[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klax187

am inteles ca se aliniaza planetele si pana la urma dispare acea parcare...

StefanCelMare

Asta da comedie.
Păi și ce fac acolo, că acum proiectul ăstalalt e terminat.
Sparg și calea de acces cu piatra cubică?

klax187

De fapt, nu se stie daca dispare parcarea...

QuoteReferitor la solicitarea adresată, cu privire la terenul din fața Sălii Sporturilor ,,Horea Demian", vă comunicăm faptul că sunt în  desfășurare demersuri pentru achiziționarea unor servicii de proiectare pentru amenajarea terenului cedat prin protocol de către Ministerului Tineretului și Sportului. Demersurile în acest sens vor fi stabilite după aprobarea studiului de fezabilitate, iar funcțiunea terenului va fi supusă aprobării în funcție desoluția dată deproiectant.
 Estimăm că execuția lucrărilor va fi demarată în vara anului 2024″, au arătat pentru Actualdecluj.ro, oficialii Biroul mass media al Primăriei. 
(Asta era in Noiembrie 2023. Nu stiu detalii mai noi)

https://actualdecluj.ro/parcarea-din-fata-salii-sporturilor-horea-demian-marul-discordiei-intre-primarie-si-sportivii-clujului-ar-putea-intra-in-santier-de-modernizare-in-vara-lui-2024/

alexV


RobertH

Parcul Feroviarilor . E deschis dar inca nereceptionat.


nicolaem

#170
fara poze dar am fost in weekennd (eu si juma de Cluj) pe malurile somesului si aici in Feroviarilor.

Mi se pare exelent acesta din urma. iti o senzatie de aeristit, relaxant, un parc adevarat.

Dincolo pare ca va fi foarte apreciat de oameni. era atat de aglomerat incat pe acele alei ma plimbam ca prin mall, trebuia sa am grija sa ma feresc de grupurile de oameni din sens opus.

A avut multe critici acel proiect dar scopul fiind " intors fata spre SOmes", cu siguranta a reusit. Niciodata in trecut nu am vazut atat de multa lume in zona. Pare ca lumea prefera o alee curata (beton/granit etc) pe care sa se plimbe imbracat "de duminica".

LRadu

:lol: exact pentru asta intrasem si eu sa scriu, ca am impresia ca jumatate de Cluj a fost in weekend pe malul Somesului, "betoanele" acelea atat de ponegrite erau arhipline de oameni. Ca sa fiu putin ironic, betoanele erau pline, dar pe langa ele nimeni  :lol:

Se vede ca inca mai trebuie sa se inchege, sa treaca un sezon peste ele ca vegetatia sa isi intre in drepturi si sa se aseze (in special iarba) dar cele 2 proiecte, feroviarilor si malul somesului, sunt de mare succes si orasul avea mare nevoie de ele. 

RobertH


alexV

Un proiect bun de la Arhibox Cluj. Aceiasi care au proiectat si viitoarele piste velo de pe blv. Observatorului, dar acolo avem diferente de opinie. E in panta pronuntata parcul, iar aleea in forma de S care serpuieste de jos de la benzinarie pana sus la Profi ofera persoanelor cu mobilitate redusa - inclusiv parinti cu carucior - access 100%. Superb.

Toaleta e functionala. Cu cardul. Sunt si minusuri. De exemplu doar doua hinte intr-un parc de cartier e mult prea putin. Copiii vin in valuri sambata si duminica la amiaza. Se deduce ca proiectantii n-au copii inca.

Executia e de nota 8 si se poate imbunatati pana la receptie. Nu stiu zau cum reusesc sa toarne trotuarele de crapa la 15 centimetri distanta de rostul prevazut.



Apropo, sunt in video. :) Nu stiu daca tu filmezi, sau doar preiei de pe canalul de YT "Legat de Cluj". Am auzit bazaitul specific dronei.

RobertH


klax187

Crapaturile astea sunt si pe malul Somesului din pacate  :(

mateisn

#176
Am fost si eu azi pana in parcul din Observator. Arata decent, mai aveau de finalizat cateva detalii. Ce mi-a sarit in ochi in schimb a fost faptul ca in mijlocul acelui spatiu verde lasat fara copaci este un canal incadrat intr-o bucata de beton de 2 x 2 metri. Numai bun sa se poata lovi cei mici..



(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

Sa vezi și să nu crezi, au adăugat 4 cadre cu balansoare (hinte) direct pe gazon. Îmi retrag cuvintele la adresa proiectanților :)

Deci 8 balansoare nou instalate, și după vedeți  din plin utilizate încă de dimineață:



În altă ordine de idei, arhitectul Tiganas a făcut un review detaliat într-o emisiune pe Facebook la Media9.

Critici:
1) proiect fără concurs de soluții, contrar agreementului cu primăria.
2) continuat: elemente fără noimă care puteau fi corectate printr-un feedback în cadrul unui concurs de soluții.
3) lipsa conectivitate cu blocurile din jur: e îngrădit pe sud, respectiv nu are treceri pietonale către nord pe blv Observatorului.
4) execuție amatoriceasca în destule locuri. Zone unde arată deja a "50 de ani vechime"

Totuși, overall un proiect de bună calitate, și foarte bine venit.

neobluenet

Va invit in Parcul Farmec sa vedeti cum va arata noroiul de sub balansoare peste vreo 2-3 luni. Am facut cerere pe MyCluj pentru pavaj cu dale de cauciuc si am primit raspuns ca anul asta, daca vor avea bani, se va face.

alexV


Par extinse zidurile și fundațiile antice de sub Parcul Caragiale.


Plăcut impresionat de calitate. E drept, n-au "joc" dalele. De fapt, n-ar trebui să fiu impresionat de ceva normal :)