[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Rethinking Somes (Lunca Somesului Mic) - update lucrari

 


doodoo

Quote from: nicolaem on September 27, 2023, 10:32:47 AM...As prefera acel baraj sa nu existe intrucat din cauza lui vara din cauza caldurii apa se supraincazea, cresteau multe alge si mirosea urat. asta desi de 2-3 ori pe an compania de apa scotea din apa camioane intregi de alge in putrefactue.
Compania de apa (CASSA Cluj) se ocupa de canalizare si de reteaua de apa, nu de cursurile naturale de apa !

StefanCelMare

Cred că era vorba despre Apele Române.

klax187

Doua pontoane diferite fata de randari.
La cum sunt asezati polotii, vor fi mai degraba "balcoane" decat aleei pana in mijlocul albiei:

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

Parcul Feroviarilor - update lucrari (de la minutu 3:30)


RobertH

Parcul Feroviarilor - update lucrari


nicolaem

Sunt pregătiți 1262 de arbori cu balot care să fie plantați în acest sezon, la inițiativa Primăriei clujene. Arborii sunt din specii utilizate în mediul urban, precum arțar, tei (tei argintiu), castan roșu, frasini, pruni, ginko biloba ș.a.

Arborii cu balot vor fi plantați pe domeniul public la școli, grădinițe, pe aliniamente stradale, în preajma locurilor de joacă și alte locuri din toate cartierele.

https://media9.ro/marea-plantare-1-262-de-arbori/

dr4qul4

Pruni?
Sa inteleg ca inca se mai face pălincă la Cluj  :D

Nu de alta, dar daca nu aduna nimeni prunele, o sa fie ceva mizerie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dragos76

în sfârșit și o inițiativă de "mentenanță" în ce privește spațiul verde, unde sper să completeze arbori lipsă din multe zone unde câte unul sau altul au trebuit să fie tăiați. Pe unde umblu eu mai des, în Gheorgheni și Andrei Mureșanu, sunt foarte multe astfel de "carii" ce trebuie plombate, dar sunt convins că și în alte zone vechi din Cluj e la fel.
Până acum cam tot efortul (inclusiv de PR) mergea doar pe amenajările noi.

nicolaem

#84
chiar din contra. nu mi se pare deloc mentenanta ci inghesuit copaci aiurea unde oricum is destui.
primaria intradevar face cea ce "cere electoratul"

in practica se vor pune copaci pe orice petec de iarba identificat, cum de altfel s-a facut si anul trecut.

Mentenanta ar insemna toaletare, identificare arbori crescuti salbatici si eliminare etc....

de exemplu, in campania de anul trecut au plantat 3 noi copaci aici:


necesari? nu. dar asta se cere.

Chiar si in video de mai sus in parcul nou, Feroviarilor au plantat prea multi. doar ca inca fiind fara coroana bogata nu se simte asta. arata f frumos iarba aia si era simai frumos sa fie lasat un spatiu mai mare liber sa stea lumea la un fresbee, copii mai mici sa loveasca o minge etc

TVlad

Nu exista simtul masurii; trebuie sa raporteze "productii record la hectar", ca pe vremea raposatului.

dragos76

Sunt foarte multe străzi unde au pe margine loc amenajat pentru arbori. Din loc în loc sunt scuare în trotuar unde sunt arbori. Total necesari, ca să țină și umbră în oraș, nu să te plimbi prin soare. La distanțe total decente, de 7-8 m cel puțin între ei. Mulți din ei s-au uscat și au fost tăiați, deci e perfect ok ca parte din operațiile de mentenanță a spațiului verde să fie și înlocuiți. La astfel de "carii" mă refeream, cum sunt de exemplu pe Andrei Mureșanu, sau Bohățiel, sau Albinii (zona Panemar-Hermes).

Eu credeam (și speram) că această campanie se referă la genul ăsta de (re)plantări de copaci.

alexV

Inteleg(em) ce zici @dragos76, si sper si eu ca asta sa se intample. Am gasit sursa stirii pe pagina primariei, de unde si formularea:

pe domeniul public la școli, grădinițe, pe aliniamente stradale, în preajma locurilor de joacă și alte locuri din toate cartierele.

Ca sunt multe gauri cum zici tu, si pe bulevarde principale recent refacute. In zona CEC/Prefectura am semnalat si eu pe MyCluj arbori uscati/lipsa. E ok daca nu s-au prins toti pomii si dupa ~2 ani copleteaza. Apropo, sesizarea mea a fost, bineinteles, avizata favorabil.

nicolaem

pai tot acolo scrie asa : ..., în preajma locurilor de joacă și alte locuri din toate cartierele.

simtul masurii e pierdut pentru ca e pierdut de clujeni in special. ei sunt cei care cer obsesiv copaci.

uite alt exemplu in zona mea, vreo 4 copaci plantati in ultimii 2 ani pe 50mp. poze street view:



si ce e tare e ca in primavara cand primaria a taiat vreo 2 brazi uscati in zona au aparut pe site-ul de sesizari plangeri ca "se defriseaza si nu se planteaza nimic"

nicolaem

am intrat la sursa 0, FB primarului si putem vedea postarea de ieri cu pozele: