News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Jibou-Românași

Started by tom_sawyer, April 15, 2023, 10:18:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Drumul expres de conexiune în lungime de 20 km, cu două benzi pe sens, se profilează pe teritoriul județului Sălaj.
12 aprilie 2023

Consilierii județeni din Sălaj au aprobat, în ședință extraordinară, parteneriatul cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) pentru concretizarea legăturii dintre localitățile Jibou și Românași.

"După începerea mandatului, am făcut o cerere către CNAIR, așa cum au mai făcut alte județe și unități administrativ teritoriale pentru a realiza o legătură între Autostrada Transilvania (A3) și viitoarea "Autostradă a Nordului".

Am primit o adresă prin care am fost anunțați că s-a bugetat această investiție, iar acum suntem în faza în care trebuie să luăm această hotărâre pentru a putea avea acordul de parteneriat cu CNAIR.

Este un drum de legătură între autostrada de la Românași și autostrada care se va construi la Jibou. Vom vedea când se va construi la Jibou, important este că autostrada care va veni prin Sălaj de la Cluj spre Nușfalău va fi gata cel târziu anul viitor, inclusiv acel nod de descărcare de la Românași."

[...]a spus președintele Consiliului Județean, Dinu-Iancu Sălăjanu. Proiectul a trecut în unanimitate de consilierii județeni.

"Legătura dintre cele două localități reprezintă conectivitatea orașului Jibou la nodul de autostradă de la Românași. Sectorul va avea profil de drum expres (DX4 – Jibou – Românași), două benzi pe sens și o lungime de 20,5 km.

Nodul de la Românași face parte din tronsonul Poarta Sălajului – Nușfalău (km 26) al A3.[...]"susține consilierul județean Nicolae Olar.

transilvaniabusiness.ro





Powered by API/PUM imgur uploader

oneLess

#1
Nod la Românași pe A3 ? Pe harta API nu apare!

LE: A, e la proiecte propuse!

tom_sawyer

#2

hvm

Nu stiu pe voi, dar atunci cand am vazut harta asta pentru mine e una calda alta rece.
Tinand cont de urmatoarele:
- DX Giurgiu se desprinde din A6 (relativ recenta discutia)
- Avem alternativa Techirgiol pe Harta care este decisa in ultimii 2 ani.
- Avem Bacau - Piatra Neamt ca drum rapid
- Avem Suceava - Botosani pe plan si nu prea exista acum 2 ani....
ma ingrijoreaza treseul A13 care pare ca iar ajunge in Bacau. Sper ca nu se doreste revenirea la varianta veche renuntandu-se la varianta Racaciuni cum a iesit din ACM2 inainte de a fi reziliat. Ar fi chiar trist.

Pe de alta parte aia calda ar fi ca DX14 merge pe la Jibou de-a lungul vaii Somes-ului si nu prin munti - imbucurator fiindca legatura Suceava - Vatra Dornei - Bistrita - Dej cu A3 prin Jibou ar cea mai eficenta varianta de ocolire a Clujul.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

pasadia

Cred ca supra-analizezi harta aia. Nu de alta dar pe ea apare si Pitesti - Mioveni - Brasov care NU are nimic in lucru, apare Calafat - Drobeta care e in aceeasi situatie ZERO, NU apare Craiova - Tg. Jiu, destul de avansat in acte, etc...

Si dac avrei putem intra si in detalii. A13 apare legat la Vestem, nu la Boita, cocoasa de la Focsani nu e desenata, etc... Efectiv e o harta ca oricare alta din multele aruncate de-a lungul timpului. Nu merita analizata atat de mult.

Revenind on-topic, trebuie sa spun ca eu sunt multumit. Prin acest proiect legam zona Baia Mare si Satu Mare de restul tarii prin Romanasi, NU prin Dej - Turda. Daca ar fi ceva ce as considera ca poate fi imbunatatit, atunci acesta ar fi un detaliu legat de asa-zisa "autostrada a nordului". Mai precis eu m-as intreba daca merita traseul Jibou - Dej, cel dus printr-o vale a Somesului destul de meandrata, deja construita cu sate, CF si un DN? Poate ar merita studiata o alternativa mai la sud, pe ruta Dej- Romanasi. Sau pe o ruta si mai sudica, Zimbor - Fundatura - (cu continuare spre) Dej.

