[B] Drumul Valea Larga

Started by MishuRO, April 21, 2024, 02:17:41 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

misiekwas

@panzer Privind infrastructura despre care vorbesti: povestea e cam complicata. Anume, în afara de ce s-a spus (e în construcție creșă și grădinița +spital), documentație de urbanism a fost pregătită de PS6, și chiar prevedea aceste facilități, dar deocamdată zace în sertar la PMB (potrivit spuselor lui Nicușor, pe motivul că șeful ISC este numit de PNL). Aici un pic privind context:
https://www.facebook.com/share/uCEfdwMWLdqtGBBS/

panzer

@Claudiu T. de unde ai tras concluzia ca ma opun dezvoltarii orasului?

Dar intrebarea este valida: chiar nu este nimeni care locuieste in Valea Larga si are copil de scoala? Eram curios unde il duce la scoala?

Stii cat e de simplu cu scolile? Din PUZ le spui cat sa pastreze pentru Scoala. Vor bine, sa construiasca, nu vor sa mai stea o tura.

silviu1987

Nu trebuiau sa faca gradinita la Plaza Faza 5 si au deschis Auchan?

AdrianB1

Ca informatie, ca frate-meu inca are un copil la scoala: la Sf. Andrei, fostul 57 & 278, pe Aleea Parva. Acolo e alocata toata zona dintre Prelungirea Ghencea, Valea Oltului, Valea Larga si Valea Ialomitei. Frate-meu sta aproape de Valea Larga.

Gradinita e nr 208, langa scoala. Nu prea erau locuri, e construita cand cartierul se termina la Valea Oltului si nici scoala nu era suficient de mare pe vremea aia, am facut scoala la 57 si am terminat-o la 278 care s-a construit cand eram prin gimnaziu. Acum sunt unificate si nu mai sunt atatia copii in cartier.

misiekwas

@panzer: PUZ actual este din 2013 și e prost, prevede locuințe pe majoritatea de teren pana Centura. PUZ propus prevedea spațiu pentru școală, dar este blocat.