Ticketing feroviar

Started by tom_sawyer, April 08, 2022, 06:25:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AndreiB

Mi se pare o idee buna, precum si eliminarea obligativitatii rezervarii pe <40km. Personal as scoate rezervarea de tot, dar aia e alta discutie.

Mi se pare insa ca din proiectul rutelor metropolitane lipseste una foarte importanta: Valea Prahovei.

Sugerez o noua zona metropolitana Valea Prahovei, cu un singur traseu: Comarnic - Predeal. Daca e prea dificil de depasit granitele judetului, Comarnic - Azuga.

Si inca o data - tarifarea nu trebuie sa aiba legatura cu operarea trenurilor. Pentru trenuri suburbane in Bucuresti, Scrovistea - GdN nu are sens, traseul natural e Ploiesti - GdN, dar poate fi tariful metropolitan valabil doar pana la Scrovistea, si tarif standard pentru mai departe.

Mai am o sugestie pe partea de tarifare. Abonamentele trebuiesc facute de catre ARF. Acum daca iti iei abonament Bucuresti - Buftea, ai de apes intre trei OTF distincti, ceea ce e ilogic pentru o ruta de naveta. Avem deja precedent pe GdN - OTP, asa ca nu e imposibil administrativ.

oc7avian

Extras din ordin:

Art. 1. - (1) Se aprobă tarifele de deservire generală din transportul feroviar public de călători, denumite în continuare tarife, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin:
a) tarif pentru o călătorie;
b) tarif de călătorie metropolitană;
c) tarif abonament;
d) tarif abonament metropolitan;

Art. 4. - (1) Titlurile de călătorie eliberate în baza tarifelor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. b) și d):
f) sunt valabile la trenurile oricărui O.T.F.-C, în perioada și pe zona de valabilitate;
g) se validează și se controlează prin mijloace electronice sau digitale;




dan tm

Zona metropolitana Sfîntu Gheorghe linia 2. Întorsura Buzaului
ZM Deva linia 2.Stoieneasa.  O:-)
ZM Tîrgu Mures linia 1 Bălăușeri :-[  (este pe linia Blaj -Praid)

Ionut

Prezentare oficială ARF în cadrul CM PT mai 2024, Timișoara.