News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Accidente și incidente (de muncă) pe șantiere

Started by carutasul, September 21, 2023, 06:28:03 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul


survola

Călimănești, sat aparținând orașului Mărășești (VN), situat între acest oraș și Adjud (VN).

danutzu_1069

Din alte surse, un excavator a lovit/străpuns teva de gaz... si a urmat explozia...

rota

damn :((  dar proiectantul nu a identificat ditamai teava de gaz? Cositrans a fost proiectantul parca
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

naivu

Consitrans a fost. Se pare că utilitățile neidentificate de pe traseul proiectului pot cauza și pierderi de vieți omenești nu doar întârzieri.
Pot fi mai multe nuanțe, poate era pe proiect dar cei de la UMB nu au fost atenți, poate compania de gaze a informat greșit Consitrans despre poziționarea conductei, ...
Chiar ar trebui făcută o investigație și arătat clar cine se face vinovat!

ingWTG

https://www.ziaruldevrancea.ro/actualitatea/stiri-locale/cauza-vehiculata-a-tragediei-de-la-calimanestiangajatii-societatii-care-executa-lucrari-la-autostrada-a7-ar-fi-lovit-conducta-de-gaz

Se poate vedea in poze ca este vorba despre un reciclator,daca utilajul din poza este cel de la care a plecat explozia,..sa stiti ca acesta poate penetra maxim 40 cm in pamant.

dan tm

Inteleg sa nu gasesti un cablu de curent tras de cineva peste pașune , o teava de apă de 110 dar să nu se cunoască traseul magistralei de gaz cum este posibil?

oneLess

Oricum morții sunt de vină! Dacă aveau cască vizitau Germania acum ...

AdrianRO

^ multe conducte de gaze nu sunt in stereo 70, sunt niste harti vechi. Cand te duci in teren de multe ori te poti lovi de situatia de a avea teava de gaze la 3-4 metri fata de pozitia indicata pe hartile vechi.

dumbravaandrei

multe tevi nici nu au fost inregistrate, ca erau pe harti de care nici naiba nu stia, pe vremea cand erau militarizate o multime de societati de productie. Si de multe nici mapn-ul nu stie, ca nu erau la ei societatile astea
Imi aduc aminte ca in 2011 cand am bagat in arcgis zona iasului, imediat s-au apucat sa ingroape reteaua de fibra si electrica prin centru si s-au trezit cu o gramada de tevi care nu apareau pe nicaieri.
Asta pe langa cele care pe harti figurau intr-un loc si in realitate ori erau mai sus, ori mai in lateral...

minisoferul

Ati gasit vinovatii gata, teava sau harta este de vina, Sf-ul dar niciodata in opinia voastra constructorul mult slavit pe aici (pardon razesii sau forta....). Totusi au murit 4 oameni si inca 2 cu arsuri pe aproximativ 50% din suprafata corpului. Mare pacat.

ijwtsh

#11
In primul rand, condoleante familiilor victimelor.

LIVE Patru muncitori de pe Autostrada Moldovei au murit și alți cinci transportați la spital în urma exploziei la o magistrală de gaz fisurată de utilajele de pe A7/ Un aviz Transgaz arată că nu se pot face lucrări mai aproape de 20 de metri (surse)

QuoteUPDATE 08:57 Potrivit surselor G4Media.ro, în avizul Transgaz emis în 2020 scrie că nu se pot face lucrări mai aproape de 20 de metri fără finalizarea lucrărilor de protejare sau relocare a conductei. De asemenea, avizul Transgaz prevede ca în zona de protecție a conductei lucrările să fie făcute cu ,,atenție sporită".

QuoteIPJ Vrancea anunță deschiderea unui dosar penal privind infracțiunile de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, distrugere, neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă

QuoteUPDATE 09:16 Nicușor Halici, prefectul județului Vrancea: ,,Este o eroare umană, vedem acum de unde vine eroarea umană. Compania știa că există această conductă. Trebuie clarificat. Nu pare o adâncime tocmai în regulă pentru o magistrală, dintr-o estimare are până într-un metru adâncime". Prefectul a mai declarat că mai există 14 zone de traversare a magistralei pe acest tronson, iar până nu se vede cauza nu se vor mai efectua lucrări.

dumbravaandrei

@minisoferul nu cauta nimeni scuze si eu nu m-am referit la umb ;)

AdrianRO

Nici eu nu am aparat in vreun fel UMB. Doar am prezentat o informatie obiectiva, cunoscuta cu privire la inexistenta unor harti conforme cu realitatea pe ce tine de conductele de gaze.

E posibil sa fie de la harti, de la transgaz, de la proiectant, de la constructor, de la muncitori etc. Asta ramane sa vada organele de cercetare penala si sa stabileasca judecatorii.

deadmeat

#14
Vorbim de o magistrala, nu de tevi mici. Asta e mai greu sa nu o vezi.