[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Duminica, 12 iulie, ora 12.30.

Rampa s-a inaltat foarte mult.

Si cu zoom...

Zidul de boltari sub LEA

Observati ce sus este acum compactorul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Este prima oara cand acoperisul cabinei depaseste nivelul grinzilor...

Cadru mai larg


Acum malul drept vazut de pe cel stang... Au inceput sa infiga in pamant acele profile metalice..



Dar grinzile pentru podul din aval mai au de asteptat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#197
Ma uit la pasajul de pe malul drept...

Si vad ca sunt de fapt 3 seturi a cate 7 grinzi, cu spatiu liber intrele ele...

WTF ?!... Parca pasajul de pe malul stang, pe care sunt,, nu are pauza intre grinizi !...

Ma uit mai bine...

Hopa !!!
Ma pozitionez pe axul pasajului si iata ca lipsa celor doua grinzi este simetrica...


Concluzie:
Pe deschiderea dntre rampa si prima pila sunt 3 grupe de cate 7 grinzi (deci 21 in totatl), iar intre ele este un spatiu egal cu 2 grinzi. Pentru acele spatii au confectionat pe mal acele predale...
La deschiderea dintre prima pila si pila de pe mal, in locul acelui spatiu sunt grinzi (xxact 2) deci in total avem 21+4=25 de grinzi...
Care o fi motivul pentru aceasta diferenta intre dechideri? Poate ne lamureste cineva...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Si acum noul pod din amonte..

Vazut printre pilele pasajului..

Langa culee spre aval sunt infipte profile metalice in pamant... presimt ca saptamana viitoare o sa isi scoata capul din pamant niste piloti forati... :)

Podul vazut pe diagonala



O padure de armaturi

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#199
Poezie din fier-beton... :)

Vazut in diagonala dar din amonte

Mai de la distanta...

Si ultima de azi


Mi se pare absolut remarcabil daca ne uiam la postarea mea din 8 iunie din locul unde urma sa fie realizata culeea de pe maulul drept...
Quote from: TibiV on June 08, 2015, 09:10:24 PM
Fata de saptamana trecuta, pe malul drept au terminat de spart capetele tuturor pilotilor forati. Dupa ce scot apa se pot apuca de armare, cred...


Practic vorbim de o singura luna in care au terminat elevatiile pe malul drept si au arungat grinzile peste pod.
Eu zic ca nu este rau... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

se pare ca mi-ai luat-o inainte.
Dar nu e pb. Eu am trecut podul metalic si am facut poze pe malul drept. Asa ca azi avem poze proaspete de pe ambele maluri.

punem cateva poze cu rampa NG.


umplutura a depasit zidul din boltari.





nu prea inteleg ce fac sub pod...

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

poze de pe malul drept






Din pacate nu s-au apucat de piloti pt cele 2 poduri ramase!
aici ar tb sa vina podul din aval:



si aici vor fi pilele podului mare



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4



dupa pod spre IH:


grinzi pe malul drept (sunt pe ambele parti ale soselei, acestea sunt pe partea dreapta a splaiului)

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

#203
E frustant sa nu pot vedea pozele. (Astia de la hotel sunt zgarciti cu net-ul, dar daca ma gandesc bine, la capacitatea de 1500 de camere cam ce ar insemna sa zicem 700 de dispozitive conectate simultan. So 50mb/zi de camera)
Dar voi avea ce sa vad cand ma intorc, multumesc colegilor.

TibiV

Quote from: dr4qul4 on July 12, 2015, 05:09:31 PM
nu prea inteleg ce fac sub pod...

Alea sunt schelele pe care au urcat muncitorii atunci cand au dirijat grinzile in pozitie...
Schelele s-au montat cu cateva zile inainte de actiunea "grinzi peste rau"...

Quote from: dr4qul4 on July 12, 2015, 05:09:31 PM
Din pacate nu s-au apucat de piloti pt cele 2 poduri ramase!

Sunt acolo, stai linistit, altfel unde crezi ca au disparut toate armaturile alea cilindrice pentru piloti ?... Nu mai apar nici in pozele tale de azi, si pozat cam de jur imprejur.
De fapt profilele metalice deja batute si cu cele deocamdata doar intinse pe mal (le-ai surprins si tu in poza) vor forma un cheson in jurul pilotilor, si abia atunci vor sapa pana la ei si vor incepe sa le sparga capetele.
Vezi ca in ultima mea postare, ultima poza, cea din 7 iunie (pe care am pus-o pentru comparatie), arata exact asta: cheson din profile si sapatura adanca pana la capetele pilotilor... Asta ar trebui sa vedem la pilele pasajului (cel ptuin acolo) saptamana viitoare

PS
   Ar fi fost tare sa ne pozam unul pe altul, eu pe un mal tu pe celalalt... :)    Dar tu probabi ai fost dupa ora 14, ca atunci cand am fost eu era inca plin de santieristi vigilenti. De aia nu am treecut podul, sa nu aud inca o data "nu e voie sa fotografiati"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

La intoarcere m-a luat si pe mine paznicul.... ca ce faci aici....eu pasiune....el da? stai sa te pozez si eu pe tine  :lol:

Am incercat sa-i explic dar nu aveam cu cine. Omul avea un ordin si bun.

Mai sa nu ma lase sa merg pe trotuar ca acolo e santier.  Pana la urma i-am spus ca sunt pe spatiul public, nu vad nici un semn pentru fotografiatul interzis sau accesul interzis.

Mi-a facut si el cateva poze, i-am spus ca nu ma supar pentru ca nu am nimic de ascuns.

PS. Pana la urma ii inteleg si pe ei. Noi reprezentam o comunitate mica de care ei nu au auzit insa au avut de a face cu tot felul de hoti. Numai cand ma gandesc la ce s-a intamplat la culeea de la viaductul Gilau, mai ca si eu as reactiona la fel daca as fi in locul lor.
Data viitoare imi iau un pachet de tigari cu mine (eu nu fumez). Pe munte face minuni printre ciobani. Poate are si aici acelasi efect.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Eu fumez, nu ma gandisem la asta !...
O fi o solutie..  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ion59


alecu26

Cel mai probabil pe pod sunt trei benzi care chiar acolo se bifurca. De aia acea configurație ciudata la grinzi.
Drumurile noastre POATE;

danutzu_1069

Desi in planuri apare linie de tramvai, uitați ca exista asa ceva si ca va exista in urmatorii 10 ani.
Nu are unde sa duca! Pe unde sa mearga, pe actualul Iuliu Hateganu?
Pentru moment, aici va fi ca pe pasajul Delfinului,  spatiu verde pe mijloc sau asfalt ...