[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertN

Nou versus vechi:
(Garden Inn hotel vs Prefectura Ilfov)



Ca nuca în perete (în opinia mea, desigur):



Şi o pată de culoare (pe Lipscani, vis-a-vis de BNR):



Mulţumesc.

Telvanni

"Pata de culoare" din imagine este pe unul din calcanele Palatului Chrissoveloni si poate fi regasita si pe calcanul din dreapta spre partea din spate a cladirii Caru cuBere. Acum apartine BNR si este sediul de relatii cu publicul. Va incurajez sa intrati in zona publica.
Am avut norocul sa vizitez toata cladirea si imi amintesc ca am intrat in cele mai mici lifturi posibile. Eu nu cred ca avea mai mult de 50cm latime. Am incaput cu greu doua persoane.

Harry


TibiV

Nerecomandat platitorilor de taxe din Sectorul 4....

Mamaaaaaa.... Pe Obregia avem... scuipatori !...  :o
Sau poate pishatoare... A nu se confunda cu pishoare...
Cea mai recenta, adica de astazi:
https://www.facebook.com/414095968961368/videos/1332820020186862/
Quote
Revenim asupra scuipatorilor de pe mijlocul bulevardului.
Dupa numeroase modificari si reparatii, acestea s-au transformat din asa zise fantani, in stropitori pentru sosea si gazon.

Si cea mai "veche", adica de acum o saptamana (15 august):
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=687940691576893&id=414095968961368

Ar fi de ras in hohote daca nu ar fi pe banii locuitorilor S4....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Earthchild

Quote from: Telvanni on August 20, 2018, 10:18:51 PM
"Pata de culoare" din imagine este pe unul din calcanele Palatului Chrissoveloni si poate fi regasita si pe calcanul din dreapta spre partea din spate a cladirii Caru cuBere. Acum apartine BNR si este sediul de relatii cu publicul. Va incurajez sa intrati in zona publica.
Am avut norocul sa vizitez toata cladirea si imi amintesc ca am intrat in cele mai mici lifturi posibile. Eu nu cred ca avea mai mult de 50cm latime. Am incaput cu greu doua persoane.

Calcanele au fost pictate de artisti plastici, Ion Draghici si Gabriela Draghici. Cladirea a fost construita de la inceput ca sediu de banca de catre familia Chrissoveloni si s-a numit palatul Palladin. A fost vanduta BNR in contextul crizei financiar-economice din 1929-33. Actualmente in cladire isi au sediul cateva departamente din BNR. Liftul din spate, de la fosta intrare a angajatilor din strada Stavropoleos este intr-adevar foarte ingust, dar a fost modernizat de Schindler, avand pereti oglinda pentru crearea unei senzatii de spatialitate.
Celelalte trei lifturi de la intrarea din Lipscani au dimensiuni normale:

TibiV

Deoarece nu avem topic pentru "Infrastructura sportiva in general", ci doar pentru"Stadioanele Euro 2020", pun aici - mai ales ca nu sunt doar PDF-uri futuriste, ci poze reale facute din mers...

Este vorba de fostul/viitorul Patinoar "Mihai Flamaropol" (cunoscut de cei din generatia mea ca "Patinoarul 23 August")...
Interesant este ca pe Bdul.Basarabia exista in continuare statia "Patinoar", desi nu a mai patinat nimeni pe acolo de vreo 10-15 ani...

Pozele nu imi apartin, si au fost facute pe 31 august de userul PinkyHog de la "electrici".
Link: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=24&t=3768&start=7#p281903

Postarea:
Quote from: PinkyHogPoze de vineri, 31 august 2018.

Vedere dinspre Bd. Basarabia.
IMG_8524 by Pinkyhog, on Flickr
IMG_8527 by Pinkyhog, on Flickr

Vedere dinspre Bd Basarabia, colt cu aleea ce trece pe langa turnul de parasutisti.
IMG_8522 by Pinkyhog, on Flickr
IMG_8523 by Pinkyhog, on Flickr

Vedere din spate.
IMG_8520 by Pinkyhog, on Flickr
IMG_8519 by Pinkyhog, on Flickr

Pentru a putea intelege mai usor despre ce este vorba si cat de mare este progresul din ultimul an (progres care pur si simplu m-a uimit...) voi pune si o poza din martie 2017, cand se terminase demolarea vechiului patinoar (sursa tot la electrici...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

PMB plătește 1080 euro pe m2 pt Parcul Verdi. Nicusor Dan spune ca pretul e de 10 ori mai mare....
Pai Nicusoare, as cumpăra si eu vreo 500 m la pretul tau. Bineînțeles ca USR  a votat impotriva. Pb din inertie.
Pana acum este singurul lucru bun facut de firea. Nu de alta, dar nu ma mira daca apareau si acolo blocuri... Sau macar un mall. Poate cumpara si niste terenuri in zonele periferice, unde acum e camp, si planteaza niste copaci. Sau terenul de langa biblioteca nationala. Da-l incolo de cartier pt justitie. Mai bine un parc.
La cati bani se arunca aiurea pe tot felul de subventii si statui si panselute, asta chiar e o investitie pt viitor.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Ti-am imbunatatit karma... ;)

Daca nu ar fi fost atat de "extremist", Nicusor ar fi primit si votul meu....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Earthchild

^^^
Intrebare pentru juristi: adica rascumpararea terenului (de catre primarie) nu inseamna decat cedarea dreptului de folosinta de catre proprietar? Caruia ii ramane in continuare terenul in proprietate (si plateste anual si impozit)?

TibiV

Am auzit azi dimineata, la radio, in "pauza publicitara", un anunt cum ca "PMB si Apa Nova invita bucurestenii la inaugurarea noilor fantani pe 20 septembrie la ora 20, un spectacol de lumina etc.etc..."

Quote from: TibiV on May 16, 2018, 10:24:27 PM
Cum vor arăta fântânile de la Unirii, după modernizare



Fântânile din centrul Bucureştiului, ridicate în comunism, sunt demolate pentru a fi înlocuite cu 17 fântâni arteziene. Aceasta este prima parte a unui amplu proiect de modernizare a ansamblului, dintr-un total de 34 de fântâni aflate pe Bulevardul Unirii.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

De mult nu am mai vazut asa ceva...

Suntem pe Splai, de la Vitan-Brzesti spre Mihai Bravut.
In dreapta este str. Chiciurei si acum, vazand poza, se pare ca acolo are sediu/punct de lucru Delta ACM...

Banuiesc ca un baiat dastept si-a parcat masina fix pe trecerea de pietoni...



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Cum arata Piata Constitutiei astazi la 14.30, in pregatirea marii "Fantaniade"....


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry


Ionut

Mai ceva ca la Barcelona, Dubai sau Caesar's Palace. Bine ca avem circ. Infrastructura rutiera si transport in comun civilizat... mai greu. Circ sa fie.