[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

StefanCelMare

Au postat cei de la mobilitate Cluj pe Facebook un material foto din Lyon.
Ar fi frumos să se inspire și Clujul de aici.

PS - citisem recent un articol publicat despre un domn arborist care chiar se pricepea la ce spune.
Vorbea despre plantările de arbori de pe malul Someșului, mai ales peste Someș de sala veche.
Din ce spunea el, acolo s-au ales prost speciile de arbori.
Solul este unul pietros, și puține specii rezistă, un exemplu dat de el era mesteacănul, o specie care poate să o ducă bine pe soluri pietroase.
După el, acolo vor rezista puțini din arborii plantați, sau se vor acomoda foarte greu.
De urmărit.
Poate că până la urmă va câștiga natura o zonă fără arbori, cum își dorea nicolaem pe forum.














Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

#181
cu mai putini arbori imi doream. sa nu existe interpretari.
oricum ei nu prea au respectat proiectul si au plantat mult mai multi decat in plansele ofisiale publicate si aici.

eu sunt mai curios ce se va alege de acele "buruieni" plantate in loc de iarba prin alei. acum arata destul de urat, inca nu au inflorit dar au crescut suficent cat sa nu lase omul sa intre in acel spatiu pt joaca sau pus patura.


daca e sa ne inspiram de la Lion sa o facem pana la capat. Asa arata parcul lor central, f aerisit:


iar daca ma uit prin zone de blocuri, sunt din nou spatii generoase de iarba





StefanCelMare

#182
Probabil merg pe ideea de a reduce temperatura pe asfalt în principal, dar evident nu poți gândi totul cu arbori, pentru că ai nevoie și de soare, mai ales în cartiere.
Într-adevăr, vreo 2 luni pe an există riscul să nu fie folosibile acele spații însorite, fiind prea cald.
De asemenea, trebuie udat gazonul pentru că altfel se duce.
Nici la ei în parc pe zonele fără arbori nu arată prea bine gazonul, pare uscat.

nicolaem

#183
am tot repetat aceasi opinie amandoi de zece ori.
1. nu e gazon, e iarba banala+trifoi+papadie.
2. nu e neaparat sa fie udata. poza e din iulie in lion. In Cluj pe malul somesului nu era udata si era f verde tot anul. exceptii cate un august mai secetos. nu vad asa mare problema ca se mai usca 2-3 sapt iarba pana la prima ploaie in septembrie

singura mea "cerinta" e sa poti fizic sa intri in acel spatiu.

alexV

Au "montat" copacii pe st Octavian Petrovici langa parcul Caragiale.



Și ăștia 3, nice touch: