[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

 Azi am folosit varianta Vitan-Bârzești - Iuliu Hațeganu -  Nicolae Grigorescu este mult mai rapid și mai scurt. Drumul pe Hațeganu este OK dar legătura dintre pasaj și Hațeganu nu este făcută, pe o bucata de circa 20m este piatra de râu tasată, dar denivelată.

GDPR

Bascalie marca PMB.  >:( Dar oare Politia Rutiera si-a dat avizul de deschidere a traficului?

danutzu_1069

Un pic iesit din tiparul reportajelor de duminica ale lui @TibiV, si "alarmat" de un coleg de forum, am purces la un reportaj pe....Iuliu Hateganu, spre Splai...
Nu, nu se face nimic pe Hateganu, in schim se poate ajunge in Spai. Au fost inlaturate "barierele"
Incep dinspre Iuliu Hateganu, chiar la intrare, unde era banda "dedicata" penbtru cei de la Hofigal

Cu ceva zile in urma, aici era un baraj de pamant care descuraja orice incercare de trecere

Acum este ...curat ca lacrima..
In continuare se vad bretele spre si dinspre Splai

Pe breteaua spre Spai, erau, la fel, niste baraje din beton, dar printre care se putea trece....catre nicaieri...

In dreapta, pana mai ieri, intrarea la Hofigal, de acum doar iesire, pentru ca ....contrasens

Fac ocolul regulamentar, dasr la intrarea pe breteaua dinspre Splai, ... semn de drum infundat

Cred ca nu au apucat sa il dea jos...
Pe bretea au mai ramas obstacole care trebuie evitate

Pot sa spun ca in ciuda starii strazii Iuliu Hateganu, si a intrarii pe zona asfaltata, este destul de circulat....

Un mic dezavantaj este iesirea in Vitan Barzesti, cu virare stanga spre Oltenitei, unde trebuie sa astepti o "bresa" ca sa poti vira...

Poate comisia de circulatie va aproba aici un giratoriu provizoriu cu balize....
Zic si eu....

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Din pacate avem primul eveniment neplacut de cand s-a dat in circulatie .... intersectia.
Mai precis traversarea Spali-ului dinspre Nicolae Grigorescu....
SMURD, pompieri, salvare, politie...

nirolf

Previzibil, din păcate. Acolo nu ar trebui semafoare, cum e în proiect?

danutzu_1069

#1521
In proiect nu sunt semafoare....
Asa cum nici iluminat public nu a fost prevazut
Problema este ca daca respecti semnele si regulile de circulatie nu ar trebui sa fie evenimente.
O singura situatie poate crea probleme, dimineata cand soarele bate in lungul cheiului....

TibiV

danutzu,
fix la organizarea de santier, nu?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#1523
Da, pe traversarea de acolo...

Apropo, Iuliu Hateganu, in ciuda starii precare, este foarte "traficata"

TibiV

Ca o completare la reportajul lui danutzu...
Starea strazii Hateganu / Hatieganu si traficul care a aparut dupa deschiderea bretelelor spre/dinspre Splai...
Duminica, 3 martie 2019.
Pe Vitan-Barzesti, venind dinspre IRA.
Taxiul galben si masina rosie ies de pe Hateganu venind dinspre pasajul/podul Nicolae Grigorescu si incearca sa intre pe Vitan-Barzesti...

Eu virez dreapta si intru pe Hateganu. Avem deja o groapa frumoasa, in dreptul Crematoriului uman...

Intrarea clienti in Romstal

Imediat dupa se termina asfaltul

In fata este intrarea pentru aprovizionare cu marfa

Trafic, nenica... Inainte faceam tot traseul fara sa intalnesc nici o masina



Si am ajuns la zona de racordare intre Hateganu si noul bulevard Nicolae Grigorescu
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

 :P Asta este zona cu pietris...



Revenim la asfalt...



Un excelent loc pentru un picnic de duminica...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Stai sa vezi trafic in dimineata asta... Eram un "cârd" de 10 masini pe sensul spre Splai (dinspre V-B)...
Nici sensul opus nu era mai prejos...

Apropo, undeva prin copacii de pe dreapta, cum cobori spre Splai, am vazut cu coada ochiului, un.. PUZ. Este/era spanzurat intre 2 copaci...
Azi ma opresc sa ii fac poza, daca mai este..

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Da, am tras pe dreapta....

Da' e ca aia cu Radio Ereven....
Nu este intre doi copaci ci intre un copac si un par...
Nu este un PUZ, ci este Consultare asupra propunerilor preliminare PUZ
Nu este pentru Iuliu Hateganu, ci pentru un ansamblu de locuinte colective...
:lol: :lol: :lol:

Dar ne putem face o idee de cum o sa arate Iuliu Hateganu ... candva...










TibiV

Eu vad doar 2 benzi pe sens...
Deci pa-pa spatiu pentru o viitoare linie de tramvai?.... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)