[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stangabriel

Abia acum s-a rezolvat , avem 2 cu 2 benzi pe Sisesti.

Am o mare problema cu semaforul de pe Vacarescu stanga pentru Fabrica de Glucoza. Tine exact pentru 3 masini cu demaraj puternic.Sper ca au alta varianta cand vor largii fabrica de Glucoza, mai departe A3...

Ma uitam la reabilitarea Bulevardului Pantelimon.
Mult asfalt, multe borduri , mai putin trotuar si mai putine locuri de parcare. Deci tot pe bulevard in spic se va parca. 

Statiile de autobuz de pe Iancului sunt direct in noroi....e jale in perioada asta. Incredibil!!!!!


dr4qul4

Aici e vorba si de cunoasterea legislatiei. Am impresia ca multi soferi circula din amintiri.
Am vazut multi care nu stiu ca, daca ai semafor de stanga, NU mai ocolesti centrul intersectiei, si NU te mai intersectezi cu cel din sens opus.
Acelasi lucru se intampla si la intersectia cu Sos Pipera, unde ar tb trasate marcaje, deoarece virajul la stanga trebuie facut in diagonala si pare mai simplu sa ocolesti, prin dreapta, centrul imaginar al intersectiei.

NU conteaza ca ieri ai circulat altfel, daca ai un semn nou\semafor, atunci trebuie sa circuli dupa noile reguli!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

stangabriel

Pai sora mea tocmai a luat carnetul si instructorul i-a spus gresit. Asta e alta problema, inveti doar sa iei carnet, nu si sa conduci ok.

Dar la intersectia Barbu  Vacarescu/Fd Glucoza se circula corect, sensul opus are rosu total, dar dureaza verdele pe aceasta relatie maxim 6 secunde. Se trece pe rosu dupa .

dr4qul4

eu am observat si acolo acelasi lucru. Cand au pus semafor de stanga au mai adaugat si o banda. Acum avem 2 pentru inainte si 1 pt stanga.
De foarte multe ori vad pe cate unul care, pentru a vira la stanga, ocoleste centrul intersectiei...si blocheaza tot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

igorashu

Asta cu neocolitul centrului intersecției e unul dintre "piticii" mei. Unii dintre șoferii cu care am discutat pe tema asta motivează că nu au vizibilitate...
Singurul loc unde am văzut că se practică în mod constant și nu se blochează circulația e la Floreasca cu Eliade/Ceaikovski. În rest e haos: Lizeanu, Nerva, Unirii, Decebal, etc.

dr4qul4

ce vizibilitate iti trebuie cand ai semafor?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Va rog discutati pe topicurile dedicate.
Acesta este mai mult topic de fotografii, nu de discutii.

Multumesc!

Telvanni

Strada Eremia Grigorescu (sens unic dinspre Parcul Gradina Icoanei spre Piata Lahovari, strada cu Teatrul Tandarica).
Va fi o cafenea in aceasta locatie.


Asa arata cand Antreprenorul General a preluat-o (Alex Art)


Inainte de renovare si modernizare.


Asa arata acum.


ATENTIE, totul e facut cu spray (graffiti)






TibiV

Super !
Felicitari celor de la Alex Art !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry


Telvanni


anacronox

#191
azi de dimineata cand Strada Monetariei era blocata de cei care lasau copiii la scoala si trotuarul din fata Muzeului Taranului Roman era plin de masini parcate 3 echipaje de politia rutiera se relaxau la un suc la Clubul Taranului Roman.

data viitoare vin cu dslr-ul sa ii prind si pe stimabilii in misiune. Problema e ca aproape in fiecare dimineata cel putin 2 masini de politie rutiera sunt acolo (Autospeciala Passat MAI, autospeciala BMW MAI, motocicleta BMW MAI)


TibiV



Daca nu v-ati dat seama, sub plasa de protectie este Observatorul Astonomic de pe Lascar Catargiu...
Si, chair daca poza este miscata, panoul arata clar ca se face cu fonduri UE.
Termenul de finalizare de pe panou este 31.12.2015...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

In sectorul 1 au prea multa vopsea. Asa ca s-au gandit la un nou tip de marcaje pentru delimitarea parcarilor (bineinteles au mai redus nr de locuri de parcare ca sa poata da amenzi mai multe):




PS. Unde este acel semn de sens unic avem intersectia cu o alta straduta cu sens unic unde sunt cele 3 treceri de pietoni de 5 m latime (vopseaua deja s-a sters pe ele).

Se pare ca banii sunt sifonati in continuare la Chiliman pe mosie.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

panzer

pai putem sta fara caldura... marcaje sa avem...