[B] Drumul Valea Larga

Started by MishuRO, April 21, 2024, 02:17:41 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

paullie

Hmm ba este disponibil. Dar e ceva vechi de vreo 3-4 saptamâni, niste cadre mixate, le gasesti la FB Primarie6.

Claudiu T.

Scuze. Mi-am luat ban de pe pagina primariei de sector 6. Unele intrebari si remarci deranjeaza normal. Deci e doar la mine indisponibila filmarea.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

paullie

 :lol:  :lol:  Mno asa am luat si eu ban pe pagina lu' Ionel pantofi de ginerica. Incearca "open in incognito window"

Robby

#63
@Claudiu T.
Sa nu comentezi la primar, vei pati la fel. Eu am fost blocat pe ambele pagini dar ma bucur sa aflu ca sunt si altii in aceasta situatie. Am crezut ca are ceva cu mine dar se pare ca vor doar o bula credula.

TibiV

Baieti, se pare ca nu va pricepeti la "o limba calda, prietenoasa"...
:rofl:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

#65
Asa intelege liberalul Ciucu democratia si pluralitatea de opinii: cu pumnul in gura. Eu nu am facebook insa, fiind interesat de ce se intimpla in sectorul meu, urmaresc in mod read only pagina P.S. 6. Observ ca unele mesaje corecte dar "incomode" de la cititori dispar pur si simplu. Un vecin - mai activ decit mine - mi-a confirmat ca a fost si el blocat.

Revenind la subiect, inteleg ca au rezolvat cu copacii-problemǎ: i-a taiat pur si simplu, in pofida opozitiei primarului general. Acum are cale libera si totusi se cam bate pasul pe loc. Dupa cit a cotcodacit atunci, s-ar fi zis ca numai copacii aia tin pe loc perfecta masinarie de construcții a P.S. 6 si, odata taiati, intr-o saptamina, doua, e totul gata. Dupa cum se vede, a fost doar o diversiune.

rhemaxo


AdrianB1

Breaking news: au montat semafoare pe Valea Larga. Nu la Prelungirea Ghencea si nici la Bd. Timisoara, ci la ... Valea Furcii. Mi-au zis 2 persoane diferite azi, una acum 15 min si fiind impreuna in masina am facut un ocol ca sa vad cu ochii mei, ca nu credeam asa ceva. Fara poze, ca e intuneric bezna. Apropo, sunt montati si stalpii de iluminat intre Valea Furcii si Prelungirea Ghencea, dar la stadiul actual al lucrarii la intersectia cu Prelungirea nu sunt sanse de deschidere partiala prea curand.

Sper sa sincronizeze semafoarele alea, ca daca pun si la Cricovului si la Valea Doftanei si nu sincronizeaza va fi strada de 1.5km cu 2 benzi de mers si 2 de parcare parcursa in 10 minute, la fel ca mersul pe jos.

panzer

Blestemul VEST-ului: apeductele. :lol:

Nici un constructor de drumuri pare sa nu stie unde este sediul Apa Nova. Toti isi pun mainile in cap, vai ... e un apeduct pe aici. Astia 2 mil de bucuresteni beau apa, fac dus, au toalete in casa! Si noi care credeam ca doar conduc masini.

Delta pe DNCB, Aktor pe A0, S6 la ei in curte.

bogdan4ice

Stiti foarte bine cine ar trebui sa de Ac si nu l-a dat si aici nu e singurul caz cel putin din sectorul 6.

AdrianB1

#70
Semaforizare intersectia Valea Larga - Valea Furcii. Probabil cea mai bine semaforizata intersectie din Bucuresti. (GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

Am avut ieri treaba in zona si am stat vreo 5 minute la intersectia cu Prelungirea Ghencea. Cativa muncitori puneau borduri, intersectia e facuta pe profilul actual al Prelungirii Ghencea, o sa o demoleze si o sa o reconstruiasca atunci cand largesc Prelungirea. Ca asa e in tenis.

In alea 5 minute au trecut cel putin 10 masini, 1 camion si cateva dubite de curierat pe Valea Larga. Din cauza masinilor parcate pe jumatate din latimea strazii au fost deja probleme de trafic, un camion de pe santier care a intrat de pe Prelungire a fost blocat de 2 dubite care veneau de pe Valea Larga cu mult tupeu.

paullie

"Dorel" loveste din nou.

