News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Jurnalul public API

Started by Ionut, May 13, 2015, 08:44:52 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

In disperarea de a a spune ceva la TV care sa faca audienta, se iau cateva fapte interesante (API ca bruma de societate civila care functioneaza, Catalin consilier, "defectele" de pe A10 care mai degraba indica planeitate in creierele CNAIR) si se pune de o teoria conspiratiei.

Am priceput?

Eurocopter

Multumesc runner! In rest nu mai zic nimic, mi se pare prea odios...

As sublinia totusi faptul ca actuala guvernare se va lauda in 2018-19 cu finalizari de proiecte deblocate in 2016. Nu cred ca e cazul sa mai intram in alte detalii.

runner

Pentru nimic.
Oricum omul fabula. Cred ca in euforia lui de a aparea la televizor, omul fabula in multe privinte, improscand cu noroi gratuit, fara macar de a stii despre ce este vorba.

Ionut

API pe Facebook - sharing is caring!

Avem nevoie de voi și în 2019 ca să ne susțineți în continuare! Asociația Pro Infrastructură este cea mai activă, influentă și vizibilă organizație a societății civile dedicată dezvoltării infrastructurii de transport din România.

Nu am fi putut ajunge la acest nivel fără ajutorul vostru. V-am pregătit Raportul Anual de Activitate pe 2018 în care găsiți cele mai importante realizări și cifre ale API de anul trecut: http://bit.ly/2G4DQZA (fișier .pdf).

Vreți să fim și în 2019 cei mai buni? Să monitorizăm toate șantierele și licitațiile, să dăm interviuri (aproape) zilnic în mass media, să punem presiune pe autorități, să vă informăm detaliat și echilibrat și să luptăm pentru deblocarea și implementarea cât mai rapidă a proiectelor majore de infrastructură de transport din țară?

Dacă da, contribuiți financiar la bugetul API direcționând 2% către noi, prin donații directe de la persoane fizice și sponsorizări dacă aveți o companie care crede în noi. Suntem independenți și puternici datorită vouă! Vă mulțumim!

B.Robert

Scriu aici ca sa nu fac off topic pe topicul despre autostrada:

Quote from: cristi5 on August 28, 2019, 11:47:14 AM
API pe Facebook
[...]
De COMSA de ce nu scrie nimic API pe facebook impreuna cu pozele puse de Rocklee si ce a mai scris de la fata locului?

carutasul

Salut,
Aseară, probabil datorită atmosferei sărbătorești, stăteam și mă gândeam dacă nu ar fi interesant și de efect să decernăm niște premii anuale, respectiv unul pentru merit în infrastructură și altul gen "zmeura de aur" ( aș propune "căruța din Caracal" sau "gresia lui Dorel" :) ) . La a doua s-ar califica de ex Pizzarotti pentru "cel mai întârziat pod" sau Aktor ( "pentru întreaga activitate") sau chiar CNAIR pentru rezilierea la 99% . La prima categorie poate colegii constructori au niște propuneri mai "tehnice" decât aș avea eu, deși de exemplu am apreciat viteza cu care s-a acoperit la loc bd Burebista, e un merit ...
Probabil am putea găsi la un moment dat și un artist care să facă două statuete, dar pentru început merg și niște diplome simple.

Ionut

S-a mai discutat în API asta, cred ca si pe forum. Decizia a fost sa nu facem, din câteva motive evidente...

TibiV

@carutasul,

Bd. Decebal, nu Bd. Burebista...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

tot un ... dac :)  Merci de îndreptare.

vasile.silion

Vin cu o propunere pentru API, și scuze dacă ceea ce prooun eu mai jos s-a realizat undeva și eu nu știu:
Ar fi interesant ca să se facă un bilanț al anului 2019 (și în viitor, pentru fiecare an care trece) care să evidențieze progresul în dezvoltarea infrastructurii la noi. De exemplu, dacă ne-am referi strict la domeniul rutier de interes național, în bilanț API ne poate spune ce progres s-a făcut în 2019 pe fiecare șantier, ce loturi noi s-au scos la licitații de studii și de execuție, ce e blocat, la ce s-a dat drumul, etc. Astfel încât să avem pentru fiecare an, cuantificabil și comparativ, progresul național în domeniu!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

Xenos

Sunt topice specifice, de sinteză pentru fiecare domeniu - autostrăzi, feroviar etc. E drept că o astfel de sinteză generală pentru un an ar fi utilă, dar necesită și destul de mult timp pentru a aduna toate datele relevante.

cristi5

Facem acum o sinteza generala. Va fi mult  de transferat de pe forum si de pe OSM... Deci pentru inceput va fi incompleta. Sper sa o publicam in cateva zile.

tom_sawyer

#207
Văd că API nu apare în lista asta de ONG-uri de pe site-ul Ministerului Transporturilor (și nici Construim România, nici MetrouUsor, dacă citește cineva de la ei aici):

http://mt.ro/web14/transparenta-decizionala/organizatii-neguvernamentale/repertoar

Procedura de înscriere:
http://mt.ro/web14/transparenta-decizionala/organizatii-neguvernamentale/inscriere

Ionut

Nu inteleg care ar fi beneficiile.

tom_sawyer

Cred că niciunele, cu toate că acolo zice ceva de "consultare si de participare a reprezentantilor societatii civile la procesul de elaborare a actelor normative initiate la nivelul Ministerului Transporturilor."

Dar ma miram că în lista aia apar tot felul de obscuri și nu cele mai importante asociații din România legate de infrastructura de transport.