[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klax187

Am "fugit" pe langa el, nu am apucat sa il vizitez. Iar de la distanta arata net superior la finisaje comparandu-l cu ce este pe malul Somesului.
Poate reusesc astazi sa dau o fuga si sa fac niste poze de la firul ierbii.

Ce-i drept, si marimea proiectului este incomparabil mai mica, deci nu a fost nevoie sa se faca optimizari.

nicolaem

Am fost eu acum 2 sapt. E f ok. Iminplace ca e multa iarba. Banci de lemn cu spatar. Buna realizarea.
Problema e ca nu vad sa se respecte proiectul. Triunghiul din est e tot in paragina. Strazile adiacente fac parte din proiect.

nicolaem

#32
dupa o vizita in zona, pun cateva poze cu spatiile verzi din Palma, oras cu o clima mult mai calda decat orice avem in Romania.
Compar cu "obsesia Clujana" de a avea cati mai multi copaci, inghesuiti si renuntarea la toaletari de frica scandalurilor cu "ecologistii"





vs Centralul din Cluj, unde de din 2012 nu s-a toaletat nimic, iar ce a crescut salbatic a fost lasat sa creasca:
Asta nu mai e parc, e padure:


Este adevarat ca si in Palma sunt cateva zone mai mici cu copacii mult mai desi, dar parcurile urbane mari sunt cele de sus. Exista in echilibru si feluri diferit in care parcurile sunt gandite. in cluj sunt "paduri" fara exceptie.

alexV

E toaletat periodic parcul Central Cluj. Inclusiv taieri de arbori ft grosi, uscati. Stiu fiindca alerg frecvent acolo, dimineata, cand RADP-ul face mentenanta.

nicolaem

#34
am mai discutat noi asta :)
nu ma refer la chestii uscate. ma refer la o toaletare care sa il rareasca si intinereasca cum s-a facut in 2012.
de atunci s-au si plantat au si crescut salbatic copaci noi.

cred ca nu erai in cluj atunci cand a fost reabilitat, asa arata parcul in august 2012, se vede clar ca era mult mai rar ca acum:




problema nu e ca 1 parc e impadurit. ci ca toate astea mai mari sunt impadurite. Spre deosebire de tari din sudul europei.

Detunata:


Babes:

ionutpunctro

^^^ In Palma, precum in majoritatea oraselor din Spania, cantitatea de copaci/m2 este mai redusa din pricina irigatiei (multi copaci, chiar si autohtoni, au nevoie de irigatie pentru a rezista caldurii) iar in ultimii ani bazinele si lacurile de acumulare s-au cam golit in fiecare vara...



Nu se poate compara cu Romania care are parte de precipitatii relativ constante iar vegetatia se poate extinde de la sine

nicolaem

Am pus Palma ca acolo am fost in concediu.
Cand am inceput sa scriu pe forum despre asta am mai facut comparatii cu poze puse aici (pe threadul vecin) cu Roma, Londra, Craiova si Timisoara. Situatia e la fel. Nu am gasit inca un oras mic sau mare in Europa in care toate parcurile principale din oras sa fie impadurite.
Daca va uitati la centralul din Cluj deja iarba e tot mai rara la baza copacilor si nu Untold e de vina.

doodoo

Quote from: nicolaem on September 05, 2023, 08:26:56 PMAm fost eu acum 2 sapt. E f ok. Iminplace ca e multa iarba. Banci de lemn cu spatar. Buna realizarea.
Problema e ca nu vad sa se respecte proiectul. Triunghiul din est e tot in paragina. Strazile adiacente fac parte din proiect.
Sa dea Domnul sa se fi renuntat la pietonalizarea inutila a acelor strazi...Sper ca au avut mintea de pe urma...

PS - arata cam trist acolo la Palma, pe bune...nu zic ca e ok nici sa lasi arborii din parcuri in devalmasie cu anii...trebuie gasit un echilibru...

StefanCelMare

#38
@nicolaem
E o discuție asta cu arborii în parcuri, dar să știi că e foarte greu să schimbi o situație existentă.
Altfel spus, dacă oamenii s-au obișnuit cu un anumit aspect al parcului, foarte greu va fi să îi convingi că e mai bine altfel.
Referitor la comparații, fiecare oraș are și motivele lui pentru care menține parcurile într-un anumit mod.
A spus cineva de cele din sudul Europei corect, arborii au nevoie de irigare suplimentară, de unde apă.
La fel, Londra - cam ca tot UK-ul, are o climă mult mai umedă și înnorată. În UK vei vedea adesea gazon gol pentru că pur și simplu nu există nevoie de umbră, ei nu au problema soarelui prea mult.
Pur teoretic, pe malul Someșului s-a făcut un nou parc acum la fosta sală a sporturilor, acolo am văzut suprafețe mari fără arbori sau cu densitate foarte redusă. Sunt curios cum vor fi primite de Clujeni.

nicolaem

da, e f greu pt ca 10 clujeni is f activi si agresivi la orice creanga taiata.

oamenii in general ar fi apreciat faptul ca exista spatii largi de iarba pentru ca acolo se pot aduna grupuri pt joaca.
ma uit si pe malul somesului... raman pentr acces niste alei si banci atat.
iar mamele cu copii s-au refugiat in parcurile mai mici (ex 14 iulie) sau cel mic de langa restaurant Sinaia.

