[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

1. Se da un grup statuar pe str Kogalniceanu.
2. Proiectul (castigator in urma unui concurs) de modernizare al acestei strazi prevede coborarea grupului statuar la nivelul pavajului.
3. Niste voci conservatoare cu acces direct la primar se scandalizeaza public.
4. E convocat primarul la fata locului.
5. Primarul se conformeaza vocilor si cere arhitectului sa puna statuii, soclu.
6. Arhitectul cu coloana vertebrala isi "baga diploma"-n prostimea cu primar in frunte, si cere sa fie concediat de pe proiect daca vor altfel.

Am omis ceva?

RobertH

Da.

5.1 Dupa presiunea pe arhitecti, se tine o sendinta si se ia o decizie pe fuga bazata pe emotie ca sa "calmeze spiritele".

5.2 Dupa decizie, cea mai mare voce (sa-l numim Gica contra) care a raportat "problema" defapt zice ca nu e ok ce s-a intamplat. Ca nu e bine sa se ia decizii pripite si ca nu suporta "bullshitu". Defapt poate era bine si fara soclu.

5.3 Se ajunge cu proiectul in alta parte si vocile descopera dupa vreo 3 ani de cand e pus proiectul pe SEAP ca niste pomi vor fi relocati si plantati altii.

5.4 Arhitectul din nou justifica proiectul si incearca sa convinga vocile ca proiectul e gandit in timp si sa dea o anumita uniformitate orasului, sa respecte anumite standarde.

5.5 Lumea se leaga cu lanturi de copaci.

...

7. Arhitectul(sa-l numim Motoc) e concediat de pe proiectul asta si lumea sare de fericire ca s-a rezolvat problema. Acelasi arhitect e angajat si pe alte proiecte.






nicolaem

a, ok, credeam ca erati de partea soclului.
ca de altfel toata preasa lumea orasu etc.....

eu chiar am trecut prin zona si mi se parea ok. acuma nu ma pricep, da creca niste unii cu cartea ( aia de pe statuie ) ar fi ok si sa stea "intre oameni"

cine e "gica contra" ca asta mi-a scapat.

StefanCelMare

#63
Eu la toate discuțiile astea remarc tăcerea totală a UBB.
E fix în curtea lor vorba aia, și problema cu soclul, și aia cu arborii.
Oricum estetica este și va fi un subiect de discuții.
Unora le place albastru, altora roșu. Nu cred că e mai bine fără soclu sau cu soclu, e cam tot același lucru.
La fel și cu arborii, sunt motive să îi păstrezi la fel cum sunt motive să îi înlocuiești.
Nu există bine și rău, există doar opinii.
Inclusiv referitor la 'se impune cine strigă mai tare', pot zice că e bine că oamenii se implică în felul în care arată orașul lor. Prefer un oraș în care oamenii se leagă de copaci decât unul în care nimănui nu-i pasă de nimic.
Că se speculează politic, și se face scandal, asta se poate întâmpla mai nou din orice.
Nu înseamnă că ideile de la care s-a plecat sunt rele sau bune, ci doar că unii au interes propriu să facă gălăgie.

alexV

Quote from: nicolaem on September 25, 2023, 09:27:44 PMcine e "gica contra" ca asta mi-a scapat.

Primarul Emil Boc a afirmat ca problema grupului statuar ,,Școala Ardeleana" i-a fost sesizata de Rectorul Universitații Babeș-Bolyai, Daniel David.

StefanCelMare

Interesant, asta așa personal i-a spus-o, că public tac mâlc cei de la UBB.
Mai important în discuție ar fi că arhitecta Adriana Matei, care a făcut grupul statuar, zice că ar trebui soclu.
E creația ei până la urmă, chiar dacă e un spațiu public.

nicolaem

boc e penibil cu 'dezbaterile" lui cu grupu ala de extremisti.
daca UBB a avut o pozitie mi se pare decent ca a comunicat-o mai departe sec oficial sau pe sms la boc, chiar ma bucur ca nu a intrat in scandal prin pozitii publice.

ce imi pare rau e ca mult timp si energie se pierde cu acel grup antidezvoltare. partea buna e ca am auzit ca vor candida la CL. cea ce e ok pana la urma. nu imi place statul pe margine si facut tot timpul scandal.

alexV

Quote from: StefanCelMare on September 26, 2023, 12:04:33 PMarhitecta Adriana Matei, care a făcut grupul statuar, zice că ar trebui soclu.
E creația ei până la urmă, chiar dacă e un spațiu public.

Ea e co-arhitecta soclului statuii. Statuia in sine e opera sculptorului Romul Ladea.
Statuia initial nu avea soclu.  O:-)

StefanCelMare

#68
Soclul inițial avea apă în loc de iarbă.
Cred că soclul dacă s-ar reface cu luciu de apă ar putea fi chiar interesant.
Aș fi curios dacă arhitectul de proiect a știut asta, ideea de a face luciu de apă acolo nu este rea deloc.
Pe de altă parte, nu știu dacă au schimbat conductele în proiect, dacă mai sunt acolo.

nicolaem


klax187

In albia Somesului din cartierul Grigorescu, se foreaza piloti in dreptul celor doua platforme de beton care ieseau un pic in exteriorul malului.
Locatia pe maps e undeva in fata noii policlinici RM, si pe unde e parcul la Butuci.

Ma gandesc ca executa acele pontoane care erau si in proiectul arhitectului, dar dupa cunostinta mea, nu s-a primit aviz de la Apele Romane.
Trag concluzia ca nu a fost planuita lucrarea pt ca au nenorocit aleeile nou turnate cu senilele forezei.




(Pilotii se foreaza DOAR pe malul stang)



Powered by API/PUM imgur uploader

(Fara poze pt ca eram la alergare  :D )

nicolaem

si eu stiu ca aurenuntat la idee.
si e bine asa, nivelul apei nu e atat de constant pe cat credea arhitectul. plus ca vor fi doar un aspirator de gunoiaie ( da stiu se pot curata dar realitatea e alta.

e posibil strict acolo la Butuci sa faca ceva intrucat exista minibarajul ala de la Pod Garibaldi care daca e ridicat sa regleze nivel in acea zona.
As prefera acel baraj sa nu existe intrucat din cauza lui vara din cauza caldurii apa se supraincazea, cresteau multe alge si mirosea urat. asta desi de 2-3 ori pe an compania de apa scotea din apa camioane intregi de alge in putrefactue.

de 2 ani de cand e santier si barajul desfiintat, apa curge normal si nu mai is alge deloc (si evident nu mai pute)

StefanCelMare

Am eu poze.
E mai sus de butuci, spre podul pietonal dinspre Grigo.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

Da, aceasta e locatia celui de-al doilea ponton. Primul e mai in aval si pilotii sunt finalizati.

nicolaem

incepe sa arate tot mai fain. o data ce se dezvolta vegetatia se vede ca aia care criticau betoanele vorbeau aiurea pt ca era santier