[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#450
.



Haideti sa nu fim carcotasi. Intr-o capitala europeana e nevoie si de asa ceva. Initial am fost impotriva "modernizarii" fantanilor. Imi placeau cele ceausiste pentru ca se integrau perfect in peisajul Bd Unirii.
Credeam ca vor face doar o spoiala ca acum 4? ani, insa am ramas cu gura cascata cand am vazut dansul hologramelor la TV, intr-un coltisor deasupra capului lui CTP.
Mai important este ca vor fi spectacole in fiecare vineri, sambata si duminica, intre 20 si 21, atunci cand vremea o permite.
Incepem sa avem si noi obiective turistice.
Si da am fost si in Dubai (unde sunt zeci de mii de persoane in fiecare seara ca sa vada fantanile) si in Barcelona, unde am inghetat 3 ore (eu si alti 50000+ de oameni) asteptand un spectacol care nu a mai venit.
Iar daca cele Dubai sunt amplasate langa cea mai inalta cladire din lume, si ale noastre au parte de un decor pe masura: cea mai mare cladire din Europa.

Daca pana acum obiectivele turistice erau mai in nord: Muzeul Antipa, Parcul Herastru si Muzeul Satului, acum avem si in centru ceva de oferit: cele 2 obiective din centrul vechi (ruinele Curtii Domnesti si betivaneala din jur), Fantanile acestea, Casa Poporului si in curand Biserica mamut (din turla careia privelistea va fi superba, spec ca si pictura sa fie pe masura).
Astea nu sunt cheltuieli inutile. Inutile sunt subventionarea radet, subventionarea elevizlor si studentilor pe CFR, sponsorizarea echipelor de fotbal pentru performanta de a evolua in Liga 1 sau Liga 2)




Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Din ciclul "ce vraji a mai facut primarul meu"....
Aparatorii Patriei, intersectia Sos.Berceni/Tn.Magurele/Iriceanu
Duminica, 30 septembrie, in fata la Spiru Haret.






















Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tot la Aparatorii Patriei, intersectia Sos.Berceni/Tn.Magurele/Iriceanu.
Intru pe Iriceanu

Va era dor de niste borduri roz ?...





De aici incolo "pomi la ghiveci" pana in Oltenitei...


Si acum in sens invers.
Doar ca nu au asfaltat inca "santul" ramas pana la bordura scuarului central...

Iar in intersectie la Aparatori inca nu este clar ce fantana vor sa faca...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Habar nu am unde sa pun asta.
Ciudata alianta Florea-USR...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

08.10.2018 - Dragi prieteni, acesta este proiectul pe care l-am deblocat, impreuna, la sedinta de Consiliu Local din 28 septembrie.

Astazi, la EXPOREAL München, cel mai mare targ de investitii imobiliare din lume, am lansat, impreuna cu Banca Mondiala si cu Camera de Comert Romano-Germana, cel mai mare proiect de dezvoltare urbana din sud-estul Europei (conform analizei World Bank), ANTIAERIANA - Bucharest Centenary Project.

CARTIERUL VIITORULUI va fi dezvoltat pe 110 hectare de teren, aflate in administrarea Sectorului 5, in zona Antiaeriana, si va fi implementat in 3 etape:

Etapa I: -elaborarea planurilor urbanistice si lansarea concursurilor internationale de solutii pentru dezvoltarea urbanistica (primul pas a fost facut astazi);

Etapa a II-a: -demararea lucrarilor finantate din fonduri publice, pentru care Sectorul 5 are deja finantarea guvernamentala aprobata, pentru: construirea a 14.760 de unitati locative, construirea unei maternitati, construirea unei sali polivalente si a unui bazin olimpic de inot (pe data de 02.10.2018, a fost deja predat terenul catre Agentia Nationala de Locuinte, pentru demararea construirii primelor 8 blocuri);

Etapa a III-a, care va fi implementata concomitent cu etapa a II-a, presupune demararea investitiilor in parteneriat public-privat pentru construirea a minim 10.000 de unitati locative, construirea de facilitati pentru birouri si afaceri, construirea de facilitati publice si zone de recreere.

In acelasi timp, Primaria Sectorului 5 va creste exponential gradul de mobilitate urbana in zona de sud-vest a capitalei, prin inchiderea inelului median in zona Str. Brasov - Sos. Alexandriei - Str. Luica.

Conceptul urbanistic lansat astazi la München este unul inovativ in Romania si presupune alocarea a peste 40% din terenul disponibil pentru parcuri, zone verzi si spatii de relaxare, subliniind trei principii de interes major:

-Cresterea calitatii vietii pentru cetatenii Sectorului 5;
-Dezvoltarea economica durabila si sustenabila a Sectorului 5;
-Cresterea mobilitatii urbane in zona de sud-vest a Capitalei.

Primarul Sectorului 5,
DANIEL FLOREA



Video - imi cer scuze, dar las link catre "mine"

https://www.uct-media.com/2018/10/video-s-lansat-cel-mai-ambitios-proiect.html

^^Insert [Esplanada] level of skepticism here.

Harry

Start pentru proiectul de regenerare urbană Magheru: acordul de parteneriat PMB – Universitatea "Ion Mincu" a fost aprobat



Proiectul de hotărâre privind regenerarea urbană a centrului Capitalei a fost aprobat astăzi, la propunerea Primarului General, Gabriela Firea, cu 34 de voturi pentru și 16 împotrivă (ale consilierilor generali USR și PMP).



Prin proiect se aprobă Acordul de parteneriat dintre Primăria Municipiului București și Universitatea de Arhitectură "Ion Mincu", în vederea organizării unui concurs internațional de arhitectură și urbanism pentru alegerea unei soluții de revitalizare/reorganizare a Bd. Magheru.