StefanCelMare

Nu aș zice că sunt 10...
Mai gândește-te...
Părerea mea, dacă faci sondaj, ieși la 80-90% pro arbori acolo și umbră.
Eu când zic că depinde cum s-au obișnuit...
Și repet, nu e fără motiv, România nu e UK să aibă vreme cu nori mai mereu. Umbra aia are logica ei.
Apropo, gazonul despre care spui e cam la fel de afectat de soare full ca de umbră full.

nicolaem

nu stiu de ce insisti cu dezavantajele gazonului. eu tot zic iarba nu gazon.
 
zona "parc la butuci" si altele erau pline de iarba tot anul fara nici o intretinere si irigare.

la fel cu Clima. ba ca in sud nu is copaci ca e clima diferita, in nord nu is copaci ca e clima diferita. E clujul vreo exceptie climatica in europa?

Nu neg ca umbra are rolul ei, dar si soarele are rolul lui, nu?

Legat de ce ar zice clujenii, cred ca ai dreptate. Talibanizarea asta cu copacii a prins enorm. Exemplu concret in parculetul de langa blocul meu a plantat primaria anul trecut 20 de copaci printre cei existenti. In primavara a taiat 3 brazi batrani. Pe grupul de la bloc mai multi vecini au inceput sa acuze ca se taie copacii si ramanem fara copaci si e inadmisibil ce face primaria. Am numarat cei noi, am pus poza pe grup, am scris 20 plantati vs 3 taiati si s-au calmat.

arata-mi tu 1 oras in Europa cu TOATE parcurile impadurite ca la Cluj. Evident ca sunt si impadurite. dar insist pe "toate"
eu gasesc asa:

Munchen



Bucuresti Izvor:


Romanescu, Craiova:


Timisoara

StefanCelMare

#42
Nu există 'iarbă'. Ceea ce tu numești iarbă sunt exact speciile de gazon. Lolium, Poa, Cynodon, Festuca, sunt unul și același lucru.
Și crede-mă când spun, e greu de menținut verde și dacă nu ai arbori, pentru că necesită apă.
Nu știu despre zona la butuci, dar bănuiesc că era cosită, că altfel crește prea înaltă.
Dacă e cosită, sigur, tinde spre vegetație naturală, dar asta nu înseamnă că arată bine, tot bătută de soare e de prin iulie.
Nu există pajiște care să arate OK singură cum zici tu. Pur și simplu, nu există. Trebuie cosită/pășunată și udată. Dacă arată bine singură e pentru că plouă suficient, e umbrită poate zona respectivă, și poate e foarte bătută în picioare (aici, Lolium probabil se instalează, e specia mai rezistentă la călcare). Nu există așa condiții pe suprafețe mari în orașe (pe câmp pot să apară dacă supra-încarci cu animale o pășune). Dacă faci suprafețe mari de pajiște, trebuie cosit și udat, altfel se degradează - fie tinde spre tufărișuri apoi spre pădure, fie vegetația mare se usucă așa și apoi ajungi că trebuie să o arzi ca să scapi de ea.
Că ai adus vorba despre Munich...
Vezi pe grafice, în cele mai seci luni, are ploi cât are Clujul în cele mai ploioase.
Vara la ei mediile lunare rămân la 17-18 grade, la Cluj ajung la 20...
Asta îți spune ceva.
Referitor la alte orașe din România, repet, depinde mult istoricul acelui parc.
Dacă te apuci și tai din arborii existenți în orice parc din orice oraș vei avea proteste.
În sensul să faci loc de gazon.







Powered by API/PUM imgur uploader

TVlad

#43
In parcul Izvor din Bucuresti au incercat sa faca padure dar au uitat sa mai ude copacii pe care i-au plantat si s-au uscat. Au fost vreo trei tentative de impadurire dar cu acelasi rezultat... Plus ca solul e format din caramizile caselor demolate de nea Nicu.

PS: lasati parcul central din Cluj in pace :) Cind vin in oras, acolo imi place sa ma duc, ca e umbra si racoare. Si liniste, in cea mai mare parte a anului...

nicolaem

#44
^ hai ca nu pot sa cred ca tu nu stii, fiind si de specialitate ca iarba neudata rezista f bine 10 luni pe an in parcuri in Cluj

Octombrie langa "La butuci":


iara nu inteleg ce ai cu clima, eu pun orase la intamplare din toata europa si din tara, si insisti ca in unele intre ele clima difera.

TVlad, deacord cu tine, nu am cerut niciodata taiere de arbori.
problema mea e ca in ultimii ani:
- s-a plantat mult ( lumea cere copaci, Boc se lauda cu cati planteaza)
- au crescut f multi copaci salbatici si au fost lasati sa creasca. nuci salcami etc..
- nu s-au mai facut toaletari suficente tot din cauza unor activisti care criticau "masacrarea copacilor"

Nu gasesc acum dar chiar am vazut recent un parculet amenajat in Bucuresti cred ca postari de la ND. Erau copaci plantati ecent dar mult mai rari decat se planteaza in Cluj. Aici is atat de desi incat coroanele lor se intrepatrund cand sunt inca mici, departe de maturitate.