[CT] Infrastructura feroviară urbană Constanța

Started by Harry, August 23, 2023, 12:47:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

#15
Știu cum este zona, am trecut de sute de ori pe acolo înainte să se facă A2, mergeam pe la Nazarcea.

Oricum, dacă mai trăiesc când se apucă de modernizarea asta, o să vă țin la curent de la fața locului. Deja imi pun deoparte bani de GoPro 25, sper că încep lucrarea până apare.

Și promit că iau bilet și mă urc in primul tren de călători spre Kogălniceanu.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Din ce am inteles se va face foarte repede. Prima etapa va fi conexiunea cu AFB si dupa cea cu CND. Fiind in regie proprie se vor evita intarzierile legate de licitatii si contestatii. Eu sunt f optimist legat de proiectul asta.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer

Directorul zice că finanțarea va fi prin CEF [Connecting Europe Facility / Mecanismul pentru interconectarea Europei]


shift2rail

^ "ce inseamna cef": insuportabila deprofesionalizarea media rom (daca a fost vreodata prof)

kitsune

Stai că nu am înțeles: 3 ani pentru studiul de fezabilitate, implementare și licitație? Deci 2026-27 abia ar fi să înceapă (re) construcția... Păi mi se termină bateriile până atunci.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

 :lol:

Pai nu stii ca pentru proiectele din Romania trebuie baterii super-long life?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry


kitsune

Păi ce spune nenea in video?

QuoteCa durată de execuție vom avea nouă luni studiu de fezabilitate, 24 de luni implementarea, plus lunile de licitație în eventualitatea unor contestații
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Nu asculta ce spune Artagea. Sa asteptam ce spun ministerele si cfr-ul.

kitsune

Chiar întâmplător am vorbit ieri cu cineva mai mult decât avizat. Părerea lui? Vise.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

 235 de milioane de euro sunt alocați Constanței pentru trenul metropolitan. 85%  din acești bani sunt fonduri europene, 13% reprezintă cofinanțarea Ministerului Transporturilor. Diferența de 2% va fi acoperită de UAT-urile beneficiare.