Scopul concursului este ca specialiștii în domeniu să livreze viziunea de dezvoltare urbană pentru orizontul de timp 2020 pentru o bună parte zona centrală a Capitalei: de la Piața Unirii la Piața Romană, trecând prin Piața Universității.



Primarul General, Gabriela Firea: ,,Concursul va demara în jurul datei de 1 decembrie 2018 și estimăm că se va încheia în aprilie 2019, cu prezentarea și premierea câștigătorilor. Zona Magheru nu este acum într-o stare bună, deși e o zonă de referință pentru București, de aceea am ales ca specialiști de talie internațională să fie invitați în elaborarea unei soluții urbanistice. Am început, în paralel, și un amplu proces de consolidare a clădirilor vechi, peste 40 sunt acum în lucru, așadar în curând aspectul lor va fi sensibil îmbunătățit. Ne dorim ca toți administratorii de clădiri emblematice ale Bucureștiului să vină alături de noi în acest demers și să înțeleagă că e necesar să se îngrijească de clădirile pe care le dețin."



Conform Acordului, Primăria înființează Comitetul de organizare a concursului și stabilește tema și programul concursului, iar Universitatea asigură infrastructura tehnică, întocmește tema de concurs, organizează efectiv concursul, cu tot ce presupune, inclusiv site, publicitatea necesară pentru atragerea participanților și jurizarea.



Juriul va avea 5 membri, care vor fi stabiliți conform sugestiilor Universității de Arhitectură și Urbanism "Ion Mincu", făcute pe baza notorietății și competenței profesionale. Președintele juriului va fi selectat de Universitatea de Arhitectură din lista de arhitecți/urbaniști de renume mondial care au primit din partea UAIM titlul de "Doctor Honoris Causa".



Bugetul concursului se ridică la 4.500.000 lei (aproximativ 1 milion de euro) și acoperă întreaga organizare a concursului (elaborarea temei de concurs, plata juriului, premii, materiale de popularizare, media, evenimente etc). Defalcarea financiară va face obiectul unui contract care va avea în anexe desfășurătoare de termene financiare și obligații de plată.



Rezultatele concursului vor fi transpuse în reglementări PUZ și suspuse dezbaterii publice și votului CGMB în cursul anului 2019, pentru a deveni reglementări utilizabile legal în procesul de autorizare a lucrărilor.



^^poza e de la ei  :lol: :lol: :lol:

Earthchild

Explicatii pentru care cei 16 au votat impotriva?

Goldmund

Pe mine m-ar inteeresa in ce masura acest proiect reuneste panza stradala existenta cu cea noua, daca str. Brasov va fi conectata in sfarsit la Sos. Alexandria si daca acele bulevarde grandioase vor uni alte bulevarde existente. Zona verde?! Din ce se vede(probabil ca tot ce se distinge aici ca zona verde va fi mult mai putin intins in realitate...) e f. putin.Viitorul? In afara de un tramvai modern, nu vad autobuzele fara sofer, taxiurile individuale, etc../am citit si textul, nota bene: str. Brasov va fi legat de Alexandriei(nu era vorba si de un tunel? circulatia viitorului din marile orase apartine sistemului de tuneluri, iar la suprafata ramane mai mult zona pietonala, biciclete, zone verzi, de agrement...Blocuri, blocuri, blocuri si...35mii mp de birouri, adica o ...cladire. Pt. sectorul 5 ar fi un salt inainte, pt. Bucuresti ar fi o aglomerare de cladiri si mai mare.

perfidus

^^ cel mai probabil (lipsa) modul de calcul al bugetului de 1milion de euro si lipsa de transparenta caracteristica a "nasterii" acestui proiect a impins cei 16 consilieri la un vot contra. Lipsa de transparenta naște suspiciuni. Cei din opoziție pun foarte mare accent pe notele de justificare si fundamentare, și mi se pare normal. Dar suntem cam offtopic...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Harry

One Cotroceni Park by One United Properties
mixed use: rezidential+office pe locul fostei fabrici Ventilatorul

Harry

Cunoscutul dezvoltator de proiecte de retail Prime Kapital isi diversifica portofoliul si anunta al doilea proiect rezidential din Romania, situat, la fel ca Avalon, in Bucuresti, noul ansamblu denumit Marmura Residence va fi alcatuit din 5 blocuri ce vor totaliza 458 de unitati locative, spatiu de retail de 1.700 mp si 1.000 de mp de office.

Ansamblul este situat pe un teren de 1.5 hectare, in Bucurestii Noi, la mica distanta de statia de metrou Jiului.

Lucrarile sunt programate sa inceapa in primele luni ale lui 2019.










panzer

Ieri am avut un pic de treaba la politia ilfov. Uimitor cat de tare au intrat cei de la Skanska cu cladirea peste sectia de politie. Au vreo 7m retragere fata de gardul politiei, dar la cat de inalta este cladirea cred ca le-au luat tot soarele.

Cristi N

Asta e o problema de urbanism pe care nu o vad rezolvata prea curand, mai ales ca nu exista dorinta in sensul asta.
Regulamentul de urbanism obliga doar la o retragere de cativa m fata de vecini indiferent de inaltimea constructiei. Celelalte prevederi precum numarul minim de ore de soare iarna sunt facultative pentru primarii cand aproba cate un proiect. Mult mai normal ar fi ca acea retragere sa fie definita ca procent din inaltimea noii constructii.  ;)

GrmmrNzi

^^
standarde de urbanism demne de Mumbai, Kolkata, Bengaluru...

voicul

Se pare ca elicopterele de pe Aviatorilor au fost amplasate fara AC si ca duamna a penalizat acest lucru.

Partea buna e ca se pare ca au fost donate, chit ca (partea naspa) arata urat si sunt cam inutile.