Quote⁉️ CÂND VA FI GATA DRUMUL VALEA LARGĂ

Cine este Dorel? Aflati din postarea de mai jos.

https://www.facebook.com/PrimariaSectorului6/posts/pfbid0yyZv6w8SAxYDjKjuAHgNxkCMCpt15QMybrRU7aV399RMm3Zbi2p9svoAiXEQgSc3l

Puffyk 1

Intarata-i drace!!!!
Foarte mulți dintre dumneavoastră mă întrebați când se vor finaliza lucrările la Drumul VALEA LARGĂ, dacă ne ținem de termenul asumat, luna septembrie.
Da, ne ținem. Din păcate, cu un asterics, care nu ni se datoreaza. Lucrările care țin exclusiv de noi se vor finaliza în septembrie iar în octombie totul va fi pus la punct, inclusiv mobilier stradal și arbori. Daca va fi cald în octombrie, vom planta arborii în noiembrie sau în decembrie.
Dar, din păcate, lucrarea nu va fi complet finalizată, se va gâtui, cel puțin pe un sens, în capătul dinspre bd. Timișoara, din cauza PMB. Este nevoie să deviem niște conducte Termoenergetica, noi punem banii, facem proiectul și lucrarea, tot, dar ei trebuie se semneze. Și nici măcar atâta lucru nu se obosesc să facă, în stilul caracteristic. Se va gâtui, până Primarul General va semna și apoi cât va mai dura lucrarea...
Peste un an de zile am fost în discuții cu Termoenergetica să ne dea soluția de deviere și prin aprile 2024 s-a finalizat soluția și a fost depusă documentația la PMB pentru autorizare. A trecut de toate direcțiie avizatoare din PMB, iar din data de 16 iulie 2024 este tot dosarul complet, la Cabinetul domnului Primar General, așteptând, cuminte, semnătura. Când va veni, va veni. Que sera, sera. Oricum, intenționez să o dăm circulației, chiar daca va fi gâtuită pe un sens.
Și vor mai fi probleme, pe care le vom rezolva, dar despre care este bine să știți de acum, din timp.
Nici în cele mai negre gânduri, atunci când am decis să ne apucăm să facem acest drum, la sfârsitul anului 2020, nu ne imaginam că PMB nu va avea măcar canalizarea finalizată pe Tronsonul 4 al Prelungirii Ghencea. Acela era un proiect matur, noi nu avem nimic inițiat.
Care e problema? Logic, canalizarea pe care noi am executat-o (lucrări de amploare cu bazin imens de retentie, cu protectie de apeducte etc) ar trebui să se verse în Prelungirea Ghencea. Dar, P. Ghencea nu are canalizare. Iar la cum s-a mișcat PMB pe P. Ghencea... Dumnezu cu mila. Nimeni nu se mai hazardeaza să înainteze vreun termen. Au atribuit contractul, acum e iar în proiectare...
Dar nu putem lăsa V. Largă fără canalizare, așteptând după PMB. Suntem, totuși, în Capitala țării. De aceea, am dat în lucru, încă de la sfârșitul anului trecut o soluție alternativă. Greu a fost până a fost găsită și proiectată, dar o avem! Vom mări canalizarea pe dumul Valea Doftanei, vom reface și drumul.
Dar, în acestă toamnă, când vin ploile vor veni, da, se va stârge apă iar eu îmi voi lua înjurăturile meritate de altul. Dar doar în toamna asta, pentru că până vara viitoare, vom avea canalizarea executată.
V. Largă este un proiect mare, cu un bazin de retenție imens, cu două protecții de apeducte (una este gata!), cu deviere de rețea Termoenergetica, cu patru benzi si piste de bicle și cu trotuare largi. Dar va fi gata la timp! Cel puțin partea care ține de noi!
---
P.S. Acesta nu este un atac politic, a trecut campania, este irelevant,  nu mai are niciun rost. Este doar o informare și tot ce scrie mai sus poate fi dovedit cu numere de înregistrare și poate fi verificat foarte usor.
Sursa
https://www.facebook.com/ciprian.ciucu

TVlad

#73
Dupa cum se vede, se tot lucreaza la supratraversarea apeductului. Inteleg ca Dorel Nicusor nu a bagat bete in roate si ca P.S. 6 va termina acolo pina pe 1 septembrie...

Claudiu T.

Din ce se vede in teren,problema cu gatuirea va fi la intersectia cu blvd.Timisoara. Se va circula pe un singur sens pana termina si cu relocarea conductelor Termoenergetica. Poate fac niste poze si aici si la intersectia cu Prel.Ghencea.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră