Drumuri Expres în România: discuții diverse

Started by NGC, December 17, 2014, 08:37:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Ai topic special pentru aceasta bucata de DX - AICI.

montaniardul

#751
Care este este logica de a avea doua drumuri expres care sa lege A7 de Braila - Galati (unul din Buzau si altul din Focsani? De ce nu s-au gandit la o singura varianta mai simpla si directa din Ramnicu Sarat?  :headbash:  :headache:

danutzu_1069

Ca unul sa fie in Muntenia si celălalt sa fie in Moldova... :lol:  :lol:
O:-)

mirceaeliade

Pentu ca localnicii care au negociat au pariat ca vor primi bani pentru ambele. Si la cum a iesit centura Focsani pe A7 probabil ca vor castiga pariul, in detrimentul altor judete.

tom_sawyer

Quote from: Feri on February 21, 2024, 09:42:10 PMCâteva actualizări și o recapitulare privind situația noilor noduri rutiere pe drumurile de mare viteză de la I.I. Scriosteanu pe FB:



https://drive.google.com/file/d/1c4wlDR1J7CTNBGJAV8iFDfvC-ezysZb4/view

De unde au scos DEx-ul Ungheni-Sighișoara-Târgu Secuiesc? N-am auzit niciodată discutându-se de așa ceva.


pasadia

Nu prea. Unul e pe ruta nord -sud, altul este pe ruta est-vest, n-au nici o treabă unul cu altul. Pe de altă parte, în harta CESTRIN, nu apar alte chestii, utile și reale precum A1-Mioveni, Cluj-Dej, Suceava-Botosani, Romanasi-Jibou-Baia Mare (sau alternativ Zalau-Cehu Silvaniei-Baia Mare). Asa ca nu cred ca merita băgată in seama - dă-i cu napalm peste CESTRIN si gata.

Hercule

Sa-l faca! De-abia va fi mai usor in viitor sa conectezi Sighisoara de Brasov.
Deșteaptă-te române!

Feri

#758
^ Pare un upgrade la segmente de DN/Transregio din proiecte mai vechi de la ei din sistem.
Se vede "originea" și pe harta asta de pe vremea Dnei Ioniță:


Oricum nefiind prevăzut ca atare DX în Masterplan/Plan Investițional, probabil va rămâne la stadiul "carioca pe hârtie" mult și bine. Poate să fie și o eroare, hărțile Cestrin nu sunt cele mai de încredere.

Dar ideea nu este rea și ar avea și mai mult sens impreună cu un DX Onești - Adjud pentru o legătură Cluj - Constanța prin Carpații orientali. (în scenariul cu A13, A7, și DX-ul Focșani - Brăila - Tulcea - Constanța finalizate)

pasadia

N-are nici o logica traseul ăla oricâte scuze îi căutați. Adica între Odorhei și Târgu Secuiesc alegi un traseu prin pădurile Vlahitei, Baraoltului și Balvanyosului, ocolind la distanță mare și Miercurea Ciuc și Sfântu Gheorghe? Dacă chiar vrei un traseu intre cele 2 ores, atunci firesc e sa te folosești de relief și să mergi pe ruta Vlăhița - Sâncrăieni (imediat la sud de Miercurea Ciuc) - Cozmeni - Casinu Nou - Tg. Secuiesc.

montaniardul

Ruta directa intre Targu Mures (A8) si Fargaras (A13) este prin Sighisoara (Danes).

mirceaeliade

Schimbari de la ultimul update (in ultimele vreo 5 luni in aqua):

oneLess

Craiova-Tărgu Jiu cred că ar trebui împărțit pe
- A6 - Craiova - Filiași
- DEx2 - Filiași - Târgu Jiu

E bine de precizat data la ultimul update și sursa că poate nu e numai CESTRIN!
Să pui și data la fiecare în care ai updatat tu cred că e prea mult dar te-ar ajuta și pe tine și pe noi.

Postarea ta de azi are ca bază datele CESTRIN de acum 12 zile din 28.02.2024 ?

Mulțumesc!

qionescu1

@mirceaeliade
 E o eroare la distanța DX4 Cluj-Dej. Nu sunt 75 de km, nici măcar 60 cât e distanța între cele două orașe. E vorba de 45 de km începând cu capătul centurii metropolitane de la Apahida.

mirceaeliade

pot fi lasate comentarii/sugestii la linkul de la semnatura mea