[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

U_I_JOHNY

Aici sunt mai multe filmari care au legatura cu ,, Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti". Ma mir ca nu s-a postat pana acum.



TibiV

De la Ionut Ivasca: Parcul Tudor Arghezi / Bucuresti / Sector 4 - 11.03.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

"A fost odata un IMGB..."

De la Ionut Ivasca: I.M.G.B. / Întreprinderea de mașini grele București\11.03.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Telvanni

Dupa cutremurul din '77 s-a schimbat P100, cel mai important normativ de proiectare pentru structurile de rezistenta.
Printre altele, cea mai importanta masura dpmdv este importanta care s-a dat fortei taietoare, recte etrierilor din grinzi dar mai ales din stalpi.
Un alt aspect care este mai degraba psihologic: toata lumea avea amintirile proaspete de la recentul cutremur si astfel "grija" pentru calitatea executiei a fost mai mare (o stiu de la inginerii mai vechi). Bineinteles, nu m-as baza pe asta dar e un aspect de luat in considerare in marea intrebare "Constructie de dinainte sau dupa 77?"

Cladirile noi (dupa 2000) sunt foarte bine proiectate iar dezvoltatorii seriosi le-au si construit cum trebuie. Sfatul meu este sa cereti acces la Cartea Tehnica a Constructiei inainte de cumparare. Este obligatoriu ca ea sa existe. Diligenta cu care a fost intocmita Cartea Tehnica reflecta de cele mai multe ori si calitatea lucrarilor.
Cautati numele dirigintilor de santier, dati de ei si intrebati-i (uneori gasiti numarul pe site-ul ISC) detalii din timpul executiei.
De asemenea recomand sa apelati la cineva de specialitate ca sa faca o mica analiza. Sunt poate cei mai bine cheltuiti bani.
Nu ramaneti cu ideea ca tot ce e nou e construit prost pentru ca nu este deloc asa.



TibiV

Sunt de acord privind imediat dupa '78...

In '77 locuiam la casa, asa ca... nici o problema.
Dar in '79 ne-au demolat. Hopa-hop la bloc...  >:(

Culmea intamplarii. Stiam blocul in care ne-au mutat de cand era abia la stadiul de fundatie, in '77... Era la 50 de metri de "statia de butelii de aragaz" unde schimbam butelia de 2 ori pe luna...

Si, este real, dupa cutremur au devenit "mult mai constiinciosi".
Nu la "finisaje" (doar o "gluma buna"), ci la armaturi si betonare...

Bloc de 4 etaje... Are deja 55 de ani, dar mai duce lejer inca 100 - daca nu sparge vreun bou 2-3 pereti de rezistenta la parter...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

O filmare de la BabaDog care imi provoaca nostalgii de pe vremea cand fotografiam santierul...
Pasaj Mihai Bravu - Dristor

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984


panzer


TibiV

Fosta industrie filmata si de @adix aka Alberto Costea: IMGB si Vulcan - EXITUS

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

#595
@TibiV @Telvanni - intrebarea e mai degraba cat a durat "constiinciozitatea" dupa 1977-78.

In anii '80 s-a facut economie pe scara larga, si din cauza penuriei de orice stim ca furturile si delapidarile de pe santiere erau ordinea zilei. Si bineinteles, zero importuri, ceea ce a insemnat reducerea calitatii materialelor, in parte pentru ca nu se mai importau piese pentru fabrici. Inclusiv la cladiri "de prestigiu" gen podul Agigea, podurile Cernavoda, podul Bucuresti - Arges pe DN5, calitatea a fost atat de proasta incat sa ceara consolidari serioase la numai cativa ani de la punerea in functiune. La blocuri normale pentru oameni normali imi inchipui ca situatia a fost cu mult, mult mai rea, nu vreau sa stiu rabatul de calitate facut la constructiile terminate in '88 sau '89.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Xed

Si atunci dupa momentul '89, cand ne-am "recuplat" la piata globala, constructiile care erau incepute, tot in acelasi stil au fost terminate precum cele dinainte de revolutie? Exista destul brocuri finalizate in 91/92 precum cele de pe Blvd. Unirii, Stirbei Voda, Calea Calarasi (parca) etc.



BIGRED1984

#599
Berceni Arena








BIG Residence



SUN Royal View