; poate prind avansul in Decembrie. Au timp in iarna sa il proiecteze suficient. Din amintiri de mia braia doar o bretea avea nevoie de exprorieri, cea noua din benzinarie. Dar nu va bazati prea tare pe memoria mea.

FRS

Nu stiu daca va face Strabag deminarea acolo, dar cred ca vor fi probleme mari vizavi de acest aspect. In vecinatatea acestui proiect a fost un aeroport militar in timpul celui de Al Doilea Razboi Mondial. Cantitatile de munitii ramase sunt mari in zona.

danutzu_1069

Deminare intre sensurile de circulatie?
Vorbim despre acelsi proiect??
Pai cand s-a refacut centura si a apaut giratoriul de la Mogoșoaia , nu s-a facut si deminarea intregii zone???

FRS

Nu stiu ce s-a facut atunci. Noi am primit cereri de oferta de la alti participanti la aceasta licitatie. Probabil si Strabagul va face. Mie mi se pare extrem de complicata zona din punct de vedere al munitiilor ramase. Spun acest lucru deoarece am lucrat in zona pt aductiuni de apa si s-au gasit foarte multe in zona fostului aeroport.

Rapaport

Am traversat în această seară pasajul rutier Chitila. Era tras strat proaspăt de asfalt. Cred că stratul doi. După cum arată, ar mai urma ultimul strat, cel de uzură. Știe cineva la ce intervale minime de timp se aștern straturile?

Sorinus

Din ce am inteles din posturile anterioare, de aia nu puneau uzura pe tot tronsonul, ca asteptau sa termine podul asta intai. Am inteles bine? Asta inseamna ca dupa ce e gata podul, se poate pune uzura?

AdrianB1

Am trecut si eu pe la pasajul Chitila: dupa 3 zile zero progres. S-o fi turtit bila de rulment.

panzer

Ce-i doare pe ei! Noi stam in trafic 4 luni pt refacerea a 30m de pod.
Si stai ca mai urmeaza inca odata pt restul de 10m. Podul asta mi-a mancat sufletul. Inainte sa il refaca era plin de gropi.

Acest proiect arata cat de jos se poate ajunge in Romania cu bataia de joc in infrastructura. 5 ani deja. Si departe de finalizare inca. Pt cine nu isi mai reaminteste si-au batut joc de trafic la fiecare pas: refacerea podului de la Dragomiresti; podul nou peste apeduct tot la Dragomiresti; podul de la Chitila restrictionat deja de 2 ori (odata pt rampa) acum pt suprabetonare operatiune inceputa DUPA deschiderea traficului pe 4 benzi.

Ionut

Le-am explicat azi celor de la Ziare.com cum este cu orbitalele Bucurestiului si ce e cu cererea aia de finantare. Probabil vor face un articol pe tema asta.

river

E pus si ultimul strat dar nu s-a dat drumul la circulatie pe podul Chitila.

Ionut

API pe Facebook - proiect mic, dar important, merita o reactie

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere nu este în stare să încheie rapid o licitație nici măcar când nu apar complicații deosebite! Încă nu s-a semnat contractul pentru Pasajul Mogoșoaia de pe Centura București (intersecție DNCB-DN1A), deși CNAIR a anunțat câștigătorul (Strabag) încă din 12.08.2018 și, atenție, nu s-au depus contestații!

Licitația a fost lansată pe 10.06.2017 și, după amânarea de 11 ori a termenului de depunere a ofertelor, acestea au fost deschise într-un final pe 17.04.2018. Câștigătorul nu a fost contestat dar, din motive inexplicabile, Compania de Drumuri are probleme chiar și cu o simplă formalitate birocratică.

Cei de la Strabag au la dispoziție 6 luni să proiecteze și alte 24 să execute pasajul rutier suprateran lung de 800 de metri. Garanția lucrărilor este de 10 ani. Investiția va fi de aproape 32,3 milioane de lei (fără TVA), eligibilă la decontare din fonduri europene (POIM).

Solicităm responsabililor CNAIR să urgenteze procedurile de semnare a contractului! Proiectul este foarte important pentru bucureștenii care locuiesc sau lucrează în zona de nord-vest a Capitalei dar și pentru traficul de tranzit de pe centură.

Okesz

Cred ca au dat drumul la circulatie cele 2 benzi proaspat asfaltate pe pasajul CF Chitila, nu mai este rosu pe google maps.

panzer


voicul

#2068
Nici la ora asta nu e rosu.
Deci sa trecem la urmatorul hop (din zona de N): rond Mogosoaia!

Inca vreo 3 ani (cel putin).

GDPR

Intr-adevar au dat drumul la circulatie pe 4 benzi. Mai au insa de asfaltat o portiune de trotuar pe sensul spre A1, asa ca o sa mai inchida temporar prima banda.