News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

lovalova

o intrebare ciudata, posibil sa se fi discutat acum foarte multi ani - are cineva idee de ce/pentru ce conflict de trafic s-a construit podul hobanat de la Otopeni, de pe DCNB?

mergand pe podul asta aproape zilnic, am impresia ca e facut pur si simplu gresit, in sensul ca ar fi trebuit facut cu cateva sute de metri mai inainte, peste DN1...

dr4qul4

este facut pentru a traversa CF-ul, dar trebuia facut mai lung, ca sa fie si peste CF si peste DN1.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cavver


Quote from: dr4qul4 on October 05, 2017, 11:10:27 PM
este facut pentru a traversa CF-ul, dar trebuia facut mai lung, ca sa fie si peste CF si peste DN1.
La banii pe care ii avem poate merita facut cat toata centura .......

Okesz

Pun intrebarea aici, ca ma paste de ceva vreme: de ce se monteaza borduri pe marginea carosabilului de-a lungul centurii intre Chitila si rondul de la Dragomiresti din moment ce:

- nu va exista trotuar pe care sa-l protejeze
- nu exista canalizare pt ape pluviale (cum este intre Mogosoaia si Otopeni)

DECI DIN CAUZA BORDURILOR APA PLUVIALA VA BALTI PE CAROSABIL.....

Ca intre parapetii NJ totusi se mai strecura apa, dar prin bordura montata cu mortar nu mai trece..

carutasul

Bună observaţie. Prin satul meu natal ( plaiurile căruţeşti cum zic eu pe aici) au pus asfalt în anii '70 şi la primul tronson au făcut borduri înalte. Drept pentru care apa băltea cu săptămânile ( mai ales că anii '70 au fost ploioşi) . La al doilea tronson cred că s-au prins, pentru că au pus bordurile la nivelul asfaltului ( pe margine erau şanţuri dintotdeauna...) Posibil să fi avut ei vreo idee creaţă la primul tronson, care era în centru, cum că vor face şi canalizare... dar rezultatul e fix cel de care zici.

panzer

Quote from: SniperGuy on October 05, 2017, 10:58:24 AM
Posibil sa se faca ceva in genul asta?
Singura problema pe care o vad aici ar fi cand faci stanga spre Chiajna venind dinspre Bucuresti pentru ca trebuie sa treci de 3 benzi


Disclaimer: Paint skills 100+  :lol:
Ai stat sa desenezi atata sau ai luat-o de undeva?

Fain desenul.  :thumbsup:

AdrianB1

#1521
Poze de vineri dupa pranz spre Chitila si seara pe la 6 spre Domnesti.

Zona A1:




Drumul se largeste la 2 benzi prematur


Iar cei ce din din stanga nu se pot incadra bine, banda lor dispare in banda 2.


Asta e statie de autobuz sau ce?


Aici se vede de ce marcajele sunt facute prost: bnezile merg si inainte si la stanga? Sau banda 1 la stanga si 2 inainte?




AdrianB1

Retur A1.

Giratoriul de dinainte de A1. Banda 1 e exclusiva pentru inainte


Pe iesire aparent nu se face stanga


Ba poate se face. Sau nu.


Breteaua spre Pitesti. Totul OK.


Sub pod, 2 benzi. Pe ambele se poate merge inainte. Unde si de ce?





AdrianB1

La apeduct. Nu am observat nici un progras in ultimele zile.





Unii idioti vin dinspre giratoriul de la Dragomiresti pe zona centrala si fac stanga unde e betoniera ca sa mearga la Chiarna. Scutesc drumul pana la giratoriu.


Momentan se circula spre pod pe breteaua dinspre Chianja, o banda pe sens.



Pe pod nu mai exista separatie intre sensuri, incepe doar cu putin inainte de giratoriul Dragomiresti



AdrianB1

De la Dragomiresti la Chitila

Imediat dupa giratoriu se ingusteaza pe o banda


Iar mult mai departe, se lucreaza



Un giratoriu marcat pe jumatate. Daca linia era continua, banda 1 era mai fluenta.


