[B] Drumul Valea Larga

Started by MishuRO, April 21, 2024, 02:17:41 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AdrianB1

Sunt 2 puncte mult intarziate, apeductul si intersectia cu Timisoara. Nu se poate deschide intre Doftanei si Prelungirea Ghencea din cauza bucatii de la apeduct. Nu, nu va fi gata pana la 1 septembrie.

Teoretic se poate circula prin santier prin Valea Cricovului si Valea Furcii, riveranii mai trec pe-acolo ocazional, dar nu e o idee buna pentru tranzitul de masa, tot prin Valea Furcii-Valea Ursului sau Ramura Jiului circula majoritatea masinilor care vin de pe Valea Oltului dinspre Bd. Timisoara.

Dar pana la 15 septembrie s-ar putea deschide intre Prelungirea Ghencea si Valea Furcii. Chiar si mai repede, daca s-ar munci serios. Dar nu cred ca e luata in calcul vreo varianta de deschidere partiala, mai ales ca fara bucata de Prelungire intre Maracineni si pasajul Domnesti tot nu are unde sa se duca traficul mai repede, iar bucata aia inca nu incepe lucrul din motive stupide, gen "trebuie sa sincronizam proiectele intre ele si ne-am dat seama abia aseara la o bere calda". Oricum nu stiu daca intersectia Valea Larga-Prelungirea Ghencea e proiectata sau poate fi proiectata ca sa se potriveasca cu largirea Prelungirii Ghencea, in special la conductele subterane. O demolare ulterioara ar fi bomboana de pe tort/coliva/magiun.

lone_wolf32

#46
^
Scuza-ma ca te intreb, dar, stai in zona?
Eu stau in zona si am parcurs de nenumarate ori prelungirea pe toate nivelele de aglomerare.
E evident ca cel mai lent se merge pe bucata de la Valea Oltului la Valea Larga... mai mult sau mai putin.
Pentru ca sunt multe stradute si afaceri in zona.
Sigur, daca muti o parte din trafic pe Valea Larga oare nu blochezi de tot restul prelungirii? Poate. Sa vedem. N-ar strica sa nu se mai inghesuie aia pe Valea Ursului.
Oricum cand or sa inceapa pe bune cu largirea o sa ne cam para rau la toti.

Claudiu T.

Multumim ptr efort si poze Paulie. Nu conteaza calitatea ca nu analizam cine stie ce, sunt OK. Despre lucrari? Foarte mici progrese si (din nou) 1 septembrie iese din calcul dupa pararea mea. Se lucreaza cat de cat la intersectia cu blvd Timisoara/ V.Cascadelor dar mai e mult si aici plus la apeduct si in multe alte locuri.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

paullie

Mda. Asta e atât s-a putut mersi si la 1 Octombrie.

In alta ordine de idei si parerea mea este ca aici este ori alba ori neagra. Deschideri partiale nu cred ca ajuta. Valea Cricovului e praf la capat, Valea Furcii serpuieste ca strazile din Tandarei, nu sunt potrivite pentru trafic iar Valea Doftanei si aia e sufocata deja trafic.

bogdan4ice

Primarul a zis:
QuoteCe promit, fac! Atâta timp cât ține de mine.

Aceasta remarca a fost pusa cu bataie directa la cei care au blocat de-a lungul timpului acest proiect si se stie foarte bine cine baga bete in roate...

Claudiu T.

Si anume? Primarul general? sau mai sunt si altii?
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

paullie

O dam in politica si se supara Sefu' pe noi. Parerea mea si asta este singurul post off, da ND pune bete-n roate. Nu numai din prostie, e si rea vointa. Restul, gen termoenergetica si altii astia o fac din prostie, comoditate, delasare .....

Deutschländer

^^ Primarul Sectorul 6 a facut aceasta afirmatie.

AdrianB1

@lone_wolf32 , nu am inteles ce vrei sa spui. Traficul dinspre Timisoara se va muta oricum pe Valea Larga dupa largire, de-aia e importanta largirea intre Maracineni si pasaj, va elibera directia Bucuresti-Domnesti aproape de tot. In sens invers nu va ajuta aproape deloc, inca, dar nu poti sa le ai pe toate.

Daca se deschide o bucata din Valea Larga, de la Cricovului sau Furcii, atunci Valea Ursului nu va mai fi folosita pentru ca nu mai are sens, cei care merg pe-acolo se muta pe Valea Larga. Indiferent cum o dai, traficul tot ala o sa fie si tot pe Valea Furcii va trece pana cand se va putea merge direct din Bd Timisoara in Prelungire, iar atunci o sa fie cozi si pe Prelungire dinspre Valea Oltului si pe Valea Larga dinspre Bd. Timisoara pana va fi gata Maracineni-pasaj. E doar o chestiune de timp.

Claudiu T.

Salut. Din pacate,cum deja stiam,lucrurile nu merg tocmai bine aici. Termenul de septembrie a.c. nu e fezabil. Lucrurile se complica dupa cum puteti vedea in poze. A aparut o foreza si un maldar de fier care banuiesc ca trebuie bagat in pamant si betonat. Cei mai in masura si mai in cunostiinta sa ma corecteze/completeze.
In schimb la intersectia cu blvd. Timisoara/Valea Cascadelor sunt ceva progrese.

Poate spre sfarsitul anului sa fie gata. Sunt curios de o pozitie a domnului primar S6 despre progresul si noul termen de finalizare.





























Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

AlinAlecu

Salut, Va atașez o filmare cu Drumul Valea Largă.



Claudiu T.

Salut.Multumim pentru filmare. Nu ai vrut sa iesi pe Valea Cascadelor? Cred ca se putea pe celalalt fir,cel din stanga.

E ceva activitate pe santier dar sincer nu stiu cat le va dura sa bage in pamant si sa betoneze tot ce au ei acolo la apeduct.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

daruk

Niște cadre de la intersecția Valea Largă x Bd Timișoara
 






Powered by API/PUM imgur uploader


Claudiu T.

Voicul nu mai e disponibil video  :( Eram curios ce e acolo.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră