News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Expres în România: discuții diverse

Started by NGC, December 17, 2014, 08:37:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Mai bine spune de centura capitalei unde, pe zona de doua benzi pe sens, mi-a iesit dintr-o incinta un tir, care a taiat ambele benzi. In stanga parapet, in fata tirul, in dreapta gardul. Noroc ca am avut timp sa franez.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

hvm

Pai ce Cristi a zis de DNCB? A spus clar 2+2 cu access controlat - adica drum de viteza - ca si 100km/h constant e drum de viteza atunci cand nu te intereseaza ca pe la intersectie poate sa iti iasa cineva in fata din stanga.

Eu sunt total deacord cu Cristi si consider ca un DN2 transformat in 2+2 cu access controlat ar fi fost suficient pentru o perioada buna de timp, chiar si ANordului ar fi la fel de buna si mai ieftina.

Pe de alta parte eu nu m-as hazarda prea mult in aceasta directie fiindca la noi masa de electori nu gandeste economic ci gandeste doar: eu vreau viteza nu ma intereseaza siguranta de A si o viteza undeva pe la 75% din A..... fiindca ar fi mult mai eficient. 

Trebuie sa recunosc totusi ca sper sa prind pe parcursul vietii mele un A8 + A7 + DX pana in zona GH ca sa ajung de la Iasi la GH in 1h30m.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

hefaistos

DN2 trece prin localitati. Multe, mici si mari.
Cum faci acces controlat?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dr4qul4

Dar cine s-a referit aici la DN2? 
Discutia era despre noile drumuri nationale 2+2 cu parapet pe mijloc, care nu sunt DX-uri, dar sunt cu acces controlat. De exemplu Centura Giurgiu, Centura Mihailesti si drumul de legatura A3-Tg Mures.
Pe zone montane ar putea fi chiar si 2+1 sau chiar 1+1. Cat timp ai acces controlat, separare de sens si viteza de proiectare de peste 80 km/h, poti merge in siguranta cu 100 km/h. Daca adaugam garduri si e liber in fata, poti merge chiar si cu 120 km/h pe 95% din drum (si cu 80-100 in rest).

Eu astept drumurile alea de legatura cu 3 benzi pe sens. Neavand banda de urgenta, nici alea nu sunt DX-uri  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

hefaistos

HVM se referea la DN2
Cat despre Centura Mihailesti, incepe, intr-un giratoriu in localitate si se termina in alt giratoriu dupa 2 km si un pic. Nu apuci sa te bucuri de "siguranta" prea mult ca, hop, urmeaza coada la giratoriu. 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

dr4qul4

nu poti transforma DN-urile actuale in DX-uri, chiar si daca scadem standardele. Localitatile s-au intins in lungul DN-urilor care oricum au urmarit drumurile carutelor.
Poate ceva DN-uri prin Baragan (unde nu au existat drumuri de carute) sa poata fi folosite partial (sub 50%) , dar chiar si acolo cred ca e mai rentabil sa se faca drum nou.
DN2 nu poate avea nici un fel de acces controlat. Singura solutie este A7.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

hefaistos

Absolut de acord, DX-uri si A-uri noi. De fapt eu as zice A-uri, pentru ca diferenta mica de costuri la campie intre DX si A nu justifica varianta DX. Iar DN-urile sa fie intretinute bine si sa ramana pentru traficul local.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

alecu26

Nici un alt DX la orizont pentru licitatie? Multe multe licitații și proiectare dar nimic concret mai departe.
Cel mai așteptat pare tot o parte din drumul nordului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

razvan96

VO Satu Mare-Oar va fi primul din proiectele 2019-2021 care ajunge la licitatie. Insa asta nu se va intampla pana nu obtine acordul de mediu. Atat timp cat AM-ul nu va fi obtinut si SF-ul finalizat nu o sa avem niciun proiect la licitatie. Din A7, a carei proiectare a inceput mult mai devreme, nu avem decat 63 de km in licitatie. De ce am crede ca vor intra proiecte incepute mai tarziu?

Feri

^^ Bacau-Piatra Neamt, Pitesti-Mioveni si Alternativa Techirghiol ar trebui si ele sa fie gata pentru licitatia de executie undeva in 2022.

razvan96

Primul in niciun caz cred eu, al doilea cu șanse mici, al treilea parca va fi autostradă.

hvm

Revin cu o corectare aici, când am spus mai sus ANordului ma refeream la actualul traseu facut cu centuri si atât nu un traseu complet nou. Un traseu complet nou pe A Nordului. Și ma refeream la ceva ipotetic care ar fi trebuit sa fi fost făcut deja atunci când erau mai puține xonstructii. Fiindcă in momentul de fata DN2 și ANordului e imposibil sa fie transformate în drum cu access controlat...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

EugenRo

Pentru 2022 si toti anii ce vor mai veni, as insista si mi-as dori foarte mult un singur lucru:

-pentru a ne alinia unei viziuni de dezvoltare viitoare, dar tinand cont si de posibilitatile finaniare curente, statul roman sa proiecteze orice drumuri express majore viitoare cu posibilitatea de a le transforma ulterior in autostrazi sau drumuri express cu 3 benzi/ sens,  peste tot unde este posibil, adica sa expropieze o latime de culoar mai mare (zona mediana mai lata).
Nu vom regreta mai tarziu!  :cheers:

Feri

^^ 100% de-acord!

La campie cel putin, culoarul de expropriere ar trebui sa fie obligatoriu de autostrada 3x3 atat pentru DX cat si pentru noile A

hefaistos

M-a luat o viziune pesimista. În condițiile în care populația va scădea cu 10% la fiecare 10-15 ani nu cred ca va mai exista necesitatea lărgirii la 3 benzi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.