[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zol21

Ce conteaza utilitatea sau sa arate bine.. "civicii" sa fie fericiti...

Xander

Cel din dreapta va creste si nu va deranja pe nimeni. Trebuie doar un pic de rabdare.
Cel din stanga, daca se va prinde, va fi ok dpdv coronament cu cel existent deja. Copacii incap unii de altii, spre deosebire de oameni.
Cred ca e un pic cam mult excees de zel in evaluare, altii si-ar dori mai multi copaci prin zone urbane si nu au.

StefanCelMare

În general, cred că e ok sa plantam arbori pe ideea că vom avea veri din ce in ce mai călduroase, și umbra ajută.
Pe de altă parte, dacă e să lași unele zone deschise, alea de lângă Someș erau printre puținele unde se justifică și estetic și prin prezența pânzei freatice foarte sus (zona respectivă arăta suspect de bine și înainte de amenajarea parcului, în sensul că iarba nu era arsă nici în august!).
Acum e prea târziu. Dă foarte prost în presă să scoți arbori. Nu doar la 'civici', în general opinia publică e pro arbori (era un sondaj mai vechi, ceva de genul 70-75% din populația orașului susține că e nevoie de mai mulți arbori - de ce credeți că se plantează in draci, pentru că vine campania și dă bine).

nicolaem

opinia publica gresita se formeaza (si) cand doar unii isi exprima public parerea.
pun pe aici poze pe subiect doar sa arat ca s-a trecut in extrema opusa.

Ma indoiesc ca mai stiu macar 50 de clujeni ca noi aici in unanimitate de data asta am spus ca is prea multi copaci in acea zona.
Fiind si abia plantati inca nu se observa.

StefanCelMare

@nicolaem
Eu pot argumenta și invers, să știi  :lol:
Clujul nu are absolut nicio zonă pe malul Someșului amenajată natural. Natural înseamnă: sălcii, plopi, ulmi, frasin ici colo.
Nu există, singurele zone ocupate de arbori sunt greu accesibile și ne-amenajate.
Trebuie să recunoaștem și că lipsește și asta.
Nu zic că ar trebui să fie zona de peste Someș de sala veche, dar undeva ar trebui să fie. Malurile sunt chele și în general betonate. Să recunoaștem și că există argumente pro stilul natural, și că acesta e complet lipsă la Cluj.

PS ce au pus ei peste Someș de sala veche e aiurea, nu cred că sunt plop sau ulm, sălcii exclus. Plus sunt foarte în interior, malul efectiv e tot golaș.

StefanCelMare

Exemplu: Crișul la Oradea.
Sincer, care parte e mai estetică?
Nu cred că vrei sondaj public.





Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

#156
Nu prea poti argumenta pt că nu e adevarat... Pentru că sunt multe zone sălbatice cum zici. Faptul că nu știi unde sunt si nici nu te plimbi pe acolo spune multe despre utilitatea lor....

Cât despre Oradea pare o varianta frumoasa. Stai pe beton și admiri copacii de pe partea opusa.fiecare mal cu rolul lui. Nu e urâtă amenajarea. Mergea și la Cluj în zona pod Horea. Eu nu critic că is copaci. Critic că se plantează tip porumb cu efect unitar de pădure.diversitatea ar fi mai buna. Pare că Parcul Feroviarilor e perfect. Are și zone sălbatice langa apa. Și alei și copaci și spații verzi.

PS postez live de lângă pod Garibaldi de la Soare. E plin de lume la plimbare.


LE Comparatia cu Oradea nu e in folosul tau, e fix invers. Te-ai grabit. Sunt mult mai multe zone de iarba simplu deschise decat la noi. Ba mai mult poza pusa de tine de sus malul arata asa:



ditanta intre copaci acolo e de 40m fata de 4 metri la cluj.
mai esti sigur ca vrei sa votam?

StefanCelMare

#157
Eu am fost la Oradea in vremea când lângă primărie era un zăvoi superb, cu sălcii bătrâne, plopi.
L-au tăiat între timp.
A fost un scandal atunci la Oradea.
Poza pusă de mine ca referință e ceea ce a rămas și la ei.
Știu că nu este compact, nu am spus niciunde că ar trebui să fie sălcii compacte pentru ca malul să fie natural. Asta apropos de denaturarea mesajului celuilalt, că văd că e o modă cu 'straw Man attack'.
În zonele cu densitate populațională mai ridicată, cartiere vechi/centru, Clujul nu are nici măcar ceea ce am postat eu ca exemplu din Oradea, deci argumentul meu rămâne să știi. Nici măcar zona aia cu sălcii adulte sporadice nu o avem.
Motivul principal îl reprezintă digurile de beton. Avem două zone fără dig betonat, plaja și zona peste Someș de sala veche. Niciuna nu este amenajată natural.
Din nefericire, primii 4-5 metri de la apă sunt 95% sau peste beton sau golași.
Există un argument aici, dacă nu-l pricepi ești rău viitor sincer.

