News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CJ] Infrastructura verde în Cluj-Napoca

Started by nicolaem, July 17, 2023, 04:36:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LRadu

De acord in mare cu ce spui @klax187 si inteleg principiul, dar cred ca trebuie gasit un mic echilibru in care mai oferi si cateva variante de parcare. Eu peste tot pe unde am fost, in toate metropolele intr-adevar sunt limitate locurile de parcare si sunt multe parcuri si piatete, dar peste tot am gasit si parcari (subterane sau supraterane). Clujul pare ca are tendinta sa elimine tot, fara a oferi nimic la schimb.

Si desi in cea mai mare parte inteleg modificarile spre a se diminua locurile de parcare aici mi se pare ca s-a fortat. se putea putin reconfigura parcarea sa arate mai decent, dar era utila chiar pentru situatiile cand nu vroiai sa intri in centru. Eu o foloseam uneori cand ma duceam in parc, sau cand aveam treaba in zona piata muzeului pentru a nu mai intra in centru.

Beneficiul (o zona de scuar nefolosita) intr-o zona care este ori cum foarte verde si aerisita, in acest caz mi se pare prea mic si as fi preferat mentinerea parcarilor.

nicolaem

stefan in P Avram Iancu s-au desfintat deja zeci de parcari. toata banda estica de la cipariu in 21 decembrie.
la fel.

klax, nu prea merge nici cu primaria trebuie sa asigure parcari.
tot revin cu exemplu din jurul blocului meu, zona f aerisita acum cativa ani. tot mai multe masini semiabandonate, tot mai multe familii au a 2 si a 3 masina. prin un loc de parcare "semiilegal" si o lasa acolo cu saptamanile.

StefanCelMare

#107
La scuarul de la Astoria din spate de acord că poate nu mergea ținut cu 20 de locuri de parcare.
Dar vreo 10 decente se puteau trasa.
În fine, măcar sper ochească unul din localurile din zonă scuarul și să pune mese vara.
S-ar preta.

PS - pe strada Petrovici pe lângă parcul Caragiale, nu pot pricepe de ce se desființează complet parcările.
Se putea lăsa o bandă, fie și pentru electrice.
Iar parkingul de la Piața Mihai Viteazu, blocat decenii în procese, ar trebui reluat, fie și cu amplasamentul mutat spre parcarea de suprafață de acum de la casa de bilete CFR.

doodoo

Quote from: StefanCelMare on November 02, 2023, 09:15:28 AMÎn fine, măcar sper ochească unul din localurile din zonă scuarul și să pune mese vara.
S-ar preta.
Pai fii sigur de asta, cam asta e idea si pe malul Somesului in multe locuri amenajate ca piatete cica...de fapt smecherii de partid vor face terase si $$$...
De fapt asta o fi fost unul din scopurile proiectului :(

StefanCelMare

Nu m-ar deranja să văd ceva baruri pe Someș. Nu ai nimic acum. O cafea nu poți să bei cu vedere la apă pe o terasă. Era la pod pe Horea dreapta cum mergi spre gară ceva, dar în zona construită. Pe zona verde cât de cât nimic.

nicolaem

doodoo le cam des vorbesti doar sa te afli in treaba. in primul rand nu e nici un spatiu lasat pentru asta.
si in al 2lea rand, ar fi chiar frumos sa se intample.
ar fi o optiune  vechiul cotton care ar merita ceva mai mult

klax187

Apropo de Cotton, ar trebui sa fie nebuni sa nu isi darame gardul ala...

RobertH

https://media9.ro/gata-proiectul-receptia-malurilor-incepe-in-15-noiembrie/

QuoteProiectul pentru reabilitarea malurilor Someșului intră în procedură de recepție în 15 noiembrie, a anunțat primarul Emil Boc. Inițial, primarul vorbise despre începutul lunii.
S-a realizat un culoar velo-pietonal, un nou pod velo-pietonal, noi piste pentru bicicliști, zone de joacă, relaxare și sport.

957 de arbori noi s-au plantat pe malurile Someșului.

,,Vor fi realizate îmbunătățiri în anumite zone în urma observațiilor din teren și a analizei mesajelor primite de la cetățeni – spre exemplu, sistemul de iluminat public prevăzut va fi completat de sisteme localizate în zonele evaluate ca fiind insuficient iluminate la acest moment", a transmis primarul.

Proiectul are la bază rezultatul unui concurs internațional de soluții și a fost implementat cu fonduri europene. Intervenția s-a realizat practic pe 14,7 km în lungul Someșului, în total – luând în considerare ambele maluri.

