News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucian

Legat de linia de tramvaie la proiectul asta de la Nicolae Grigorescu,se stie ceva cand vor incepe lucrarile?

hefaistos

 :lol:  :lol:  :lol:
E rezervat tehnic pentru tramvai (spațiu și structura de rezistenta, dar asta nu înseamnă că cineva intenționează în viitorul apropiat sa dea bani pe asa ceva.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

BogdanPetrini

PMB a atribuit (sau urmează să atribuie, dacă încă nu s-a termiant licitația) SF-ul pentru tramvai între Bd. Basarabia și Șos. Giurgiului pe Inelul Median, deci mai devreme sau mai târziu se va face și acesta. Mai spre nord, de la Piața Delfinul până la Șos. Petricani, PS2 și-a luat angajamentul să realizeze SF-ul în locul PMB.

EugenRo

Exista oare vreo sansa de indreptare a "scoliozei" de la Piata Delifinului, cauzata de fostul circ al foamei?

Sincer, eu as demola cladirea fara remuscari (acum vreo 5 ani cand am fost in zona, era ceva deplorabil, nu mai stiu cum e acum), dar indiferent, as demola-o si as face o artera coerenta si cu capacitate de preluare, cu o intersectie bine gandita (sunt cateva strdute care se inteapa acolo).

iliutu

Se doreste demolarea circului foamei, dar nu se cunosc toti propietarii pentru despagubiri...

Cristi N

@EugenRo solutia de la Delfinului va fi data de SF.

Daca in SF se prevede daramarea circului foamei atunci pe baza SF-ului se pot incepe procedurile de expropiere si apoi demolarea complexului.

Principalul proprietar e PS2 dar sunt si destule spatii care sunt private, probabil vandute prin anii '90.


danutzu_1069

N-am mai făcut poze, deși lucrarea avansează, pentru ca în fiecare dimineață (de vreo câteva zile) îl vad în șantier pe Negoiță... cu pălărie de paie, ascultând și dând indicații.. Îmi strica ziua sa îl vad...
Și mai este ceva, cred ca 3 benzi pe sens este doar pe hârtie, ca în realitate, doar doua...
Cel puțin asa am impresia, pe sensul spre NG, de la VB... Poate este doar o gatuire din cauza de gardul UM..
Rămâne de văzut cum arata... de sus..

danutzu_1069

O zi il las pe Negoita nesupravegheat si face numai "prostii"...

Ca de exemplu, a inchis vechiul Hatieganu (de la "cotitura la stanga") si a deviat circulatia pe o bucata din viitorul amplasament, si apoi de drumul provizoriu.. Chiar ma luat prin surprindere, si am inceput cupozelemai tarziu)
(sens de mers, de la VB la NG)


Se vede in stanga inchiderea vechiului Hatieganu


Deja suntem pe viitorul amplasament (care, asa cum va spunea va fi la doar la doua benzi pe sens)


Deocamdata este cate un sens , cum era si normal)




Deocamdata pana aici, unde se intra pe drumul provizoriu






Vechiul Hatieganu, luata la tocat marunt cu piconul si concasorul...




Terasamentul pentru noul Hatieganu o sa fie mai inalt, se vede in stanga...




Si jonctiunea cu NG


Si in sens invers, vechiul Hatieganu, blocat si tocat

danutzu_1069

Si... surpriza de la @adix , filmarea din drona, dar inainte de ..."prostiile" lui Negoita
 :lol:  :lol:
Multumim!!

rota

#1989
LUCRARI AVANSATE PE NOUL BULEVARD I.HATIEGANU 23.07.2023  sursa: Mihai Mateescu
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [24 IUL 2023] Devierea de pe str. Iuliu Hatieganu data in trafic in timp record!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


danutzu_1069

Sa mai zicem pe vorbe.... ca azi dimineata, sensul spre Splai, ala de se vede "borderuit" prin filmari, era deja cu balast stabilizat si asteapta primul strat de asfalt...

Sa mai spunem ca cei de la Avatot, sunt si ei prezentu cu forte proprii pentru utilitati, si anume, o teava de apa intre sensuri. Probabil va fi si ceva de canalizare, pentru ca sunt si tuburi prezente in santier...

Materialul de umplutura pentru zona fostului drum, este clar de unde se "aprovizioneaza"... si excavarile in coasta dealului continua cu spor....

Pentru cine stie cum era fostul drum, pe partea dreapta in urcare, era/este un zid de sprijin al celor de la Romstal.... Ei bine, pana la nivelul superior al zidului se va ridica noul Hatieganu.... Si cu ocazia asta cred ca vor "indulci" intrarea de marfa la Romstal....

Poze ... deja expirate:





danutzu_1069

#1993
Ceva "la cald" din dimineata sta:

Ultimele ...ore ale fostei Hatieganu, se observa gaurile de picon...


Dar ne pregatim si de trotuar... bordura mica, bordura mare....


cum spuneam ieri, deja au asfaltat




Dar nu pana jos, mai urmeaza inca o portiune de balast stabilizat...


pana aproape de jonctiunea cu NG


Asta este foarte lamuritor cu privile la "altitudinea" noului Hatieganu


A fost odata un ... deal si daca n-ar fi fost... nu avea material de umplutura....


Daca pe la alte santiere se numeste... gropapa de imprumut, aici s enumeste .... deal de "furat"  :lol:  :lol:

Ar mai fi de adaugat pe pe portiunea unde acum incqa mai sunt 3 benzi, pana in intersectia cu VB, sa nu credeti ca ramane asa... deja... bordura mare, bordura mica... dar pentru doua benzi.....

danutzu_1069

Incepem cu poze de ieri dimineata...

Au inceput sa ... faca trotuarul. Evident.. ELIS pavaje...


Mai jos, pe stanga, concasorul inca nu a terminat de... "mancat"


Miros de asfalt... proaspat asternut...




Inca se mai lucreaza la fundatia celuilat sens


Deja, intrarea "de marfa" la Romstal este facuta provizoriu, la nivel


Si ne apropiem de jonctiunea cu NG




Dupaamiaza, in sens invers, ls deal






Trotuarul .. intr-o alta lumina..




La intersectia cu VB mai apre o ... insula, probabil delimitarea pentru banda de dreapta...


24 de ore mai tarziu...dimineata...pe racoare..




Asta ce se vede in fata, este deja la stratul de uzura pana aproape jos.
Pe celalalt sens, o sa inceapa cu balastul stabilizat ... de jos in sus... (asa imi pare)