[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#1500
@tibiv, 10 minute nu economisesti, dar 5 minute tot le economisesti...
Restul de 5 vor fi pe Hateganu....


Oricum, marea realizare a anului asta, ca sa nu se zica ca nu au facut nimic, este faptul ca se circula pe bretele si pe poduri.....

TibiV

Quote from: thinker on December 31, 2018, 04:05:36 PM
Poza cu 13 capace de canal e geniala, ilustreaza perfect situatia drumurilor din Romania.
Ar trebui sa iei drepturi de autor pe ea.

Imi pare rau, dar nu pot sa imi asum astfel de merite...
Le apartin exclusiv celor de la ACM 93 & Apa Nova.
Eu nici la o betie "sora cu moartea" nu as fi reusit sa gandesc ceva atat de... Hmmm... "profund ancorat in meandrele concretului"...  :-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Cred ca asta e cel mai trist santier din Romania in materie de infrastructura rutiera.
Vai mama noastra. Tibi, felicitari pentru perseverenta!

Ionut

O mica minune? Urmeaza sa aprobe ITE pentru continuarea pe IH spre Vitan Barzesti? ???








danutzu_1069

#1504
Asta chiar este bomba zileii!!!
Nici nu credeam ca o sa se miste sa repede....
Sa vedem si continuarea...

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

LittleWanderer

A aparut anuntul:

,,Modificari linii electrice aeriene cu tensiuni de 110kV, 220kV si 400kV pentru realizarea obiectivului " Strapungere Bulevardul Nicolae
Grigorescu – Splai Dudescu"

Valoarea estimata fara TVA : 6156590,74 ; Moneda: RON

https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100048250


voicul

Economica.net zice ca lucrarile vor dura 7 luni (2+7=9 septembrie) deci abia anul viitor probabil se va termina.  :lol:

perfidus

Uau, un milion trei sute de mii de euro estimat. O nimica toată. I se imputa vreunui funcționar de la stat acest cost suplimentar, plus costuri cu întârzierea proiectului?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

#1509
Duminica, 17 februarie 2019.
Sunt pe vechea bretea, pe care acum nu mai circula decat ADP-ul.
Vedere spre Titan, LEA 400 kV.

Se pare ca au defrisat terenul din jurul stalpilor LEA...

Dar sunt arbusti crescuti in interiorul stalpilor...

Vedere spre Splai



Aici sunt sub LEA cvadrupla/cu 5 stalpi



LEA 110 kV care a blocat lucrarile

Spre CET Sud
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#1510
Ultimul dintre cei 5 stalpi, cel mai apropiat de Splai...

... si singurul care are placuta de identificare

Vedere spre organizarea de santier...

... unde este liniste si pace


Toate pozele aici: https://imgur.com/a/eJuiMtT
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 De câteva zile se circulă pe Strada Iuliu Hațeganu către Nicolae Grigorescu, chiar Waze te bagă pe acolo.

danutzu_1069

Ce???
Se poate iesi in Splai de pe Hateganu???
Nu mai este "bariera" aia de pamant?

cezar-mario2012

 Waze mă băga pe Hațeganu (veneam din Berceni și mergeam către Grigorescu), dar nu am ținut cont și am mers înainte, iar la târg am luat-o pe Splai. La pasaj era frenezie, mulți veneau dinspre Grigorescu și mergeau pe Hațeganu și invers. Uitându-mă mai atent pe Hațeganu(bretelele) erau marcaje galbene.

danutzu_1069

Da, daca sunt marcaje galbene, treaba este clara... si proaspata... Acu' 2 saptamani nu era marcat....
Maine ma duc sa explorez...