[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Este probabil ultima data cand mai acordam atata atentie caii ferate, dar acum merita...





Sinele sunt imbinate cap la cap, dar nu sudate (piatra am pus-o eu sa ca "marcaj" ca sa pot face poza cu soarele batand in ecran, dar am dat-o jos dupa ce am pozat..)



Si o ultima poza din poarta pentru trenuri a CET Sud...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Cunoasteti locul ?... :)

Ei da, bordura merge pe breteaua Splai->Titan.
Observati si cele doua canale mari din plan apropiat...

Mai exista un al treilea, colinear cu primele doua, dar in plan indepartat, la inceputul rampei de urcare spre pasaj.
Sa le zicem 1 (plan apropiat), 2 si 3 (plan indepartat)

Canalul 1 este foarte adanc, cel mai adanc dintre ele...
In el intra un tub aflat destul de sus dinspre Titan, altul mai jos dinspre canalul 2, iar la fund de tot... nu imi dau seama exact ce este, dar este apa.

Canalul 2 este mai putin adanc, cu o teava mai jos spre canalul 1 si una mai sus dinspre canalul 3

Iar canalul 3 este cel mai putin adanc, cu vreo 5 tevi care intra in el (mai este o teava sub cea albastra, dar nu se vede) plus o teava mare care pleaca spre canalul 2


Daca or sa aiba probleme cu canalizarea peste niste ani, sa caute "schema logica" aici pe forum... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Bordura se opreste deocamdata aici.
Observati ce sus a urcat terasamentul dupa balustrada, aproape de partea de sus a zidului de boltari.

Acum 2-3 luni aici era o difeerenta de nivel de peste 1,5 metri intre piciorul stang si cel drept :)

Adica la peretele de boltari din drepta pozei

Sus pe pasaj



Spatiul dintre culee si pasaj

Nu au terminat hidroizolatia, dar au mai adus balustrade

Si nu, din pacate nu se vad gropi pentru relocarea LEA :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Podul din aval

Au mai ridicat balastul la nivelul asfaltului (ma rog, al Mortarului Asfaltic pentru Poduri...)

Diferenta foarte mare fata de nivelul actual al Splaiului

Ciudat ca s-au oprit cu balustrada asta fara sa faca un "cot" (ca in capatul opus si ca la balustrada podului din amonte).

S-au multumit se pare sa sudeze un "dop" in capatul tevii...

Au pus pietris si pe viitoarea bretea Splai->I.Hateganu
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

La rampa de urcare I.Hateganu au avansat destul de mult cu turnarea trotuarului. (Cam de aici "a decolat" ciprebbe cand a facut filmarea in urma cu o luna...)



De care s-au apucat si la  rampa de coborare

Si au cofrat pentru turnarea acelei "centuri de inchidere" a zidului din boltari



Bordura esterioara este turnata pana jos, la zona cu balustrada, dar inca nu inceput betonarea trotuarului, spre deosebire de partea opusa (4 poze mai sus...)

In sens invers
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si acum ceva ce nu face propriu-zis parte din "strapungere", dar este o lucrare facuta pentru ca se face strapungerea...

Cand am plecat spre celalalt capat al str.I.Hateganu, pe Splai mi-a atras atentia ceva.
Niste "bete" cu "mot galben" iesind din pamantul proaspat sapat
Vedere in urma, spre pasaj...

... si in fata, spre Vitan.

De aproape.

Este clar...

... vom avea stalpi de iluminat si pe malul stang ! (Pe malul drept avem deja pana langa pasaj...)

Lucrarile merg inainte...



... deocamdata pana aici.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Ambele borduri montate, mai trebuie beton intre ele

Dar... Ce-i asta ?...

Cam pare piciorul unul stalp LEA

Nu'sh de ce, dar am impresia ca stalpul asta nu va mai fi relocat...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

In fine...
Trotuarul mai asteapta doar betonul



Trotuarul de vis-a-vis este putin in urma



Ca orice trotuar care se respecta in tara asta, a ramas cu un stalp in mijlocul lui

Si care orice totuar "cu staif", se termina drept in... balarii.


Cam atat pe saptamana asta.
Ca de obicei, gasiti toate pozele full-size aici: http://imgur.com/a/mL6mN
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raresc

Sper ca nu m-am inselat cand am trecut astazi pe acolo si tevile de la Radet nu mai erau. E adevarat ca eram cam obosit dupa munca, dar asa surprinza placuta din senin, mai rar... Sper sa se apuce de treaba si sa lege pasajul de IH cat mai repede O:-)

qsv

O veste excelenta. Sper ca asta pune putina presiune pe Transelectrica....nu ca le-ar pasa foarte tare.

dr4qul4

Am vrut ieri sa dau o fuga (am vazut stirea pe Metrouusor). Am lasat masina la CET sud X Splai si am zis sa merg pe jos pana la pasaj... Pe la jumatatea distantei m-au intampinat cativa "catelusi" ce pareau destul de infometati asa ca am zis sa nu risc o injectie in burta si m-am razgandit. Poate dau o fuga diseara, cu ocol pe la Salajan de data asta  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AFC

@TibiV, detaliat si fara cusur ca de obicei. Multumim!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Beowulf

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

danutzu_1069

Da, nu mai există țevi RADET, asta înseamnă unda verde pentru tot ce înseamnă rampă Hateganu, inclusiv bretele.
Nu stiu de cata vreme este, da azi dimineață am vazut un finisor de asfat care se ... odihnea pe podul din amonte

Horațiu 87

uraaa, cea mai buna veste pe saptamana asta   :banana: :banana:, la pamant si cu LEA