Investiții realizate în cadrul proiectului:
– remodelarea malurilor Someșului în vederea unei mai bune accesibilități pietonale la apă, spațiile publice de pe ambele maluri sunt refăcute
– zonele verzi se extind – suprafaţa totală din zona Grigorescu creşte cu 1,2 hectare
– creşte numărul de arbori, fiind plantate mai multe specii locale – 957 noi arbori
– construirea de piste și extinderea traseelor pentru bicicliști, zone de parcări pentru biciclete
– construirea/modernizarea/extinderea de zone și trasee pietonale, respectiv creşterea accesibilităţii şi atractivităţii pietonale
– realizarea unui nou pod pietonal/velo (zona Grigorescu)
– investiții destinate transportului electric și nemotorizat
– investiții în zone de sport, terenuri, zone de fitness în aer liber, zone de relaxare
– amenajarea unei plaje urbane și zone de joacă pentru copii
– amplasarea de gradene și platforme, instalarea de mobilier urban, cișmele apă potabilă etc.
– modernizarea și eficientizarea sistemului de iluminat public – sisteme cu aparate de iluminat LED și sistem de telegestiune.

Pun si niste poze de pe pagina de fb a primarului care le gasiti si in articol. Inainte sa pun pozele generale, am eu treaba cu doua chestii :

1. Ma intreb de ce nu au colorat si aici pista de biciclete. Parerea mea e ca ar arata mai bine si ar "avertiza" pietonii ca nu e trotuar.



2. Problema vandalizarii in Cluj. Am vazut la fiecare proiect nou dar si pe cladiri vechi, peste tot obsesia asta a unora sa mazgaleasca. Nu ii zic graffiti pentru ca nu are nici o treaba cu arta aia. Chiar nu o inteleg si primaria pare ca nu o ia in considerare. Au cumparat un aparat pentru curatare dar cam atat, nici nu se stie daca e functional.




Restul pozelor:

































Powered by API/PUM imgur uploader



ijwtsh

E amenajata si deschisa si continuarea malului pe partea cu Rozelor? Tin minte ca am vazut ca se lucra la ea mai demult.

klax187

#114
Cu cata nerusinare si nesimtire se poate minti in administratia asta, ma socheaza.
Proiectul NU este terminat.
Daca s-a inceput receptia in zonele unde nu se mai lucreaza, nu inseamna ca proiectul e terminat.
Daca a trecut (cu mult) termenul limita de finalizare, nu inseamna ca proiectul e terminat.

In zona parcului Rozelor, aleeile inca nici nu sunt definite, daramite terminate.
Intre podul pietonal de la hidrocentala si strandul Sun inca nu avem aleei.
Luminile de pe toata lungimea santierului inca nu sunt conectate in asa fel incat sa functioneze.
Cred ca doar 20-25% din banci au lemn montat.
Scarile catre Somes inca nu sunt terminate in multe puncte.
"Balcoanele" care intra in albie inca nu sunt terminate
Pe 1 Decembrie inca se monteaza balustrade (urate cu spume)
Pe Dragalina inca se lucreaza serios
Inca nu au fost inlocuiti arborii uscati
Inca nu a fost plantata vegetatia acvatica cu care se laudau
Toaletele publice nu sunt racordate
Spatiile de alimentatie publica inca nu au ajuns in santier.

Nu mai continui, ca va plictisesc...

klax187

In conceptia primariei, asta inseamna un proiect terminat:
(Pozele exemplufica situatia proiectului doar in jurul podului nou)
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

din ce stiu eu fac receptia pe bucat. nu stiu de ce, poate sa se laude de mai multe ori.

de exemplu platoul sali sportutilor e receptionat.

RobertH

Da, cred ca vor receptiona etapizat. Primul va fi malul stang.
 
Dar are dreptate si @klax187. Primarul a formulat treaba asta ca si cum tot proiectul e gata. Probabil pentru ca e sub presiune de ce dureaza atat de mult asa ca inchide santierul pe anumite sectiuni.

Ce mai e adevarat e ca firma a demonstrat clar ca nu a fost pregatita pentru un proiect atat de amplu si complex. Pe langa asta primaria a tot revenit asupra deciziilor si a cerut aditionale. 
 

RobertH


doodoo

Primaria e gata sa inaugureze aceste alei care la fiecare ploicica se umplu de noroiul adus de pe spatiile in care nu s-a pus nici un fel de drenaj, desi panta e evidenta (nu si pentru firma constructoare se pare...)

Cine naiba va fi dispus sa se plimbe prin noroi sau praf ? Vreau sa il vad pe maestrul Boc facand asta si sa zica ,,da domle, e ca la Paris, 5*, blabla + toata gargara de rigoare'' :puke: