News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Accidente și incidente (de muncă) pe șantiere

Started by carutasul, September 21, 2023, 06:28:03 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

misiekwas

Din asta lipsea numai "lasă, ca merge și asa"

RaduLuc

#106
Buna Seara,

Nu neg profesionalismul UMB in general, a fost dovedit in alte contracte.
Aici este vb despre cum se lucreaza cand ai multe contracte si care nu pot fi facute in termenele asumate.....incepem sa nu mai respectam prevederile contractuale (presiunea vine si de la Beneficiar).
Intrebare, in Romania cate companii de contructii pot lucra in acest fel si cum actioneaza firmele de consultanta acolo!!! Este clar cu acest exemplu nu este singurul, dar ar trebui ca acest incident sa fie un moment 0 si sa facem ceea ce trebuie pentru a evita pe viitor ceva similar!! Aici nu este doar constructorul de vina, inclusiv Transgaz stia ca de cateva saptamani se lucra acolo.....unde nu era voie, cate scrisori au trimis in acest sens??? Nu mai vb despre Beneficiar si Consultant.......
In contractele de tipul asta, in general, este stipulat ca se lucreaza in doua schimburi, daca se doreste sa se lucreze in trei schimburi trebuie facut un program detaliat, cu tipurile de lucrari si zonele in care se va lucra in schimbul 3 pentru ca inginerul consultant sa fie in masura sa asigure personal, cum spuneam suplimentar fata de contractul initial care stipuleaza 2 schimburi doar!!
Este mult de discutat.... dar trebuie verificata situatia si pe celalalte lucrari aflate in executie... pentru toti constructorii...pentru a se evita acest tip de accident pe viitor!!
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, este o opinie personala bazata pe experienta mea in acest tip de contract in ultimii 20 si mai bine de ani!!

oneLess

#107
Quote from: RaduLuc on September 28, 2023, 08:41:39 PM...
Nu neg profesionalismul UMB in general, a fost dovedit in alte contracte.
Aici este vb despre cum se lucreaza cand ai multe contracte si care nu pot fi facute in termenele asumate
...

Îmi scapă mie ceva exemple sau se fac niște predicții la timpul trecut ?! În rest eu sunt de acord! E folosit și pluralul!

RaduLuc

Eu vb de viitor nu de trecut, poate o sa am dreptate sau poate nu?!? Dar sincer daca ai castigat in același timp un număr important de contracte mari cu termene strânse este complicat sa le termini în termen!! O sa vedem dacă am avut sau nu dreptate !! Sper să mă înșel !!

alexandru_m

#109
@oneLess acum cateva luni ne certam pe forum ca a intrat UMB pe teren inainte de a avea dreptul, si chiar si "muscand din cascaval" tot la 20% sunt pe loturile alea dupa aproape 1 an. In conditii de noroc mare cu o iarna foarte blanda.

Sarabanda de tergiversari a inceput pe A3 (unde magariile cu licitatii cu dedicatie pt UMB se fac fara perdea deja), merge bine cu trasul de timp si pe Dx12, etc.

Daca ar fi intrat cand ar fi avut dreptul legal la cat erau acum pe A7? La 14-15% cand imediat se strica vremea si teoretic se inchide fereastra de lucru la terasamente?

La Galati inca e animalul ala de pod sub pamant dar ei au primit 6% avans pe tot lotul pentru piloti. Vorba lui Horatiu: sa nu termine pe la 120% (se referea la Aktor pe A0 dar merge si aici).

Ionut spunea ca o sa dea ban pentru anumite postari, sunt curios daca o sa se tina de cuvant.