StefanCelMare

#158
PS - îmi mențin părerea că dacă pui la vot mal cu sălcii dense versus ce vrei tu ca stil parc, vei pierde detașat un vot public.
Cred că și mal cu sălcii adulte stil poza de mai sus din Oradea ar câștiga detașat versus gol gol.

PPS argumente pentru arbori pe marginile apei mai sunt, să știi.
Mai ales arbori bătrâni.
Cuibăresc păsări în ei.
În scorburi mai pot găsi adăpost lilieci care consumă din insecte. Și păsările le consumă.
Altfel spus, nu mai ai nevoie să dai cu insecticide, sau nu așa des (lângă apă apar mereu musculițe, țânțari).
Arborii adulți și bătrâni lângă apă întrețin ecosisteme întregi, au rolul lor.
În traducere, un mal cu sălcii și plopi e un mal viu.
Cel cu gazon sau beton...

nicolaem

#159
nu prea inteleg sincer ce vrei de fapt, la fiecare postare ma contrazici afirmand ceva ce eu nu am zis cea ce devine enervant.
sa fie salcii, sa fie zone salbatice sa fie plopi sa fie pasari si de toate. am zis eu sa nu fie?
ba chiar sunt astfel de zone in oras si e bine ca sunt. nu imi e clar daca nu le cunosti sau nu sunt in zonta ta de interes. nu vad legatura cu ce am postat eu.

am zis doar ca plantarea de copaci "matricial" la 4 m distanta nu e ok pe absolut toata zona Garibaldi-Pod Manastur. mai ales ca nu s-a respectat proiectul.

StefanCelMare

Eu am argumentat și pro și contra arbori în acea zonă.
Ideea pe care am vrut să o subliniez este că e nevoie de mediere, și nu are nimeni 'dreptate'.
Nici măcar experții despre care spui.
Depinde ce expert aduci, un peisagist sau un biolog.
E mai greu să înțelegi că nu există corect și greșit, există implementări mai mult sau mai puțin reușite, iar gradul de reușită *spoiler* este subiectiv.
Traducere, dacă ție nu-ți place, ești liber să spui că nu îți place, nu că e greșit tehnic.
Ca să nu mă acuzi că-ți pun cuvinte în gură:
"opinia publica gresita se formeaza (si) cand doar unii isi exprima public parerea".
Nu există opinie publică greșită sau corectă, există păreri, gusturi.
Ce ție ți se pare greșit, altuia i se pare corect.
E cam ca aia cu fiecare vrea autostradă prin apropierea orașului lui (dar nu aproape de casa lui).

nicolaem

#161
Quote from: StefanCelMare on January 04, 2024, 12:44:43 PMPeste apă de sala veche au pus doar ca să iasă la număr, au apărut niște cifre în ceva reclamă de-asta cu câți arbori s-au plantat.
Era bine să rămână mai deschis spre Someș.

Quote from: StefanCelMare on January 07, 2024, 11:21:16 AMdacă e să lași unele zone deschise, alea de lângă Someș erau printre puținele unde se justifică ... iarba nu era arsă nici în august!).
Acum e prea târziu. Dă foarte prost în presă să scoți arbori.


asta am zis si eu
asta ai zis si tu
asta au zis si proiectantii conform planselor.

deci e un fel de unamimitate. Proiectul e executat altfel.

mai departe, repet nu inteleg ce vrei pare ca "cauti galceava" ca sa citez ceva din zona lui stefan cel mare.

doodoo

Aici e culmea culmilor in materie de plantare aiurea, deja coroanele se calaresc...

Asta este o eroare de proiectare, nu vad alta explicatie aici...

klax187

In a doua poza nu e eroare de proiectare, ci eroare de "lobby" la minister.
Daca se renunta la parcare, acolo nu mai era nevoie de acea alee cu piatra cubica.

Departe gandul meu sa ofer un pardon la magaria care e acum... E jenant de-a dreptul.

doodoo

#164
Daca trageau pista de biciclete 3-4m mai spre Somesul Mic totul era cat de cat ok dpdv vizual si functional :) asta nu inteleg, de ce a ramas in halul asta...