La podul Chitila se circula pe ambele benzi. Nu si legal. Masina alba de pe banda 1 a luat-o pe dupa semnalizari.




Giratoriul de intoarcere dintre Mogosoaia si Otopeni. Semnalizare proasta, nimeni de be banda 1 nu ar trebui sa aibe voie sa faca stanga. Problema e generalizata.


Ionut

Mișto pozele. :) Cred ca sunt primele de pe motor.  8)
Centura e cum o stim...

driver_x

#1526
Quote from: AdrianB1 on October 07, 2017, 12:37:28 AM
Breteaua spre Pitesti. Totul OK.


Nu e ok deloc. Daca vii de pe bretea si faci la stanga spre Chitila e o nebunie. De obicei pe banda I sunt tiruri care incetinesc fac dreapta de pe centura pe bretea si nu ai vizibilitate absolut deloc pe banda  II, unde se circula cu viteza mare. Inainte, desi era foarte aglomerat, cel putin se mergea incet si aveai timp sa te strecori. Acum au creat o bomba cu ceas...


Quote from: AdrianB1 on October 07, 2017, 12:48:48 AM
Giratoriul de intoarcere dintre Mogosoaia si Otopeni. Semnalizare proasta, nimeni de be banda 1 nu ar trebui sa aibe voie sa faca stanga. Problema e generalizata.

Problema e generalizata pentru ca majoritatea soferilor nu stiu ca intr-un sens giratoriu, circulatia cu prioritate este in cerc, (de asta se numeste giratoriu). Cei care vor sa iasa din cerc isi schimba directia de mers si automat pierd prioritatea. Daca esti pe banda 2 si vrei sa iesi din sens, trebuie sa cedezi celui de pe banda 1 care face sensul. Vezi si aici : http://adevarul.ro/locale/brasov/marian-godina-explica-prioritate-giratoriu-schimba-benzile-ce-1_57a9fe745ab6550cb89c40e8/index.html

AdrianB1

Quote from: driver_x on October 07, 2017, 08:40:52 AM
Problema e generalizata pentru ca majoritatea soferilor nu stiu ca intr-un sens giratoriu, circulatia cu prioritate este in cerc, (de asta se numeste giratoriu). Cei care vor sa iasa din cerc isi schimba directia de mers si automat pierd prioritatea.
Soferii stiu asta si marcajul e suficient de clar ca sa le arate la cei care nu stiu. Dar nu e cazul, de pilda la intoarcerea intre Otopeni si Mogosoaia traficul e atat de redus pe directia de intoarcere incat giratoriul clasic nu e necesar, se poate face giratoriu pentru banda a 2-a iar banda 1 ramane directa doar pentru mers inainte. La ce e nevoie de un giratoriu pe 2 benzi pentru o intoarcere, o sa intoarca vreodata cineva de pe banda 1? Doar daca vrea sa provoace un accident serios si de vina sa iasa cei de pe banda 2.

SniperGuy

Quote from: panzer on October 06, 2017, 12:03:32 PM
Quote from: SniperGuy on October 05, 2017, 10:58:24 AM

Disclaimer: Paint skills 100+  :lol:
Ai stat sa desenezi atata sau ai luat-o de undeva?

Fain desenul.  :thumbsup:

Am facut-o in Paint in cateva minute (poate 10  :) )
Mersi de aprecieri.
Mie sincer asa mi s-ar parea cel mai logic sa faca. Om trai si om vedea.

ticker

Daca tot ramane pt posteritate, am actualizat intersectia.

Copyright @SniperGuy


Era o coada duminica foarte interesanta... Din cauza ploii era apa (cca 20-30 cm) pe breteaua din partea cu Hornbach.

Din cauza asta era blocat traficul pe ambele bretele si sub A1 + spre Chiajna vreo 500m