Nu de alta, dar nu cred ca avem atat de mult trafic intre Baia Mare si Suceava. Adica exact intre aceste 2 puncte. E mai mult trafic intre Baia Mare si Bucuresti sau intre Suceava si Budapesta, decat strict intre BM si SV - si din acest motiv cred ca ar merita analizate acele trasee care ajuta mai degraba rutele importante, nu doar cel care ce cel mai scurt strict intre Bm si SV.

cmd

#5
Pare mai complicat Dej-Romanasi sau Dej-Zimbor datorita reliefului. Calea "naturala" pare a fi pe valea Somesului.
Referitor la trafic Baia Mare, probabil valorile vor creste datorita proiectului Intermarium, fiind de interes o cale de acces din Nord - Petea-SM-BM-Jibou-A3-A10-etc sau pentru UKR Halmeu(SM) sau Sighet(BM).

NicolaeG

În prezent de la Sibiu la Baia Mare waze rulează A10 - A3 pana la Românași - Jibou - DJ108A - DJ108E pe Valea Someșului pana la Baia Mare. Am fost de multe ori, chiar și de la Negresti Oas am coborât pe acest traseu. Este ușor, plat. Dacă acum se rulează pe acest traseu cu atât mai mult după ce se va face acest tronson vor ruta și camioanele pe aici. Deja centura Jibou ajuta pe acest traseu.

bacovia

Pntru trafic greu nu e o varianta OK pe Valea Somesului. Desi drumul e bunicel, sunt multe curbe si e destul de ingust.

Insa pentru masini mici e brici, mai ales ca la Ulmeni s-a deschis podul spre Miresu Mare.

costynas

Dacă acest sector de drum se va numi DEx 4, atunci drumul expres Tureni - Apahida - Dej, ce denumire va avea? Parcă văzusem pe undeva că e tot DEx 4, dar nu sunt sigur.

tom_sawyer

Consiliul Județean Sălaj și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) au semnat un acord de parteneriat în vederea realizării Legăturii Jibou-Românași, un drum expres ce va asigura conectivitatea orașului Jibou la nodul de autostradă de la Românași, precum și a localităților din lungul aliniamentului acestei șosele la rețelele principale de transport din România și țările vecine.

facebook.com/ConsiliulJudeteanSalaj

oneLess

Pe semnat de parteneriate CNAIR sunt top!

hvm

Eu cred ca mai bine asa ca administratiile locale ar trebui sa isi dea mai bine interesul decat CNAIR si oricum nu e asa greu sa ii depaseasca la ce documentatie si clarificari au pe la licitatii.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici


ijwtsh

Asta e tot DEx4, ca si Turda - Dej?

tom_sawyer

21.09.2023
Planuri mari la Jibou: se va construi un drum nou peste Dealul Ciglentir – tronson de descărcare a drumului expres Românași – Jibou

Primăria Jibou, prin primarul Dan Ghiurco lucrează la documentație pentru a realiza un tronson de descărcare a drumului expres Românași – Jibou. Acest tronson va fi folosit ca șosea de centură, tronsonul doi.

Drumul va avea patru kilometri și va începe în zona fostului târg de animale, ieșire spre Prodănești, apoi va merge prin spatele bazinelor de apă vechi, tangențial apoi cu parcul industrial.

La ora actuală Primăria Jibou a depus o solicitare către CNAIR pentru un acord de parteneriat, drumul urmând să fie realizat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.

Dan Ghiurco, primarul orașului Jibou ne-a informat că are promisiunea celor de la CNAIR că acest tronson de drum va fi inclus în programul lor privind construcția de noi drumuri în România.

salajulliber.ro