Constructori, proiectanti si consultanti din Romania si din lume

Started by Ionut, February 19, 2015, 10:36:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

razvan96

Dimex 2000 e in expansiune serioasa de cativa ani si din ce am auzit lucrarile lor se termina la timp si au o calitate buna.Intrebare pentru cei care au conexiuni cu sectorul constructiilor din Romania:e posibil sa ne gandim la aparitia unui nou UMB/Selina? O:-)

mirceaeliade

@naivu  A centralizat careva niste calificative pentru constructorii in infrastructura Romaniei?  Un fel de "credit score".  Eu personal urmaresc intermitent stirile, si mi-e greu sa stiu cada de exemplu "Aktor a castigat contractul pe A99 lot1" e o stire buna sau nu.  Ar fi util, zic eu, sa vad daca Aktor in trecut a tergiversat lucrarile pentru a cere mai multi bani si daca de ex pe A98 lot2 a terminat proiectul cu 3 ani intarziere si la 150% din pretul cu care a castigat licitatia.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on November 20, 2018, 01:21:59 AM
Pentru ca e vorba de niste investitii care vor avea un cost ridicat si vor starni interesul constructorilor, pun stirea asta aici:

Două noi penitenciare, cu o capacitate totală de 1.900 de locuri, vor fi construite în România în baza unui împrumut de 177 de milioane de euro ce a fost aprobat luni Executivului de la Bucureşti de către Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei (CEB) cu scopul de a consolida sistemul penitenciar şi de a îmbunătăţi condiţiile de detenţie, a anunţat Administraţia Naţională a Penitenciarelor.

economica.net

Guvernul a aprobat marți un proiect de lege pentru aprobarea unui împrumut acordat de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei (BDCE) în vederea construirii a două penitenciare, unul judeţul Prahova şi altul în judeţul Buzău. Împrumutul este în valoare de 177 de milioane de euro, iar costul proiectului este de 221,5 milioane euro.

Proiectul include următoarele patru componentele (sub-proiecte):

• Construirea unui penitenciar având 1000 locuri de detenție, în localitatea Berceni, județul Prahova (Sub-proiectul 1);
• Construirea unui penitenciar având 900 locuri de detenție în localitatea Unguriu, județul Buzău (Sub-proiectul 2);
• Construirea unei facilități de pregătire a personalului din penitenciare în localitatea Pantelimon, județul Ilfov (Sub-proiectul 3);
• Construirea unui centru pentru recuperarea capacității de muncă a ofițerilor din penitenciare în localitatea Rodbav, județul Brașov (Sub-proiectul 4).

GDPR

^Cred ca a trezit nu numai interesul constructorilor, ci si al politicienilor, ca viitori locatari. :lol:

Goldmund

cristi5,
cu o mica rectificare: o firma nu are de-a face cu un popor intreg, ei au de-a face cu regimurile incapabile si corupte si aici iti dau iar dreptate, le considera pe acestea de rasul lumii...(Grecia, dupa ultimele studii, este la fel de corupta precum Romania, asa ca..)

cristi5

Oamenii din casele de la Oarda nu au  treaba cu regimul. Si la aia le dau lectii Pizzarrotti

Si regimul (de fapt clasa birocratica ramasa in national-comunism) e interfata lor cu tara.

subway

Subcontractorii romani sunt condamnati sa taca si sa inghita, daca <fac gat> au grija atat antreprenorii generali cat si cnaerienii sa-i reduca la tacere si sa-i bage in faliment...
:(

cristi5

Pai bun si atunci ce si-a inchipuit Bode, ca face cacatu praf? Rezolva el intr-o intalnire de o ora o situatie care dureaza de decenii?

subway

O solutie pentru care am militat demult <in van> e inlocuirea la licitatii a criteriului de experienta similara in expresie valorica prin cel exprimat in cantitati fizice (lucru permis si chiar incurajat de reglementarile europene). Asta ar permite firmelor romanesti care de fapt au construit efectiv in proiecte anterioare sa participe in nume propriu la preturi decente chiar daca pana atunci au muncit ca <sclavii pe plantatie> la preturi de mizerie si nici alea platite la timp...
:(

Europiu

^ Poți să detaliezi un pic cum ar funcționa?

Și o întrebare: dacă firma X a lucrat subcontractor la Y, autorul lucrării nu este tot Y? Cât i se recunoaște firmei X ca fiind lucrarea "ei"?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

subway

I se recunoaste ce a lucrat pe baza de documente doveditoare, lucrari contractate si decontate, dar si aici se fac tot felul de <magarii> pentru ca de foarte multe ori se subcontracteaza pe contracte <de prestari> si nu de subantrepriza...

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

Experienta similara o poti dovedi prin diferite documente....de exemplu facturile facute catre Antreprenorul General, contracte...etc.
Problema este ca in cele mai multe cazuri (si asta tot din cauza de licitatii si conditii aberante) toti antreprenorii prefera sa se foloseasca de contractele de prestari servicii, nu de contracte de subantrepriza. Dar sincer, de cele mai multe ori, pe piata nu gasesti sa dai in subantrepriza o lucrare. Subantrepriza inseamna totul de la A la Z, inclusiv de exemplu armatura, beton, macarale, partea topo, livrare prefabricate daca e cazul.

Cea ce sugereaza subway, din pacate nu prea e posibil in Ro, neexistand subcontractori mari si specializati autohtoni. Toate firmele roamnesti in general au vrut foarte multi bani, in foarte scurt timp si au prezentat hartii la DNA in loc de CNAIR. Doar UMB a rezistat cat de cat si s-au dezvoltat. Restul...si sunt multe...au avut toate soarta falimentului: Paco, Tehnologica Radion, Straco, Euroconstruct, Vega Galati, Selina si care or mai fi.

In plus pe majoritatea firmelor "mari" nu ii lasa mandria sa ajunga "sclavi in propria tara" la firmele hraparete din afara, asa ca refuza subcontractarea, cautand in schimb contractele cu statul.
Drumurile noastre POATE;

subway

Ar mai fi o facilitate agreata de UE dar deloc folosita in licitatii, e vorba de punctarea locurilor de munca create in economia nationala, oarecum echivalenta cu fosta preferinta nationala acum interzisa...

pest1969

Nu exista vreo idee in sensul preluarii Straco de catre UMB?
Macar partea mai sanatoasa a Straco si care sa permita preluarea proiectelor de autostrazi...