News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: TibiV on July 12, 2019, 08:34:25 PM
Intre cele doua randuri de arcade este un spatiu deocamdata nefolosit


Uite ca am intuit bine cand am spus "deocamdata nefolosit".
Fix acolo au aparut cofrajele pentru cea de a treia structura cu arcade (cum ar fi arcadele mediane...) si se lucra la armarea lor...

Fara poze din pacate... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Lyvyoo

Absolut inadmisibil in 2019!
In intersectia Colentina - Dna Ghica, dupa ce ca au început restricțiile pentru viitorul pasaj, o firma de evenimente a primit aprobare sa puna panou publicitar imens pe trotuarul pe care traversezi din parc spre Banca Transilvania. Abia a rams spatiu de doi părinți si un cărucior pana la stradă!
Unde se poate reclama asa ceva? Este șpagă pe față căci nu cred ca vreun normativ lasă aceasta portiță pentru publicitatea outdoor!










Powered by API/PUM imgur uploader

cezar-mario2012


Cristi N

Suna sau trimite un mail la Politia Locala, eventual si la cea de sector si la cea municipala.

Lyvyoo

Am trimis la Politia locala email si o sesizare la primarie. Daca suni pt asa ceva ei spun sa faci o sesizare oficiala pe email, cu raspuns oficial... Nu vine nimeni pe loc sa desfiinteze o ilegalitate profunda ce obtureaza accesul pe trotuar efectiv.
Faza e ca asa panou mare nu e pus pe ascuns, ca un banner pe un pod prins cu soricei. Aici e lucrare oficiala, de cateva ore instalare si e imposibil sa o fi facut de capul lor. Deci cineva din primarie a girat mizeria asta.

paulmare

e ilegal - poate ca shpaga s-a dat sa nu fie scoasa, foarte bine ca ati facut plangere la politia locala ca sa verifice "legalitatea", eu cred ca nu e  "aprobat" nimic si s-a dat o shpaga sa se inchida ochii
mai sunt porcarii de astea gen "i love buchetino" etc
Aratati-le ca ne pasa de orasul in care locuim

TibiV

Noua Piata Sudului, 31 iulie 2019.
Venind pe str.Secuilor spre Nitu Vasile.

Nu va lasati pacaliti... Sunt deocamdata doar 6 arcade din 7....

Primele doua (spre sud) sunt decofrate...

... a treia in curs de decofrare





Arcada 4

Lipseste deocamdata o arcada...

... fix aici
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ultimele / primele 2 arcade dinspre BIG

Capatul rampei pasajului








https://imgur.com/a/rbTQIYf
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hef

#503

Hef

Si in curand in Pipera prima (cred) cladire de birouri cu biserica inclusa.

Harry


carutasul

După cum ziceam pe topicul cu centura, ieri când am venit de la unul din clienți în loc să vin pe străduțele din Bragadiru am ieșit pe Prelungirea Ghencea, ca să văd ... nimic la intersecția cu centura. Totuși am văzut ceva: pe Prelungirea Ghencea se lucrează la noi investiții imobiliare, ceea ce nu mă miră. M-au mirat însă, la prima, antreprenorul: compania de construcții București. Se apucă primăria de imobiliare? La a doua, dacă am citit bine indicatorul, avem speranțe: beneficiarul ar fi CNAIR. Dacă se mută în zonă, poate se ocupă și ei de pasajul ăla :)   Mă rog, ce mi se pare anormal e prezența firmelor de stat în aceste proiecte, are legătură cu un anume proiect politic al partidului de guvernământ, dar asta nu e pentru acest forum...

TibiV

Bulevardul Decebal, intre Dristorului si Piata Alba Iulia, 27 august 2019...



Cu cata grija au ocolit copacii...



Da, clar vom avea pista pentru biciclisti...



Ejti nebun?!...

Limitatoare de viteza din dale?....
(Intersectia cu strada Ion Paunescu-Paltin)

Borduri cu nut si feder...

Continuam spre Piata Alba Iulia...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Asta este intersectia cu strada Rodiei...

.... mai mult o alee....



Betonel a preluat ideea zidurilor de la balutza

Cum se pronunta corect: Negoita sau  Baluta?....





Statia STB ex-RATB

Ultima poza. Drept in fata este Piata Alba Iulia.


https://imgur.com/a/I1i6SL1

PS

Ionut, poate ar trebui alt topic pentru randari si PDF-uri....
Adica "Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti" sa fie strict pentru ceea ce chiar am vazut din mers, nu pentru carioci, pdf-uri si randari despre ce ar putea sa existe peste N ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

oc7avian

Pavajul tactil nu se pune pe toată lățimea trecerii de pietoni, mai ales că e trotuarul înălțat?

Oricum, îmi place să văd ideea asta aplicată și în București.