[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Treaba este oficiala. Au aparut semnele si reglementeaza circuatia pe bretele. Fosta bretea este inchisa dinspre Splai (semn si mal de pamant) iar dinspre NG acces doar pentru riverani.
Poze mai tarziu.

danutzu_1069

#1456
Si pozele:
Primele semne, drum care se ingusteaza

Dupa cativa metri, obligatoriu inainte
LE: da, semnul este de sens unic, dar nu are ce cauta aici. Corect ar fi fost ala zis de mine

Pe fosta bretea, doar riveranii (De mentionat ca fosta bretea abia a fost peticita....)

Continuam pe breteaua spre Splai


Avem chiar si semn pentru trecere de pietoni

Intrarea dinspre Splai pe fosta bretea



TibiV

Toata vara m-au tinut in somaj si vor sa imi dea de munca acum, cand se strica vremea...

Cred ca au ceva cu mine...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on October 25, 2018, 08:12:06 PM
Pe fosta bretea, doar riveranii (De mentionat ca fosta bretea abia a fost peticita....)


Ia uite ce vedea "riveranul" care dorea sa iasa de acolo duminica, 28 octombrie:

Pe bune?!?!...  :o
Ar fi fost logica semnalizarea daca podurile de la sol ar fi fost functionale. Dar nu sunt...
Asa ca acum "riveranul" care vrea la Piata Titan trebuie sa iasa pe Splai si sa ocoleasca pe la CET Sud & Fizicienilor.

In fine, sa pun toate pozele, nu difera prea mult de cele puse de danutzu...

Dupa ce ca trotuarul nu are nici macar 1,5 metri, au mai pus si indicatorul aproape "centrat"...





Evident, iarba este neatinsa sub LEA...

In dreapta este Drumul Lunca Dochiei

Proiectul este mai util pentru sportul de masa....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Da, pai cred ca am scris aici sau la "electrici" ca la un moment dat era o utilitara de la sector 3 care pândea momentul sa faca la stanga de pe fosta bretea...
Deocamdata nu sunt multi aia care fenteaza semnul de obligatoriu dreapta..
M-ar fi incantat sa dea drumul si la podurile de la sol, evident cu indicatoare de prioritate si cu cocoase pentru limitarea vitezei. Cocoase din alea late, din asfalt, si care e ste musai sa le iei incet daca nu vrei sa-ti amestece gandurile... (cum spune cineva)
Nu este deloc complicat si scump....

Evident ca si dupa pasul asta as supralicita cu circulatia pe I Hateganu, nu?

TibiV

Daca s-ar deschide Hateganu, eu nu as lua-o pe acolo....
:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Azi am avut un adevarat soc!
Am fost atat de surprins incat nu am mai avut timp sa reactionez "fotografic"...

Au inceput sa lucreze la trotuarul de la Prevederii spre Splai.
Erau paleti cu borduri si (cred) pavele...

Este vorba de trotuarul din poza asta, facuta in octombrie 2016 (mama, ce trece timpul...)


(Mi se pare evident ca 1 noiembrie este momentul perfect pentru inceperea unor lucrari de genul asta...  :lol: )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pai pe la Prevederii erau ceva lucrări la trotuar... Dar asta nu are legatura cu lucrarea din subiect...
Este.... D'ale lu' Negoiță. Borduriada...
Credeam ca s-au apucat de iluminat....

TibiV

#1463
Doar ca sa nu lipseasca noiembrie din post.
Liniste si pace....



Vechea bretea este definitiv inchisa...


Pentru cei care nu au auzit ce a spus primarul general: "este aproape gata!..."

>:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Te doare mintea....
Stiti voi ce se intampla la ora asta??
Nu, nu se relocheaza LEA...
Se ASFALTEAZA, o bucata din NG, aia care a stat toata vara fara strat de uzura...

qsv

#1465
^




GDPR

Teoretic muncitorii sunt de la Delta ca e lucrarea lor. Dar si pe DNCB au asfaltat pe ploaie, asa ca au experienta.  :(

TibiV

Nu este mare lucru de aratat, cu exceptia "nodului" cel nou aparut pe breteaua de intrare in Splai.
Poze de duminica, 2 decembrie.

O poza de la coltul Prevederii-N.Grigorescu (vedeti postarea din 1 nov.) care arata ca trotuarul a fost refacut (pana la spalatoria de pe partea stanga) de PS3, cu pavelele specifice...

Quote from: danutzu_2910
Azi mai pe lumina am observat ceva interesant.
In zona organizarii de santier au asfaltat niste bretele, care duc spre recenta zona curatata si ingradita (rosu) in care au construit niste hale metalice (albastru).

Breteaua spre Splai - scuze, dar in decembrie la ora 15.30 soarele este atat de jos incat este deja contre-jour...



Panoramare de la stanga (Titan) spre dreapta (Splai)







Vechiul drum, spre Piata Titan...

... si acelasi drum spre Splai, partial blocat cu un maldar de pietris
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Sa vedem unde duce noul drum abia asfaltat...



In departare se vad niste camioane si niste hale albe...


Ies in Splai si de la mijlocul terenului ingradit fac o panoramare de la dreapta (est) la stanga (vest).
Pozele sunt facute peste gard, cu selfie-stick, caci gardul este foarte inalt, +2 metri...










Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raresc

Azi dimineata montau indicatoarele pe partea cu Hatieganu, sub pasaj, pe directia Autovit->Centura. Tocmai aparusera 2 indicatoare de limitare viteza (50 si 40).
Dar au montat foarte multi stalpi, probabil vor pune peste tot indicatoare. Oare se gandesc sa dea drumul circulatiei sub pasaj?