[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Duminica, 24 noiembrie, groapa 1 era plina de apa




Quote from: TibiV on November 04, 2019, 03:58:15 AM
Pe malul drept, au turnat betonul si au dat cu emulsie pe trotuarul bretelei Splai->Hateganu. Vedere spre Splai

Vedere spre Hateganu / Romstal / Vitan-Barzesti
Trotuarul era complet asfaltat pana la vechiul Hateganu. Fara poze, deja ploua prea tare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

In alta ordine de idei, cum spuneam, se lucraza la fundatiile stalpilor LEA






si cu un zoom pe groapa 3 unde echipa lucreaza  cu un echipament, alimentat de la generator

danutzu_1069

La "electrici", userul @michaeladriano a postat poze de dincolo de gardul PS3, adica din curte...









Deja avem segmente pentru stalpi

danutzu_1069

Ca sa mai salte in lista un pic subiectul asta, vin cu urmatoarea info: au binevoit sa traseze marcaje pe jos, cu alb, pe bucata de la Splai spre Hateganu. (amuzant este ca s-au oprit in portiunea asfaltata de Baluta... :lol: :lol: ). Marcajul asta este cu alb, o linie contiunua. Tot cu alb au mai trasat si de la Splai spre Titan (aici parca era ceva si cu galben...)

A, au "tras" si niste dungi albe pe "jardiniera" aia de pe dreapta, cum intrii pe Hateganu. Am impresia ca a luat ceva busituri....
Dar niste simple dungi nu rezilva problema, in conditiile in care iluminat stradal nu exista....

TibiV

Duminica 8 decembrie 2019.
Pe vechiul Hateganu au aparut marcaje pe copaci...
In fata, pe stanga este intrarea pentru aprovizionare cu marfa a celor de la Romstal...




Quote from: danutzu_1069 on December 09, 2019, 08:04:42 AM
A, au "tras" si niste dungi albe pe "jardiniera" aia de pe dreapta, cum intrii pe Hateganu. Am impresia ca a luat ceva busituri.... Dar niste simple dungi nu rezilva problema, in conditiile in care iluminat stradal nu exista....

Au tras dungi pe naiba... A agatat cineva o vesta cu dungi reflectorizante

Pentru 5-6 metri de asfalt, Baluta a simtit nevoia sa se laude...

Aici se termina noul Nicolae Grigorescu si incepe vechiul Hateganu. Pe Grigorescu se vede axul drumului marcat cu alb

Trotuarul de vis-a-vis, asfaltat recent, se termina acum asa:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Un adevarat soc!

Groapa 1...

Groapa 2...

Groapa 3... Din cauza noroiului am trecut pe partea opusa, si celelalte poze sunt facute spre pasaj

Groapa 4. Sapata si betonata!...

Nu se mai vad tevile/conductele "descoperite" in urma cu o luna....

Groapa 5 a fost si ea sapata!...

Deocamdata nu are armatura, doar niste "moate" care ies din beton

"Aliniamentul" celor 5 gropi

Spre CET Sud din dreptul gropii 3...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on December 09, 2019, 08:04:42 AMTot cu alb au mai trasat si de la Splai spre Titan (aici parca era ceva si cu galben...)
Este cu alb doar pana la str. Malva, adica unde avem si stratul de uzura. Dar nu este marcaj nou, este refacerea celui care s-a facut in octombrie 2016, dar s-a sters.... Acum insa nu au mai facut linie dubla, ci simpla. Probabil economie de vopsea...
Quote from: TibiV on October 30, 2016, 06:22:29 PM
De la blocul nou avem stratul de uzura, care nu este tocmai noutate...

... noutatea este marcajul definitiv, cu alb... (vedere spre Titan)

De la Malva pana la Marului este galben, ca este pe binder...

Trotuarul a fost asfaltat. Spre Splai...

... si spre Marului

Dar la Marului este buba mare







Si, evident, semafoarele instalate de 3 luni nu functioneaza. Foarte naspa, mai ales la Prevederii... :(


Toate pozele sunt aici: https://imgur.com/a/iRVBxBT?

PS
Zona cu bube de la Marului este cea pe care am masurat-o in octombrie 2016 cu bancometrul.
Inca nu fusese inventat pixometrul....  ;)

Quote from: TibiV on October 12, 2016, 02:26:23 AM
In asfalt au ramas niste "gropite"

Sper ca sunt pentru aerisitoarele de gaze... Pentru ca sunt cam mari si adanci (bancnota este peste jumatate in "groapa"...)

Bancnota de 1 leu...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

@TibiV, cand am vazut eu "dungile" alea doua, era noapte si am crezut ca sunt cu vopsea. Dimineata cand trec pe lumina, nu le vad ca sunt pe sensul celalalt....

danutzu_1069

Inca un update, podurile sunt marcate cu alb, ambele poduri. Doar dungi, fara sageti, inca.
Au marcat cu galben trecerile de pietoni din intersectie (Splai cu NG si IH)
Apropo, strada Iuliu Hateganu de unde incepe? de la Splai sau de unde se termina actuala lucrare?

A mai aparut o trecere de pietoni, marcata cu galben, la intersectia cu strada Malva.

danutzu_1069

Se misca treaba la stalpii LEA, in dimineata asta am vazut cu coada ochiului, in groapa 2, o baza de stalp.


TibiV

Ma grabesc cu postarea asta, ca sa pot spune ca sunt poze de "astazi", 15 decembrie 2019...

Vedere de ansamblu cu inaltarea LEA, spre est (spre DNCB), in lungul strazii/Drumului Lunca Dochiei...

Groapa 1

Interesant... Vor ingloba in beton toata structura metalica?...

Groapa 2, dar vazuta in sens invers (spre vest)




Gropile 3 si 4 sunt in acelasi stadiu. Doar la groapa 5 lipseste inca structura metalica a stalpului.
Dar aici trebuie sa ma credeti pe cuvant, caci uneori ochiul uman este mai bun decat o camera....
Eu am vazut de la distanta, dar conditiile "pedo-climatice" m-au fortat sa imi dau seama ca acesti "galosi de lut" sunt cam incomozi...


Pe partea opusa a pasajului, spre CET Sud, unde stalpii sunt acum "in ograda lui Negooita", nu am avut acces decat prin grilajul portii...

Cu zoom, dar cu telefonul, nu cu un DSLR. Poza este contre-joure si nu se intelege mare lucru, dar va asigur ca duminica, la ora 13.40, erau cel putin 5-6 veste colorate si un excavator care se agitau pe langa gropile de pe aceasta latura a pasajului...


https://imgur.com/a/5ODo0M1

PS
danutzu,
un "bun samaritean" a luat vesta cu dungi reflectorizante din capatul vechiului Hateganu.
Ai mare grija dupa lasarea intunericului, sa nu te infigi in mizeria aia betonata...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

@Tibi, ms pentru info.... am fost atent de cand circul noaptea... Desi ma lansezla inceptut, pe masura ce ma apropii de pe intrarea pe Hateganu, reduc mult viteza... Dar cred ca a ramas un reper, dunga alba de pe mijloc...

TibiV

A rasarit din pamant structura metalica a stalpului si la groapa 5 ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pentru ca era inca lumina cand am trecut, am zs sa fac ultimul reportaj pe 2019
Toate fundatiile sunt betonate.
groapa 1

groapa 2

groapa 3

groapa 4

groapa 5


(scuze ptr calitatea pozelor, dar ce este esential, se vede)

Aa, @TibiV, vesta galbena nu mai este galbena, este portocalie