[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rota

View din SKY tower spre proiectul Aviației Tower by Radacini



si Proiectul Equilibrium by Skanska

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TibiV

Dristor, duminica 29 iulie 2018...

Pe Calea Dudesti, vedere (ca sens) spre Depoul Dudesti si In City...

Vedere in sens invers, spre Mihai Bravu

Bai, ejti nebun ?!?!...

Nu mai exista trotuar ?!....

Ba exista, dar in panta... Dar sa vedem la iarna....

Bine, daca nu vrei pe "rampa" poti sa o iei pe scari....



... scari care te duc aici....

... unde din cauza aerisirilor RADET erau pe putin 40 de grade Celsius... La iarna va fi bine, dar in iulie este crima!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

"Geniala" lucrare....



Ce frumos poti invata copilul de cateva luni, inca in carucior, sa faca drifturi printre copaci...

... daca copacii vor rezista.

Vedere spre Camil Ressu

In intersectie

Vedere inapoi spre Depoul Dudesti
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Curtea liceului...

... cu poarta unde intre timp au turnat trepte....



Vedere spre Calea Vitan/Splai/Oltenitei...

... platbanda de rupt picioarele noaptea sau iarna.

De aici incolo arata civilizat....

... chiar si in curtea liceului au facut o alee cu pavele...

... dar intrarea in liceu este tot neterminata.

Macar acum nu se mai parcheaza pe banda 1, deci sunt 2 benzi "reale" de circulatie...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dar cei de la NetCity mai au de lucru.

Interesant capacul asta "clatinat"....

... sub care gasim fire si pompe

In continuare arata bine....



Interesant ca aceste...hmmmm... borduri... Exista si in varianta "curbilinie"...

Iar acum ultima poza "din pachet", importanta fata de ...

... imaginile "istorice".

Quote from: TibiV on June 19, 2018, 06:33:46 PM
Ca sa fie mai limpede amploarea lucrarilor pun si imaginea Street View din august 2014. Vedere spre Calea Dudesti.

Acelasi loc duminica, 17 iunie 2018.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Eu simt pe propria piele utilitatea acestei lucrari. Inainte, din cauza ca masinile parcau pe banda 1 pe Mihai Bravu exact in dreptul refugiului de dupa intersectie, era blocaj mereu acolo. Acum se circula fara probleme.
Si nici nu ar fi putut ridica masinile, pentru ca platforma ar fi blocat si banda 2.
In plus arata mult mai bine si pavajul permite apei sa se infiltreze in sol, astfel ca pomii nu se vor usca.
Este acea bucata mica de pe dudesti, cu aerisirea Radet (care paote fi ocolita pe acea rampa) si copacii cam desi, dar eu consider ca au gasit cea mai buna varianta posibila, iar traficul pietonal cam lipseste pe acolo.
Sa puna si cateva bancute si sa vezi ce bune vor fi aerisirile radet la iarna.  :D
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Cristi N

Tibi ti-am furat poza asta si le-am trimis o sesizare celor de la Luxten desi stiu ca nu e vina lor dar cred ca tabloul electric este pentru reteaua de iluminat.

Asta ar fi reclamatia:
QuoteIn urma lucrarilor de reamenajare a trotuarului efectuate de primaria S3 a ramas o platbanda de otel incolacita pe trotuar langa un panou electric. Presupun ca panoul respectiv apartine retelei de iluminat stradal aflata in administrarea dumneavoastra. O imagine cu situatia prezentata puteti gasi la adresa: https://i.imgur.com/2McvQfB.jpg
Va rog sa remediati situatia prezentata mai sus desi stiu ca nu este rezultatul lucrarilor efectuate de SC Luxten SA. In cazul in care situatia nu este de competenta dumneavoatra va rog sa imi redirectionati reclamatia catre institutia competenta sau sa ma contactati.

In poza asta avem o electrovalva, probabil comanda instalatia de aspersoare pentru spatiul verde.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Nu stiu daca s-a mai pus declaratia asta aici:

Quote"Mă bucur că există în acest moment în cadrul Companiei Municipale Dezvoltare Durabilă o echipa tânăra, o echipa profesionistă și entuziastă formată din urbaniști, arhitecți și peisagiști, care elaborează deja proiecte pentru construcții funcționale, cu termene minime de concepție și execuție. Spre deosebire de anii precedenți, în care durata de proiectare era îndelungată, estimările de proiectare actuale sunt, în funcție de tipul de proiect, între 3, 6 și 9 luni. Vorbim de investiții vitale pentru Capitală, oraș încă deficitar la capitolul infrastructură sportivă, culturală, medicală și locativă. Bucureștiul are nevoie de infrastructură modernă pentru sănătate, dar și de spații performanțe pentru sport și cultură și, așa cum am promis, prin Holdingul Municipal București-Capitală Europeană, vom dezvolta proiecte sustenabile, într-un interval de timp rezonabil, așa cum se întâmplă în celelalte capitale din Europa", a mai spus primarul Capitalei.

sublinierea imi apartine :D
Sursa
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Valentin


rota

Catedrala Mântuirii Neamului by STRABAG



Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dr4qul4

Se misca si aici la fel ca la autostrazi. Ma asteptam sa ii dea viteza sa fie gata de centenar. Norocul lor ca nu au nevoie de exproprieri suplimentare sau relocari de retele inexistente in SF. Sau de lilieci si ursi.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

perfidus

^^ Valentin problema este ca nu numai arhitecti si urbanisti iti trebuie cand iti propui sa reactualizezi SF-uri pentru reamenajari de noduri rutiere, gen pasaje subterane Piata Delfinului sau supraterane pe Doamna Ghica.
Bine, declaratia este eminamente politica (sa-si sustina ideile cu holdingul municipal, loc cu umbra si de relaxare pentru toate neamurile de prin primarie), poate au totusi si vreun inginer doi (tineri si entuziasti, asa cum ii place doamnei primar). Dar Companiile astea nu sunt obligate sa-si publice organigrama si conducerea, si adevarul este ca nu stim mai nimic despre adevaratul profesionalism din interior.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rota

#433

Daca mentin ritmul, termina pana in decembrie. Structurile metalice pt turle sunt realizate in proportie de 90% si mai au la turla principala.
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

marius200